Arkivi per July, 2009

Prishtina pa vendim rreth zgjedhjeve serbe

Postuar tek Kosova me July 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

qeveria-prishtineBeogradi ka paralajmëruar mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme për institucionet paralele serbe, për Komunën e Prishtinës dhe atë të Pejës. Qeveria e Kosovës thotë se ende nuk ka vendim se si do të sillet ndaj këtyre paralajmërimeve.Qeveria e Kosovës nuk ka ndonjë vendim të prerë se si do të sillet në rastin e paralajmërimit të Beogradit për mbajtjen e zgjedhjeve serbe në dy komuna të Kosovës, më 16 gusht. lexo me teper »

Acarimi i marrëdhënieve shqiptaro-turke-Aksioni Gjakoves dhe kuvendi i Dibres

Postuar tek HISTORIA me July 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ballkaniNga: Jeton  AMETI

Vendimet e Kongresit të Berlinit e shtuan zemërimin e shqiptarëve kundër Fuqive të Mëdha dhe kundër Portës së Lartë. Nga të katër anët e vendit u bënë protesta për të kundërshtuar shkëputjen e trojeve shqiptare në favor të shteteve fqinje. Kudo u shpreh gatishmëria e masave popullore për të mos lëshuar, qoftë në veri, qoftë në jug, asnjë pëllëmbë tokë të banuar nga popullsi shqiptare. Megjithatë, pasi mbaruan punimet e Kongresit të Berlinit, vëmendja e shqiptarëve u drejtua kryesisht nga fati i trojeve veriore, pasi vendimi i Fuqive të Mëdha për dorëzimin e Plavës dhe të Gucisë në favor të Malit të Zi kishte formë të prerë. Si i tillë ai duhej të zbatohej menjëherë, kurse vendimi për viset jugore do të merrte formë përfundimtare më vonë, pasi ishte i lidhur me bisedimet turko-greke. lexo me teper »

Përrallat e integrimit

Postuar tek Komente me July 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edlira-gjoniShkruan: Edlira  GJONI

“Gjermanisë t’i vijë turp që pengon shqyrtimin e kërkesës së Shqipërisë për anëtarësim në BE dhe Brukselit t’i vijë po aq turp që pranon kaq shpejt Islandën, teksa ajo ka aplikuar shumë më vonë se Shqipëria për në familjen europiane” – kështu shkruante këtë javë një gazetë  që mbron fuqishëm të djathtën në faqet e saj.Toni i përdorur ishte i ashpër. Naiviteti ndaj cështjes po ashtu. Nuk ishte aq shumë për të qeshur në fakt, por mënyra se si kjo gazetë (dhe të tjerat si puna e saj) i drejtohen Gjermanisë apo Brukselit ishte vërtet disi komike. Kjo vjen nga mos-njohja e cështjeve dhe hapave që duhen bërë për t’u integruar, së bashku me plotësimin e disa standarteve për secilin vend kandidat.A janë këto standarde të dyfishta apo të trefishta për vendet gjeografikisht europiane, kjo është një tjetër cështje. lexo me teper »

POLITIKE KOPUKESH

Postuar tek Poezi me July 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

pingpong-politikNga: Shahin  KOLONJA

Politikeberja mbetet nje nga profesionet me te perfolura ne vendin e shqiptaret,mandej per nga fitimprurja dhe amoraliteti ja kalon dhe profesionit me te vjeter ne bote.Politikanet tane mendojne dhe veprojne sikur te ishin pronare te vendit dhe te shqiptareve,sikur angazhimet e tyre aktuale i kane te trasheguara nga baballaret e tyre opingare,teneqexhinj e bolshevike.Kjo shpure amorfe pershtatet shpejt me ndryshimet e realiteteve duke vazhduar kesisoj te pengezoje rrugetimin tone drejt te ardhmes se shpresuar.Keta sojseze tallen,perfitojne,shiten-blihen,dhunojne dhe flirtojne pa dallime formash e idesh.Ky lloj individesh mbetet ende  per ne nje plage ,qe duhet domosdoshmerisht te kurohet. lexo me teper »

(EU)foria kosovare

Postuar tek Kosova me July 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

gjergj-prishtinaNga: Albana  ISUFI

Shqiptarët e Kosovës, sipas një hulumtimi të “Gallup Ballkan Monitor”, janë përkrahësit më entuziastë të BE-së në Ballkan. Sociologët e konsiderojnë këtë perceptim si një paradoks, meqë vjen në kohën kur Kosova është lënë anash nga proceset integruese të BE-së.Pritjet dhe realiteti në diskrepancë të madhe. Kjo dëshmohet në hulumtimin e fundit të “Gallup Ballkan Monitor”-it në lidhje me perceptimet për integrimet evropiane. Shqiptarët e Kosovës janë populli më përkrahës i integrimeve evropiane dhe më optimisti se do të mirëpritet në Komisionin Evropian. Sociologët dhe njohësit e integrimeve evropiane thonë se këto perceptime paraqesin një paradoks nëse krahasohen me situatën politike, ekonomike dhe me vetë proceset integruese, nëpër të cilat kalon Kosova. lexo me teper »

