Arkivi per February, 2010

Sokellime komunisti

Postuar tek Poezi me February 28th, 2010 nga Lajmi – 1 koment

Nga: Shahin  KOLONJA

Opozita hyri dhe doli nga parlamenti.Degjuam Gramoz dhe Saline qe “vajtonin” per Shqiperine,degjuam shume dhe kuptuam pak…..Bene fjale per topa dhe kuaj,per fusha e male,vete flisnin e vete kuptonin.Ishkomunistet debatonin per demokracine,lirine e votes dhe te drejten e zgjedhjes.Ciceroi edhe ndonje vartes zeholle por sipas oreksit te shefit,perfundimi komedise ishte; nje vrime ne uje.Pune komunistesh do te thote cdokush,hajt pra ti gezojme dhe te hidherojme si dikur edhe tani. lexo me teper »

Pyetje e lypur

Postuar tek Komente me February 28th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan: Astrit  LULUSHI
Kur pyetja lyp pyetje – “petitio principi” (lat.) – kjo i referohet gjëndjes në debat ku njëra palë i kërkon tjetrës të bëjë lëshime në një pikë të caktuar në mënyrë që të dilet nga “ngërci”, ndërsa pala tjetër thotë se nuk është “ngërci” që sjell bllokimin e debatit,  por është “pika e caktuar” që i kërkohet të pranojë. Në “petitio principi” ndodhet politika shqiptare sot. lexo me teper »

Ti ke humbur….

Postuar tek LETERSI me February 28th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Lediana  KAPAJ

…Shpeshherë tek unë ëndrrat e frikshme turbullojnë orët e gjumit tim, ku ne të cilin pa pikë mëshire pasionet e jetës veniten….Projektet vriten!Shikoj me keqardhje gjymtyrët e mi të ngrirë të cilët kanë mbetur të përulur në kërkim të një masazhi dhe prekjeve të cilat janë bërë aq shumë të largëta tashmë…Ti je përballë meje mish e trup,por në të vërtetë më kot gënjej veten…. lexo me teper »

Poshtërimi i dyfishtë në shtetin qeveritar

Postuar tek Komente me February 28th, 2010 nga Lajmi – 1 koment
Shkruan: Bekim  TOCANI
Dy vjetori i rishpalljes së pavarësisë, 17 shkurti 2010 Kosovën e gjeti nën petkun e verdhë, të ngjyrës vjeshtake të flamurit me yje dhe hartën e gjymtuar andej nga veriu, të cilit i është bërë një strategji, sikur edhe fushave tjera të jetës në vend. Ato që morën kohë dhe shpenzime, por mbeten ashtu të thata dhe anemike mu sikur ata që bëjnë politikën. Megjithate, dominimi i ngjyrave kombëtare, i shkabës dykrenare dhe flamurit shqiptar, më 17 shkurt, përsëritshëm reflektoi shpirtin dhe frymën e njerëzve që Kosovën shtet e kanë parë dhe e shohin ndryshe nga udhëheqësit e sotëm. lexo me teper »

Rreth 700 të vdekur nga termeti 8.8 ballësh në Kili

Postuar tek AKTUALE me February 28th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Një termet i fuqishëm goditi Kilin të shtunën, duke vrarës së paku 700 njerëz, rrëzuar ndërtesa dhe shkatërruar rreth 1,5 milion shtepi. Termeti prej 8.8 ballësh shkundi vendin në orën 3:34 të menjesit, sipas orës lokale, rreth 100 kilometra nga qyteti Concepcion, zona më e madhe metropolitane në vendin e Amerikës së Jugut.Termeti sheshoi ndërtesat, përmbysi makinat dhe rrëzoi shtyllat e tensionit dhe telefonave. lexo me teper »

Londër:Zbulohet Vula e Lidhjes së Prizrenit

Postuar tek HISTORIA me February 28th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Në arkivat britanike të Londrës është zbuluar një dokument i rëndësishëm për historinë e Shqipërisë,i cili tregon vulën e parë të përdorur nga Lidhja e Prizrenit. Dokumenti me reference FO-195/1382 që mban datën 2 Maj 1881,është gjetur disa ditë më parë nga studiuesi Bejtullah Destani në arkivin qendrorë të Londrës.I shkruar në osmanishte nga Lidhja e Prizrenit,dokumenti i adresohet, ambasadorit britanik në Stamboll i cili më pas ja ka kaluar këtë letër ministrit të Jashtëm. lexo me teper »

Kur do të shpëtojmë nga ngërçi?

Postuar tek Komente me February 28th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Eduard  ZALOSHNJA

Në faqet e shtypit shqiptar, por edhe në biseda të lira mes shqiptarësh, jo rrallë debatohet rreth pyetjes filozofike nëse Shqipëria është kështu siç është, sepse kështu janë politikanët e saj, apo politikanët shqiptarë janë kështu siç janë, sepse kështu është Shqipëria.  Kjo pyetje është në fakt aq e vjetër sa ç’është dhe vetë filozofia.Kështu, në Athinën e lashtë, Platoni argumentonte se zhvillimi i një shteti varej nga sundimtari që e qeveriste. lexo me teper »

Shpetimi i hebrenjve nga shqiptarët në ekspozitën dokumentare

Postuar tek Diaspora me February 28th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Në Muzeun Holokaust në Çikago do të hapet Ekspozita Dokuemtare "Hebrejtë në Arkivin Shqiptar" të Prof.dr.Nevila Nika,ndërsa në Universitetin Northwestern do të fillojë mësimi i historisë Shqiptaro-Hebreje me Prof.dr.Harold Shpiro.
  
Ditë më parë,në Çikago u mbajt një takim pune në mes Shoqatës Shqiptare-Amerikane dhe asaj të Grave Hebreje për shtetin e Ilinoisit,me përfaqësuesit Prof.Skënder Karaçica,drejtor ekzekutiv dhe Mahmut Skenderi,sekretar i SHSHA-së me Prof.Sharon Merel,kryetare e këtij asociacioni të gruas hebreje. lexo me teper »

DERI NE SHEKULLIN XIX , NE GREQI FLITEJ SHQIP

Postuar tek HISTORIA me February 27th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Fatbardha DEMI

Pak kush nuk do të mbetej i habitur nga një pohim i tillë. Në ditët e sotme, nënvizohet “shkencërisht” mendimi i “historianëve”, se arbërorët në Greqi, janë popullsi e ardhur dhe tashmë e asimiluar. Bile po të kërkoni në Googel në zërin “Arvanitas” në kreun “histori” do të lexoni se ka mendime të historianëve, që i quajnë pasardhës të grekëve origjinal, të cilët vetëm “intermediately”(për një farë kohe)u shqiptarizuan. lexo me teper »

PS në kuvend? Elektronikisht, jo!

Postuar tek Komente me February 27th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Edlira  GJONI

Duke qenë se jetojmë në moshën e internetit dhe kryeministri është përherë i ngazëlluar kur flet për e-government, hyra në faqen zyrtare të Këshillit të Ministrave, duke pritur të lexoj atje gëzimin e madh qeveritar për rikthimin e shansit që demokracia të funksionojë në Shqipëri. S’kisha si të vija në dyshim se hyrja e opozitës në parlament do të ishte një lajm i gëzuar për qeverinë time, po aq sa është për të gjithë ata që i gënjen mendja se politika është ajo që shohim në ekran. lexo me teper »