Arkivi per November, 2009

Bollano ringjall Vorio-Epirin edhe ne SH.B.A

Postuar tek AKTUALE me November 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

vasil-bollanoNga: Tedi  BLUSHI

Kryetari i Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano ringjall kauzën anti-shqiptare të Vorio-Epirit. I ftuar në ceremonitë fetare që u zhvilluan në Amerikë me rastin e vizitës së Patriarkut Ikumenik Bartolemeu, nga data 1 deri në 6 nëntor 2009, Bollano ka shfrytëzuar takimet me komunitetin grek në Uashington dhe Boston, për të kërkuar mbështetjen e kësaj kauze.Nje burim i konfirmuar  ka arritur të sigurojë ekskluzivisht pamjet filmike të një prej këtyre takimeve, ku kreu i OMONIA-s, për 2 minuta e 18 sekonda mban një fjalim të shkurtër lidhur me këtë çështje duke folur me një greqishte të çalë, tregues se ai nuk e njeh mirë këtë gjuhë. lexo me teper »

ORËT E MUNGESËS

Postuar tek Poezi me November 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
 rexhepi                                                     
Sevdije Rexhepi,është lindur dhe rritur në Gjilan të Kosovës. Shkollimin fillor dhe atë të mesëm i mbaroi në qytetin e lindjes, kurse studimet për Gjuhë dhe Letërsi Frënge i kreu në Fakultetin Filologjik në Universitetin e Prishtinës në vitin 1996. Për dy vite (1996 – 1998), ka punuar si mësimdhënëse e gjuhës frënge në Shkollën e Mesme “Zenel Hajdini” në Gjilan. Nga gushti i vitit 1999 deri më 2006 ka punuar në Brown & Root Services (si përkthyese dhe këshilltare për punë administrative dhe personel), në kampin amerikan Monteith në qytetin e saj të lindjes. Kurse nga nëntori i vitit 2006 vazhdon të njëjtin mision, por tashmë në Irak me kompaninë amerikane (KBR).Ajo, përveç poezisë dhe prozës, merret edhe me gazetari,  kryesisht shkruan reportazhe dhe udhëpërshkrime.  Ka bashkëpunuar me shumicën e shtypit shqiptar që botohet në Kosovë dhe mërgim.

lexo me teper »

Samaras, kreu i ri i Demokracise se Re

Postuar tek AKTUALE me November 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

samaras-greqiKa tejkaluar edhe parashikimet me optimiste dhe eshte shpallur qysh dje ne raundin e pare lider i konservatoreve greke.Andonis Samaras do te jete kryetari i shtate i radhes i Partise Demokracia e Re pasi ka siguruar dje, pak me shume se 50% te votave, duke lene pas rivalen e tij kryesore, ish ministren e Jashtme greke Dora Bakojanis, e cila ka mundur te siguroje rreth 40 % te votave. lexo me teper »

Bllaca: Kam kryer vrasje me urdhër të SHIK-ut

Postuar tek Kosova me November 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

nazim-bllacaPrezantohet publikisht në qendër të Prishtinës dëshmitari i CD-së së shumëpërfolur për vrasjet e pasluftës në Kosovë. Nazim Bllaca, nga fshati Ribar i Madh, para gazetarëve ka pranuar se është autor i një vrasjeje dhe se ka marrë pjesë edhe në 17 raste të tjera që nga vrasjet, rrahjet dhe shantazhet. lexo me teper »

Sejdiu: Të ndriçohen të gjitha krimet

Postuar tek Kosova me November 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

sejdiu2009Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, kërkoi të hënën nga institucionet e drejtësisë që të ndërmarrin të gjitha veprimet e nevojshme për të ndriçuar të gjitha krimet e bëra në Kosovë dhe për dënimin e autorëve të tyre.

lexo me teper »