Themelimi i Lidhjes së Prizrenit (10 qershor 1878)

Postuar tek HISTORIA me July 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

lidhjaeprizrenitNga: Jeton  AMETI

Një nga çështjet kryesore, që u shtrua gjatë pranverës së vitit 1878, në mbledhjet popullore të krahinave të vendit ishte formimi i lidhjes shqiptare, karakterin kombëtar të së cilës e mbrojtën si patriotët radikalë, ashtu dhe qarqet e moderuara. Si procedurë për formimin e saj udhëheqësit politikë vendosën të shfrytëzonin traditën e lashtë shqiptare. Sipas kësaj tradite, sa herë që vendin e kërcënonte rreziku i jashtëm, secila krahinë thërriste kuvendin e vet krahinor dhe pastaj përfaqësuesit e tyre mblidheshin në një kuvend të jashtëzakonshëm, i cili formonte, sipas rastit, besëlidhjen ndërkrahinore ose lidhjen e përgjithshme. Ekzistenca, në pranverën e vitit 1878, e besëlidhjeve lokale ose e komisioneve të vetëmbrojtjes, e lehtësonte punën e udhëheqësve politikë. Duhej vetëm thirrja e kuvendit të përgjithshëm dhe organizimi me sukses i punimeve të tij. lexo me teper »

Dy nivelet e vetes

Postuar tek LETERSI me July 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

vetjaNga: Astrit  LULUSHI

Prej shekujsh, kurioziteti është parë si virtyt. Gjuhën, shkencën, fenë, Hobbes ia mëvesh kureshtjes njerëzore, e cila eshtë forca e parë shtytëse drejt së vërtetën, do të thoshte Hume. Sepse është kureshtja që nxit eksplorimin, nga i cili vjen zbulimi i pasuar nga kënaqësia, që e bën njeriun t’a përsërisë deri në përftimin e vlerave dhe aftësive të reja, të cilat krijojnë vetëbesim për t’a hedhur në eksplorime të tjera.  lexo me teper »

Integrimi,shqiptaret dhe familja

Postuar tek Komente me July 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

bashkimi-europianNga: Nevruz  LULO

Shtyrja per nje kohe te pacaktuar e anetaresimit te plote te Shqiperise ne BE,shkaktoi jo pak ngacmime ne te gjitha sferat e shoqerise sone,te lodhur me premtimet megallomane per integrim dhe anetaresim rrufe neper organizmat Europiane.E para arsye qe ndikoi jo pak,qene standartet zgjedhore qe sic i pame mbeten te njejta me fillimet e tranzicionit sepse “gjigandet” e politikes kishin pregatitur standarte aspak te perceptueshme dhe jotransparente.E dyta,mbetet komunikimi ndermjet faktoreve politike qe si gjithmone mbetet ne nivele zenkash femijesh dhe banalitete rrugesh. lexo me teper »

Imer Aliu:Parlamenti po shkatërron të drejtat e shqiptarëve

Postuar tek AKTUALE me July 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

imer-aliuShefi i grupit parlamentar të PDSH-së, Imer Aliu ka shprehut të gjitha vërejtjet për punën e parlamentit në takimin me kryetarin e këtij institucioni, Trajko Veljanovski. “Ne i shtruam vërejtjet tona serioze për sa i përket rolit të Parlamentit i cili është shndërruar në shkatërrues të të drejtave të shqiptarëve.PDSH-së deri tani në Parlament nuk i është pranuar asnjë iniciativë. Strategjia parlamentare e VMRO-së tashmë është e qartë dhe e zbuluar nga ana jonë. Ata tentojnë të konstruojnë parti politike kinse shqiptare, të konstruojnë opozitë kinse shqiptare dhe në fund kinse realizojnë projekte dhe nxjerrin e miratojnë ligje kinse në favor të shqiptarëve”, ka theksuar deputeti Imer Aliu. lexo me teper »

POEZIA SI KUNDËRVËNIE E SË KEQES

Postuar tek LETERSI me July 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ujvaraNga: Nuhi  ISMAJLI

Pas shkrimeve për letërsinë dhe shkrimeve publicistike,me të cilat dëshmoi formimin dhe prirjen e tij, si studiues, kritik dhe publicist, Ndue Ukaj,me botimin e përmbledhjes së poezive “Ujëvarat e metaforave”, dëshmoi edhe prirjen e tij si poet dhe krijimin e vlerave të pamohueshme letrare.Poezia e tij të imponohet për ndjeshmërinë e veçantë, larminë tematike dhe, shpesh,trajtimin e theksuar dituror të saj, meditimin e thellë, idetë e mesazhet e rëndësishme për çështjet nga më të ndryshmet, shprehjen e veçantë e të fuqishme etj.

lexo me teper »