Arkivi per June, 2009

Guri i Sizifit i standardeve

Postuar tek Komente me June 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zgjedhjeNga: Plator  NESTURI

Arritja e standardeve në zgjedhje është shndërruar në gurin e Sizifit për politikën shqiptare. Rrokullisja dhe rënia teposhtë e certifikimit nga ana e ndërkombëtarëve për proces normal votimi, ndodhi sërish, megjithëse kësaj radhe shqiptarët panë se 28 qershori ishte ndër ditët më të qeta në historinë 18-vjeçare të zgjedhjeve pluraliste në vend. Dalja e përfaqësuesve të OSBE, ODIHR, NATO dhe KE ishte padyshim një dush i ftohtë; së pari, për politikën shqiptare, së cilës iu dha të kuptohet se të prekësh normat e një shoqërie të civilizuar e demokratike, nuk mjafton vetëm që ditën e zgjedhjeve të ulen tonet luftarake e të mos ketë incidente gjatë votimit. lexo me teper »

Hidhen në erë dy makinat e konsullatës shqiptare në Selanik

Postuar tek AKTUALE me June 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

greqi_policia_ngjarja1qershor2Dy automjete të konsullatës shqiptare në Selanik janë hedhur në erë në orët e para të ditës së sotme, si pasojë e vendosjes së lëndës plasëse, nga persona që policia greke tha se ende mbeten të paidentifikuar.Korrespondentët  informojne se ngjarja ka ndodhur në orën 03.20 në rrugën “Vermiu” pranë kryqëzimit me rrugën “Agrafon”, ku ndodhet konsullata në Selanik, e Ambasadës së Republikës së Shqipërisë në Greqi. lexo me teper »

Rezultatet e fundit (21:00); Tiranë, “luftë” kuti më kuti

Postuar tek AKTUALE me June 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kutite-vlore1Nga rezultatet më të fundit, ato të orës 21:00, projekti i ECA dhe KRIIK, mbështetur nga USAID, jep të dhënat e fundit nga numërimi i votave nga Komisionet Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve.Deri më tani janë numëruar thuajse 92%  të kutive të votimit në rang kombëtar. Rezultatet ndryshojnë nga ora në orë.Në Tiranë rezultati ndryshon pas numerimit të çdo qendre votimi dhe gjithçka mbetet e hapur. lexo me teper »

Vëzhguesit: Përmirësime në zgjedhje, por shkeljet vazhdojnë

Postuar tek AKTUALE me June 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

osbe-_konferencaNë një deklaratë të dhënë pasditen e së Hënës, Misioni Ndërkombëtar i Vëzhgimit të Zgjedhjeve doli në përfundimin se procesi zgjedhor në Shqipëri demonstroi përmirësime, por gjithashtu konstatoi se shkeljet vazhdojnë.Vëzhguesit thanë se zgjedhjet shënuan një progres të prekshëm për sa i përket futjes së procedurave të reja të regjistrimit dhe identifikimit të zgjedhësve, si dhe miratimit të një kuadri të përmirësuar ligjor.Por vëzhguesit theksuan, gjithashtu, se këto përmirësime u eklipsuan nga politizimi i aspekteve teknike të procesit dhe shkeljet e vërejtura gjatë fushatës, të cilat e dobësoi besimin e publikut tek procesi zgjedhor. lexo me teper »

Udhëtimi i gabimit

Postuar tek LETERSI me June 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

visar-zhitiNga: Visar  ZHITI

Ngaqë do të jetë nisur me asgjë, duket sikur nuk do të mbërrijë kurrë. Edhe po të besoje të kundërtën, se do të kishte kohë dhe mundësi të të gjente, prapë duhet ta ngatërrojë rrugën, gjithë ato linja, tokësore, detare, ajrore, drejtime nga më të pafundmet, dogana, rreptësi policësh, hungërima qensh, porte, era që fryn në to, aeroporte, radha e gjatë, bagazhet që vonohen, stacione, shina, trena, njohjet e rastësishme, kthimi i kokës, mbikalime, nënkalime, metro, autostrada, dalja te karburanti, shiu i papritur, postblloqe, taksi, udhë, rrugica të verbra, shtigje malore, kuaj, avionë lokalë.

