Arkivi per October, 2009

Papandreu: Ballkani do të integrohet brenda vitit 2014

Postuar tek AKTUALE me October 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

papandreu-tiraneKryeministri grek, Jorgos Papandreu shprehet pro zgjerimit të Bashkimit Evropian edhe me vendet e Ballkanit. Gjatë një konference shtypi që mbajti të shtunën gjatë takimeve që po zhvillojnë krerët e BE-së në Bruksel, kreu i qeverisë greke shprehu hapur qëndrimin e qeverisë së tij ndaj çështjes së zgjerimit. lexo me teper »

Mes qytetarëve të marrë dhe të marrëve

Postuar tek Komente me October 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

saimir-lleshiiiNga: Saimir  LLESHI

Jo shumë larg Tiranës, një tjetër njeri qëndronte i lidhur me zinxhir. Sa larg dhe sa afër kësaj tragjedie njerëzore, që po përsëritet rëndom në Shqipërinë e absurditeteve. Përveç shumë padrejtësive dhe paradokseve të tjera, u zbulua se njeriu duhej të lidhej me zinxhir për të shpëtuar të tjerët. A është kjo një lloj depresioni shoqëror, ku përveç të sëmurëve, edhe të shëndoshët vuajnë nga të njëjtat simptoma? Apo historia moderne i dënoi ashpër këta njerëz tanimë të mundur nga fati dhe të mallkuar nga shoqëria? lexo me teper »

BE, Gjermania voton brenda nëntorit kërkesën e Shqipërisë

Postuar tek AKTUALE me October 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

be-shqiperiGjermania pritet te votoje brenda nentorit aplikimin e Shqiperise per statusin e vendit kandidat per ne BE. Lajmi i eshte berë i ditur kryeministrit Berisha nga vete kancelarja gjermane Angela Merkel gjate takimit qe dy homologet paten sefundi ne Bruksel gjate mbledhjes se partive popullore. lexo me teper »

Blatuar Qiellit

Postuar tek Poezi me October 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

teuta-kamberiSot kemi serish nje shans tjeter,per te shijuar poezite e Teuta Kamberit,kesaj princeshe te poezise se sotme shqipe.Nje poezi teresisht filozofike qe vertitet midis se qenit reale dhe ideale,por gjithesesi shume shprehese e njekohesisht teper e perceptueshme.Magjia e vargut te Teutes,vjen si nje ere e lehte ne nje kohe te trazuar nga antinjerezorja dhe mungesa e theksuar e civilizimeve.Kesisoj poezia e saj mbetet nje prurje e perkryer,qe meriton gjithcka pozitive,per tematiken e trajtuar,ritmin e vargut dhe filozofine qe percjell tek lexuesit. lexo me teper »

Ankthi i kufirit detar

Postuar tek Komente me October 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

pakti-grekNga: Blendi  KAJSIU

Eshtë disi e habitshme sesi një çështje që u nis nga një kolonel në pension u shtri kaq shumë dhe kaq shpejt në hapësirën tonë publike.  Përveç ekraneve televizive dhe faqeve të gazetave, çështja e kufijve tanë detarë me Greqinë pushtoi edhe forumet e internetit. Deri diku shqetësimi është i kuptueshëm. Kemi të bëjmë me çështje kufijsh dhe kufijtë janë element tejet sensitiv në imagjinatën kolektive të çdo kombi. Për më tepër kemi të bëjmë me Greqinë, që në imagjinatën tonë kolektive simbolizohet nga Kali i Trojës, ndaj ngjall frikë dhe mosbesim. Po t’i shtojmë kësaj edhe konjukturën mediatike për të cilën “lajmet e këqija janë lajme të mira”, shqetësimi epidemik për çështjen e kufijve bëhet deri diku i kuptueshëm. lexo me teper »

