Arkivi per December, 2009

2009- politika reale në Maqedoni!

Postuar tek Komente me December 31st, 2009 nga Lajmi – 1 koment

Nga: Hamdi  NUHIJU

Si çdo vit i ri, ashtu edhe viti 2009 për shqiptarët e Maqedonisë ishte një vit shprese se do të ndryshojnë rrethanat dhe kushtet në favor të tyre. Por, në Republikën e Maqedonisë, gjërat shumë pak ndryshojnë edhe atë vetëm në konotacionin negativ të tyre. Përmirësime në sferën e drejtësisë ndaj shqiptarëve nuk ka dhe si duket nuk do të ketë deri në momentin e ndryshimit të mentalitetit tonë si shqiptar karshi politikës diskriminuese sllave. lexo me teper »

Topi: Uroj mirekuptim e harmoni

Postuar tek AKTUALE me December 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Presidenti i Republikes, Bamir Topi ne urimin tradicional te fundvitit  shprehu per te gjithe shqiptaret kudo qe ata ndodhen, pershendetje te perzemerta dhe te ngrohta.”Ne keto caste te nderrimit te viteve, uroj te gjithe shqiptaret qe sot festojne ne gjirin e familjes se tyre, kesaj qelize te shenjte te shoqerise sone, e cila eshte motiv krenarie, besimi e shprese. Paçi gjithmone dashuri, lumturi, harmoni e shendet ne jeten tuaj!”, u shpreh Topi. lexo me teper »

Varri i zogut…..

Postuar tek LETERSI me December 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Jolanda  DAUTI

Atje ku rruga kryesore kryqezohet me nje rrugice private, para nje kioske gazetash, ndohet nje park..Nuk eshte shume i madh , por eshte i mbushur me gjelberim, disa tufa lulebore ,e shume lule te hutuara te nderthurura mes pemeve te medha.Ne fund nje kend i vogel i gjelber i pastruar e i ruajtur me kujdes…Provoni per nje moment te viheni ne vendin e nje maceje, o te nje zogu; atehere ky park do ju duket i stermadh, e ndofta dhe pak misterioz… lexo me teper »

Çka i bashkon Sitelin sërb dhe Gumushin turk?

Postuar tek Komente me December 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Valon  KURTISHI

Televizioni privat maqedonas me ndikime të fuqishme sërbe dhe me një politikë redaktuese telbësisht dhe tradicionalisht antishqiptare, Sitel TV, ka filluar kohëve të fundit të transmetojë një film në gjuhën turke me emër “Gumush”. Kjo është një Soap Opera e mërzitshme aziatike e ngjashme në formë dhe tematikë me serialet po të mërzitshme latine të Amerikës së jugut që janë në modë në këto 10 vitet e fundit në televizonet private të Fyromit. Seriali shfaqet vazhdimisht në orët më të frekuentura të ditës duke iu shtuar katër serialeve të tjera në po këtë gjuhë aziatike që i emeton një televizion tjetër privat nga Shkupi por kësaj radhe “shqiptar”, Alsat TV. lexo me teper »

Demagogji dhe ballafaqim spiunesh

Postuar tek Komente me December 31st, 2009 nga Lajmi – 1 koment

KADRI VESELI I SHIK-ut U PËRPOQ T’U SHISTE GOGLA SHQIPTARËVE

Nga: Blerim  KASTRATI

Trik spiunësh. Kjo do të duhej paralajmëruar në uverturën e emisionit të intervistës së Kadri Veselit- shef i SHIK shfaqur më 29 dhjetor, si premierë nga TV KLAN Kosova. Që në start të intervistës u publikua lidhja e ngushtë miqësore ndërmjet Kadri Veselit dhe Baton Haxhiut- ish mik i konfirmuar i Jovica Stanishiqit (ish shef i UDB-së serbe).U pa se Kadri Veseli ja paska zënë bishtin me derë Baton Haxhiut. Engjëlli, Kadri Veseli filloi të rrëfehet, dhe sigurisht foli si pjesë e një skenari të parapërgatitur për ta devijuar hetimin për rastin “Bllaca”. U përpoq t’u shiste gogla shqiptarëve. Doli në ekran, tha se i ka duart e pastërta. lexo me teper »

LIRIA

Postuar tek Komente me December 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga: Alban  BALA
Liria eshte nje iluzion i mrekullueshem: Ne e fitojme ate duke pranuar ta humbim, dhe po aq lehte zhvishemi plotesisht prej saj, pikerisht kur besojme se sapo e kemi fituar. Liria nuk eshte e vertete, persa kohe qe eshte qellim. Si nje qiell i madh ajo ben hije mbi vetedijen tone, ne momentet e mungeses se saj. Sepse ne fakt ajo nuk eshte dot qellim. Ajo eshte mjet i njeriut, nje instrument qe synon te prodhoje … vetveten. lexo me teper »

Stipe Mesiç, qytetar nderi i Kosovës

Postuar tek Kosova me December 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Presidenti i Kroacisë Stipe Mesiç është shpallur qytetar nderi në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë për mbështetjen e tij ndaj vendit ballkanik.Kuvendi i Kosovës vendosi sot që këtë dhuratë nderi do t’i japë Presidenti kroat Mesiç më 8 janar të vitit të ardhshëm gjatë vizitës që ai do të bëjë në Kosovë. lexo me teper »

Kutite, Rama: Opozita nuk heq dore

Postuar tek Politike me December 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

“Opozita nuk mund te heqe dore nga kerkesa e saj legjitime, per hapjen e kutive”. Keshtu eshte shprehur kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama ne nje interviste per “Zerin e Amerikes”.Ai ka theksuar se ne kete ceshtje nuk ka interesa personale, por eshte nje kauze qe i perket cdo shqiptari.
lexo me teper »

Sherri i mikut të mirë në ditët e vështira!

Postuar tek AKTUALE me December 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Burbuqe  THACI

Diskriminimi me viza transit nga ana e Kroacisë kundër Kosovës 

Cili ishte lajmi më kryesor dhe njëkohësisht më dëshpërues për Kosovën gjatë vitit 2009? Ai që vazhdon të prodhojë lajme përcjellëse, komente, debate, analiza, reagime, e shumëçka tjetër, e ky ishte, vendimi i datës 15 korrik për liberalizim të vizave nga Komisioni Evropian (KE) i Bashkësisë Evropiane (BE) për tri vende të Ballkanit Perëndimor: Serbinë, Malin e Zi, dhe IRJ të Maqedonisë në njërën anë, dhe përjashtimi i Bosnjë Hercegovinës (BH), Shqipërisë, dhe Kosovës në anën tjetër. Vendimi hyri në fuqi më 19 dhjetor 2009. lexo me teper »

Viti 2009 – një vështrim i shkurtër

Postuar tek Komente me December 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Valon  KURTISHI

Ka vite në historinë e kombeve që mund të jenë të bardhë e fatsjellës njëjtë siç ka edhe vite të tillë siç i quan Kadareja ynë i madh, “të mbrapshtë”, që mund të sjellin vetëm zi për interesat e popujve e vendeve të veçanta. Viti që lamë pas, viti 2009 mund të quhet në përgjithësi si fatsjellës dhe i bekuar pasi ishte i mbushur me ngjarje të një rëndësie historike për Shqipërinë dhe kombin shqiptar në përgjithësi. lexo me teper »