Arkivi per January, 2010

Mes dy rrymave botërore

Postuar tek Komente me January 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Arian  REXHEPI

I ndodhur para hartës politike të Europës, gjykimi është më racional dhe dobiprurës në koherencë me ndryshimet e pritshme dhe hope të gjigandit perëndimor ndaj vendeve ish komuniste. U ndjeva keq kur kujtova deklaratën zyrtare të një prej liderëve të fundit të diktaturës shqiptare se “vendi s’i përket as Lindjes “arkaike” dhe as Perëndimit të vrullshëm, duke penalizuar kombin që jo vetëm shpirtërisht i përket qytetërimit të vlerave. Të fundit nga blloku lindor i Traktatit të Varshavës, Ukraina dhe Gjeorgjia, janë të lidhura ngushtësisht me Rusinë e stepave dhe të tokës së bukës, pa përjashtuar rezervat minerale ndër më të mëdhatë në rruzull. lexo me teper »

Shtetet shqiptare me qeveri vasalësh

Postuar tek Komente me January 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan: Teki  DERVISHI

Ithtarët e “demokratizimit të Serbisë”, që ndonjë fitore të mundshme të “demokracisë” terroriste serbe e shihnin si shanse për zgjidhjen e statusit të Kosovës, nuk e kanë pasur parasysh çështjen e kufijve “të relativizuar” administrativisht të Kosovës, të cilët janë rivendosur me vendime a priori në “marrëveshjet politike” të Evropës me Rusinë, që nga 12-shi, 18-shi dhe 53-shi në shek e kaluar, si edhe sot që po kontestohen nga BE-ja (vendosja e KFOR-it më 1999 mbi lumin Ibër midis Mitrovicës). lexo me teper »

Kutia dhe trimi

Postuar tek Komente me January 31st, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Anjola  HAMZAJ

Mos shko o trim!- i tha babai.Trimi e kishte vendosur, donte me çdo kusht të hynte në shpellën e mistershme. I gjithë fshati e këshilloi, i tha mos shko sepse kush ka hyrë aty, nuk ka dalë më. Trimi ishte shumë kureshtar, dhe tha: “Unë do të shkoj se jam trim”.U nis nëpër male, gjeti shpellën dhe hyri. Pasi pa që brenda kishte vetëm errësirë, mori rrugën të dilte. Tentoi ta hapte portën, porta nuk hapej. Thirri pa pushim për ndihmë, por askush nuk dëgjoi.Trimi mbeti në errësirë përgjithmonë.
lexo me teper »

Amendamenti për presidentin, Rusmajli: Është keqkuptuar

Postuar tek Politike me January 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Taulanta  BOJA

Përfaqësues të mazhorancës në delegacionin shqiptar në Strazburg thanë se nuk kishin kërkuar shmangien e presidenti nga roli i mediatorit mes palëve politike për zgjidhjen e krizës. Ilir Rusmajli tha se amendamenti i tyre për këtë çështje ishte keqkuptuar. lexo me teper »

C’ME NDODH PA TY

Postuar tek LETERSI me January 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Eriola  ISARAJ

C’me ndodh pa ty, c’me ndodh pa zerin tend….Vetmia varet neper mure si rrjeta merimangash dhe trishtimi me perpin.Akrepat e ores luajne nje melodi pa sens qe me gerryen qetesine e neveritshme qe ka pllakosur kete dhome….Ne toke dergjen akoma carcafet e rrudhosur, si viktima te mekatit qe vetem me perplasin ne fytyre momente te shthurura epshi qe tani duken si nje enderr e keqe…. lexo me teper »

Shqipëria, në mëshirë të sindromës komuniste…

Postuar tek Komente me January 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bedri  ÇOKU