Rizgjimi i votuesve të fjetur

Postuar tek Komente me October 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

prishtinaNga: Gani  MEHMETAJ

Prishtinën do ta qeverisnin prishtinasit, është një moto e fushatës zgjedhore. Në këtë slogan s’ka dyshim se ka të vërteta, por pos këtij fakti kryeqytetin e shtetit më të ri do ta qeverisë ai menaxhues i mirë, i sprovuar, i cili do ta ketë besimin e vendësve dhe të atyre që gjithë jetën e veprimtarinë e tyre ia dhanë qytetit. Në mandatin e ardhshëm në krye të kryeqytetit do të jetë ai që do ta ketë besimin e pjesës më të madhe të intelektualëve kryeqytetas, sepse këtu është përqendruar truri i gjysmës së kombit në përgjithësi. lexo me teper »

PER NJE DREJTESI TEJ SE MAJTES E SE DJATHTES

Postuar tek Komente me October 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtesiaShkruan: Andrea  STEFANI

Cili ishte mekanizmi thelbësor i diktaturës komuniste? Pushkatimet, burgosjet, internimet, mbytja e të gjitha lirive? Në fakt, ato ishin vetëm pasojat kriminale të dhunës diktatoriale, por mekanizmi që i mundësonte, ishte mungesa e një pushteti drejtësie të pavarur nga pushteti i partisë në pushtet, i pavarur nga pushteti i liderit të partisë në pushtet, qe mungesa e një drejtësie të pavarur nga qeveria. Çfarë duhet ta dallojë thelbësisht sistemin e demokracisë liberale nga diktaturat? Pikërisht ekzistenca e një pushteti të drejtësisë së pavarur nga pushteti ekzekutiv dhe ai legjislativ. Kjo është ajo që bën të mundur “shtetin ligjor”, ku kemi qeverisjen me anë të ligjeve dhe jo me anë të njerëzve. lexo me teper »

Cmenduria e një shteti

Postuar tek Komente me October 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

thescreamNga: Arber  SHTEMBARI

Para pak ditësh mediat sollën para syve tanë ngjarjen e dhimbshme të disa njerëzve me të meta mendore që mbaheshin lidhur me zinxhirë nga familjarët e tyre pranë familjeve ku jetonin. Porsi të ishin kafshë, të lënë në harresë në një kasolle, prej vitesh e vitesh të tërë, këta Njerëz vuanin “dënimin” e tyre nën presionin e kushteve klimatike dhe nën mungesën e një shërbimi minimal mjekësor.Teksa dëgjojmë të afërmit të shprehen mbi arsyet e këtij trajtimi mizor, teksa shohim hapësirën ku dhe vetë këta të afërm jetojnë (vuajnë), nuk ka sesi të mos vërejmë mjerimin e plotë të këtyre familjeve. lexo me teper »

“VorioEpiri”, takim sekret Berisha-Bollano

Postuar tek AKTUALE me October 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

bollano-berisha1Nga: Tedi  BLUSHI

Kryeministri Sali Berisha ka zhvilluar një takim sekret në zyrën e tij me kreun e organizatës së minoritetit etnik grek, Vasil Bollano. Takimi është zhvilluar katër ditë më parë dhe në lidhje me të nuk ka pasur asnjë njoftim paraprak. Lajmi është konfirmuar zyrtarisht për median nga OMONIA, ndërkohë që është pasqyruar gjerësisht edhe në agjencinë e saj të lajmeve në internet “North Epirus Neës Agency”. Mes të tjerash, në të shkruhet se “takimi është zhvilluar në një atmosferë miqësore”. “Kreu i OMONIA-s, njëherësh kryetari i Bashkisë së Himarës, informoi kryeministrin Berisha me problemet që ballafaqohet minoriteti sikundër janë çështja e pronave, investimet, infrastruktura etj”, – citojmë prej saj. lexo me teper »

Pronaret: Do shkojme ne Strasburg

Postuar tek AKTUALE me October 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

toke-bujqesoreShoqata “Pronesi me drejtesi” shikon Gjykaten e Strasburgut si te vetmin institucion qe do t’i jape zgjidhje konfliktit te prones ne Shqiperi.Ne reagim te vendimeve me te fundit te qeverise por edhe qendrimeve qe ka mbajtur ne teresi gjate viteve politika me ceshtjen e prones, sekretari i shoqates,  Agim Toro ju referua ceshtjes me te fundit te fituar nga familja Vrioni ne Gjykaten e Strasburgut, vetem 1 muaj me pare.

lexo me teper »