Zgjidhja: Paqe pa luftë apo luftë për paqe

Postuar tek Komente me November 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

berisha-rama-dialogNga: Artan  HOXHA

1. Protesta opozitare për “transparencën e kutive”, një demonstrim force në përshkallëzim, u pasua nga fillimi i demonstrimit të forcës nga mazhoranca. Kur ende shpresohej se çështja mund të merrte rrugë ligjore e institucionale, opozita tregon vendosmërinë për të vazhduar përqasjen radikale me risk të lartë e në rritje progresive të shkarjes së saj në zonën aligjore e më pas në zonën antiligjore. Mjetet që po përdor, ndonëse të ligjshme deri tani, janë kaq disproporcionale, sa vetë ky disproporcion është në dëm të kushtetutshmërisë. Si në një bipol perfekt, pas një faze ofrimi konsensusi brenda Kushtetutës, mazhoranca tregohet e gatshme të masë forcat me opozitën. lexo me teper »

Shqiptarët e Amerikës festojnë 28 Nëntorin

Postuar tek Diaspora me November 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

us-flamurit28Nga: Beqir  SINA

Shqiptarët e Amerikës masivisht festuan dje, në të gjitha qytetet amerikane ku janë të përqendruar më së shumti shqiptarët, përvjetorin e 97-të të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, me ngritjen flamurit kuqezi, në rrugët e sheshet e disa qyteteve më të mëdha amerikane, si në Nju Jork, Filadelfia, Boston, Çikago, Detroit, Feniks, Dallas, Stamford, me ceremoni festive, mbrëmje dhe koncerte. lexo me teper »

Më 28, 29 apo në nentor?

Postuar tek Komente me November 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
aree_comunismoNga: Saimir  LOLJA
Pse është e pavend festa e çlirimit të Shqipërisë

Po bëhen 20 vite që vazhdon një ndarje midis njerëzve nëse dita e festës së ç/lirimit duhet të jetë 28 apo 29 Nëntori. Përçarja shtrihet që nga dy shqiptarë të kudondodhur në botë që diskutojnë për këtë “datë” e deri tek majat politike të shtetit zyrtar shqiptar. Vetëm fakti që kjo festë qeveritare (jo kombëtare, jo e përbashkët, jo e të gjithëve) sjell vetëm përçarje e grindje dhe aspak bashkim e respekt njerëzor, nënkupton që ajo “datë” nuk duhet të festohet. Më poshtë do të shtjellohen arsye të tjera pse nuk mund të ketë një festë të tillë në Shqipërinë zyrtare. lexo me teper »

Per hir te pushtetit

Postuar tek Komente me November 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kw_wildersNga: Astrit  LULUSHI

E mira, interesi apo e drejta jane shprehje që shpesh përcaktojne qëllimet dhe ambicjet ekonomike, ushtatarake e kulturore të një shteti në plan të brendshëm a të jashtëm. Ky interes është i shumë-anëshëm dhe nxitet nga instinkti për mbijetese, siguri, pasuri, rritje ekonomike dhe pushtet mbizotërues a tirani. I mënjanuar nga mundësitë praktike për ndikim të jashtëm, ruajtja e pushtetit te brendshëm në një vend të vogël shihet si gjeja më e rëndësishme. lexo me teper »

Karrigia qe shkoi ne parajse……..

Postuar tek LETERSI me November 28th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

karrikja-ne-parajseShkruan: Jolanda  DAUTI

Bente pjese ne nje komplet te dale nga duart e nje mjeshtri te drurit. Ishin gjashte motra, te gjitha njesoj, ne forme, e ne material.Gjashte karrige, njera me e bukur se tjetra;po fatkeqesisht qe njera prej tyre, protagonistja jone , kishte nje difekt qe me kalimin e viteve ishte keqesuar.Kemba e djathte ne fakt ishte me e shkurter, e dikush me gafen e tij gjate riparimit, e kish kthyer kete difekt, te rende e te pariparueshem.Ne fakt qendronte atje sa per figure, e kur dikush i afrohej per ta perdorur,i ndalohej menjehere ulja, e shpesh edhe ne menyre te arrogante. lexo me teper »