Arkivi per August, 2009

Parlamenti, presidenti dekreton datën e mbledhjes së parë

Postuar tek Politike me August 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

parlamentiNga: Elona  GJYLMI

E hena e ardhshme do jetë dita e pare e punës për të 140 deputetët e dale nga zgjedhjet e 28 qershorit. Presidenti Bamir Topi ka firmosur dekretin sipas te cilit mbledhja e pare e legjislatures se XVIII te kuvendit te Shqiperise do te mbahet diten e hene me date 7 shtator ora 18:00.Sipas rregullores së brendshme të funksionit të kuvendit, në 7 shtator kryetari i Partisë Demokratike do të jetë për një ditë gjithashtu kryetar i kuvendit, si deputeti më i vjetër në moshë. lexo me teper »

Premtimi i humbur

Postuar tek LETERSI me August 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

anije-cisterneNga: Enton  BIDO

Një mëngjes të vranët, në një ujdhesë që s’dukej në asnjë hartë, një gjemi shkarkoi mall stok. Mirëpo, do ti, njëri nga udhëtarët, Premtim e kish emrin, ngaqë kish pirë gjithë natën e lume sa ishin detyruar ta nxirrnin me shkelma nga bari i gjemisë, kishte përfunduar në hambar. Aty, tapë siç qe, e kishte zënë gjumi top. Dhe kur anija kishte shkarkuar, shkarkoi edhe Premtimin tonë pijanec. lexo me teper »

Kush eshte Mbretnesha e Shqiptareve Suzana !

Postuar tek HISTORIA me August 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

susan-cullen-zoguNga: Naile  ZHUPANI

Suzana Cullen Lindi më 28 janar 1941 në Sidnei të Australisë. Në Kolegjin Prestyberian Ladies College P.L.C., në Orange, kreu studimet dhe mori maturën. Studimet e larta i kreu në Akademinë e Arteve në Sidnei, ku studioi për artet, historinë e tyre dhe Arkitekturën.Ishte pranvera e vitit 1969 kur Mbreti Leka shkel në Australi, pa e ditur se do të gjente gruan e jetës së tij. “Ishte dashuri me shikim të parë”, kështu ka pohuar vetë Mbretnesha Suzana në një intervistë të para kohëve. lexo me teper »

Mosfunksionimi i shtetit

Postuar tek Komente me August 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

gjergj-prishtinaNga: Veton  RUGOVA

Deri te pavarësia e pakthyeshme e Kosovës kemi arritur në bazë të një uniteti politik në linjën e qëndrimit për statusin definitiv të Kosovës, i cili status ka qenë platformë dhe program i çdo lloj organizimi (partiak, etj.) të klasës politike të Kosovës. Ky unitet në këtë pikë, ka bërë që sot Kosova gjithnjë e më shumë ta dëshmoi faktoritetin e pavarësisë së shtetit edhe në arenën ndërkombëtare. lexo me teper »

Rivali i Maqos

Postuar tek Komente me August 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ALBANIA-PROTEST/Shkruan: Sokol  SHAMETI

Në një skeç piktoresk të viteve ‘80, një mysafir nga qyteti u kishte deklaruar mikpritësve të tij në fshat se vizitës së tij të stërzgjatur dhe të lodhshme do t‘i vinte fundi vetëm pasi ata t‘ia kishin gatuar të gjitha pulat e ekonomisë së tyre të vogël shtëpiake. Në mëngjesin e shumëpritur të lamtumirës, kënga e një gjeli që shërbente me sa dukej si sahat me zile, lajmëron se erdhi ora 4, koha kur nisej edhe treni. lexo me teper »

Bronx: Një rrugë emërohet “Nëna Tereze”

Postuar tek Diaspora me August 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

matherteresa-streetNjë rrugë në qytetin Bronx të New York-ut prej dje ka marrë emrin “Rruga Nëna Tereze”, me një vendim të këshilltarëve të Bashkisë së New York-ut dhe një lobimi të angazhuar të shqiptaro-amerikanëve. Emrin e humanistes shqiptare do ta mbajë këndi ku ndeshen avenytë Lydik dhe Holland në lagjen Pelham Parkway në Bronx, një lagje me një përqindje mjaft të madhe të banorëve shqiptaro-amerikanë dhe bizneseve të tyre. lexo me teper »

Greqi, pushohet gazetari pse “nxori” Marko Boçarin shqiptar

Postuar tek AKTUALE me August 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

marko-bocariNga: Ardit  BIDO

Të thuash në Greqi se Marko Boçari ishte shqiptar, përbën një herezi, që mund të të shkaktojë edhe vendin e punës dhe një sulm masiv nga … politika e vendit fqinj. Më së miri këtë e provoi prezantuesi grek Ilias Mamalaqis, që pas dokumentarit të tij për “shqiptarin krenar” siç e cilësonte Lord Bajroni, u gjend në mes të një polemike politike dhe shoqërore. lexo me teper »

Qeveria “Thaci”, e majtë apo……!

Postuar tek Komente me August 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

qeveria19gusht-kosoveNga: Naile ZHUPANI

A ka njeri që të më sqarojë se çfarë ka tamam të majtë në veprimtarinë e ekzekutivit socialist sot në Kosove? Kjo nuk është pyetje retorike, as teorike. Në të vërtetë, qeveria  “Thaci” është paraqitur botërisht si qeveri e majtë dhe gëzon mbështetjen e së majtës evropiane.Me sa di unë, tradicionalisht një qeveri e majtë do të përpiqej të zbuste hendekun midis shtresave të pasura dhe shtresave të varfera në vend, duke shtuar e artikuluar shërbimet që u ofron e garanton shteti subjekteve të veta. lexo me teper »

Një botë soc-komuniste, plot spiunë me maska e makiazhe

Postuar tek Komente me August 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ruci-kryesiaNga: Sejdi  PEKA

Kongresi i PS që u mbajt dje, tregoi edhe njëherë tjetër se e majta ish-komuniste është në krizën më të thellë të vetën. Mënyra e organizimit dhe e drejtimit të kongresit nga elementë me të kaluar thellësisht kriminale nga regjimi monist ishte një dukuri e trashëguar nga partia komuniste, e cila ishte fort kuptimplote. Duke shkelmuar elementët thelbësorë të demokracisë që janë toleranca dhe transparenca, PS po zhytet gjithnjë e më tepër në batakun enverist. Vendimi i Kryesisë nën diktatin e Ramës, që punimet e kongresit të zhvilloheshin me dyer të mbyllura ua kalonte edhe formave më antidemokratike të Partisë së Punës (komuniste). lexo me teper »

Pavarësia, Pali dhe Marigona…

Postuar tek Komente me August 30th, 2009 nga Lajmi – 2 komente

kosovo-missShkruan: Eduard  FRROKAJ

Në mes të simbolikës paralele nga kujtimi i krijimit të shtetit Izraelit të shkrimtarit Amos Oz që të përjetojmë shtetin duhet të bindemi me konstatimin për pavarësinë dhe simbolikën e çokollatës me lajthia, Pali dhe Marigona janë dy shembuj të ndryshëm të një rruge në shtetin e ri… lexo me teper »