lexo me teper »

Kosova edhe zyrtarisht në FMN dhe BB

Postuar tek AKTUALE me June 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

fmnbbKosova sot zyrtarisht i është bashkuar Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore duke u bërë anëtari i 186 i këtyre dy institucioneve finansiare ndërkombëtare.Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu dhe kryeministri, Hashim Thaçi, i nënshkruan sot artikujt e marrëveshjes për anëtarësim në Departamentin e Shtetit në Uashington.Ceremonia u zhvillua në Departamentin amerikan të Shtetit dhe kopje të marrëveshjeve iu dorëzuan nënsekretarit të Shtetit, Xhejms Stajberg. lexo me teper »

Rezultatet më të fundit të zgjedhjeve

Postuar tek AKTUALE me June 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

votime-kutite1Nga rezultatet më të fundit, ato të orës 20:30, projekti i ECA dhe KRIIK, mbështetur nga USAID, jep të dhënat e fundit nga numërimi i votave nga Komisionet Zonale të Administrimit të Zgjedhjeve.Deri më tani janë numëruar 45%  të kutive të votimit në rang kombëtar. Rezultatet ndryshojnë nga ora në orë.

lexo me teper »

65 vjet të gjenocidit ndaj çamëve

Postuar tek Komente me June 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

cameria8Shkruan: Agron  ALIBALI

Para disa ditësh, Senati Amerikan miratoi një rezolutë për zgjedhjet në Shqipëri. Por më e rëndësishme se kjo ishte rezoluta e miratuar më 17 qershor 2009, ku Kongresi Amerikan formalisht dënoi legalizimin e skllavërisë dhe të segregimit racial në SHBA. Me të vërtetë, edhe pse mjaft të rëndësishme, zgjedhjet shkojnë e vijnë, ndërsa kujtimi i së shkuarës së hidhur dhe përpjekjet “për shërimin e plagëve të njërit prej krimeve më të mëdha kundër njerëzimit në histori (Deklarata e Harry Reid) mbetet detyrim sublim i brezit tonë. lexo me teper »

Politikovartësia e gjithçkaje

Postuar tek Komente me June 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
albantartariNga: Alban  TARTARI
Një ndër fatkeqësitë më të mëdha të këtij trancizioni është padyshim vartësia e gjithçkaje në Shqipëri nga politika. Që nga vendet e punës në administratë, rrugët e infrastruktura e deri të çelja e një biznesi dhe suksesi i tij, duket se gjithçka është e lidhur me politikën.Shqipëria është ndoshta një nga modelet e vetëm në Evropë, ku bëhet konsumi më i madh i politikës, ku vendin e akademikëve, ekspertëve e teknicienëve, e kanë zënë politikanët. Ata kapardisen në çdo ekran, në çdo faqe gazete, në çdo rresht reviste – jo vetëm në fushatë zgjedhore- dhe flasin për gjithçka…janë ekspertë për gjithçka…mund të zgjidhin në letër e në llafe gjithçka! lexo me teper »

Zogby: PD 69, PS 55, LSI 4 mandate

Postuar tek AKTUALE me June 28th, 2009 nga Lajmi – 1 koment

0628230753958-berisha-fiton“Zogby International” ka publikuar rezultatet e exit poll te kryera pas votimit të sotëm në 12 qarqe të Shqipërisë.Kështu sipas këtyre rezultateve, nëse do të merreshin parasysh këto të dhëna, atëherë në Parlamentin e ardhshëm do të kishim 69 vende të koalicionit të Partisë Demokratike, 55 të koalicionit të Partisë Socialiste, 4 të LSI-së dhe 12 të pavendosura.Marzhi i gabimit në këtë sondazh është 3.2 përqind.
lexo me teper »