Çfarë entuziazmi, me tituj të mëdhenj nëpër gazetat e majta, sa herë që ndërkombëtarët   shprehin nota jo optimiste, apo vërejtje për ecurinë e Shqipërisë në kapjen e standardëve evropiane… Thua se në këto gazeta nuk janë shqiptarët ata që i shkruajnë këto tituj me kaq gëzim, por as edhe armiqtë tradicionalë të Shqipërisë, të cilët gjithsesi, përpiqen në një farë mënyre ta fshehin vrerin e tyre, ndërsa këtë kënaqësi çuditërisht e paskan këtu,  në Shqipëri,disa për të cilët veç ne, shqiptarët, askush tjetër në botë nuk mund të flasë si  lindën dhe u edukuan në diktaturën e proletariatit, pikërisht këta “Njerëz të Rinj”, me pikëpamje të majta dhe antikombëtare. 

lexo me teper »

Vendim pozitiv i Gjykatës Kushtetuese shqiptare

Postuar tek Komente me January 30th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Valon  KURTISHI

Gjykata kushtetuese shqiptare në mbledhjen e saj të datës 26.01.2010, duke u bazuar në nenin 131/ b të Kushtetutës, rrëzoi projekt-marrëveshjen mes Shqipërisë dhe Greqisë, “për delimitimin e zonave përkatëse të shelfit kontinental dhe zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Në arsyetimin e ofruar për mediat, kushtetuesja konstaton një numër të madh të shkeljeve procedurale dhe substanciale që sipas saj janë në kundërshtim të plotë me kushtetutën dhe me marrëveshjet ndërkombëtare të kësaj natyre. lexo me teper »

Rama:Gati per dialog ne tryezen e presidentit

Postuar tek Politike me January 29th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kryetari i Partise Socialiste Edi Rama u shpreh i gatshem te ulet ne bisedime me kryeministrin Sali Berisha, ne tryezen e presidentit te Republikes.Duke theksuar se nuk do te kete hapa te rendesishme pa u bere me pare nje marreveshje te negociuar per hetimin e zgjedhjeve dhe vendosjen e demokracise ne vend, shefi i socialisteve deklaron se ne situaten e krijuar ose duhet te garantohet liria dhe ndershmeria e zgjedhjeve ose duhet larguar qeveria permes protestave demokratike, por jo duke marre pushtetin nepermjet dhunes. lexo me teper »

Votat: “të caktuara” kundrejt “të kontestuara”!?

Postuar tek Komente me January 29th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan: Artan  HOXHA

1. Debati politik dhe mediatik për rihapjen e kutive, pas vakjes në gjysmën e dytë të dhjetorit, u rindez në janar. Veç rihapjes apo jo të kutive të votave nga një proces hetimor parlamentar, në qendër të debatit është vënë edhe interpretimi i nenit 138/3 e Kodit Zgjedhor. Sipas opozitës, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) dhe Kolegji Zgjedhor (KZgj), pra gjykata, kanë keqinterpretuar, në arbitraritet, Kodin Zgjedhor të votuar nga Kuvendi, duke rrëzuar garancinë supreme për opozitën. Sipas mazhorancës, vendimet e KQZ dhe KZgj janë në përputhje me kodin. lexo me teper »

NË SERBI ASGJË TË RE

Postuar tek Kosova me January 29th, 2010 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Milazim  MUSTAFA

Shumë bujë dhe hapësirë mediatike iu dha zgjedhjeve në Kishën ortodokse serbe (KOS).Ky lajm, në mediat maqedonase ishte i një rëndësie të veçantë, duke u radhitur ndër lajmet kryesore të ditës. Mund të supozojmë se problemi që ka kisha maqedonase me (mos)njohjen nga ajo serbe, e bëri të veten. Maqedonasit shpresonin se do të ketë freski në KOS, duke u “lutur” që të fiton “krahu më liberal” (që në realitet nuk ekzistonte fare), me ç’rast do të vinte edhe deri te njohja e Kishës ortodokse maqedonase nga ajo serbe. lexo me teper »