Arkivi per May, 2009

Fushata dhe studentët e ’91-shit

Postuar tek Komente me May 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

protest_kla90Nga: Shinasi  RAMA

Një nga aspektet më interesantë të përleshjes elektorale të radhës, është përpjekja për të përdoruar Lëvizjen Studentore të viteve 1990-1991. Edhe në këtë fushatë, kjo lëvizje po përdoret si dordoleci në arë. Të gjitha palët bëjnë thirrje e gjithkah flitet për përmbushjen e “misionit historik të studentëve”. Udhëheqësit e parisë e paraqesin veten si “dhjetoristë” dhe natyrisht parulla që ato i referohen më së shumti është “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa”. Këtu ka një seri paradoksesh që ia vlen që të diskutohen sado pak, e të ceken shkurtimisht. lexo me teper »

Mediu, ministri fluturues

Postuar tek Komente me May 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ALBANIA/Shkruan: Lorenc  VANGJELI

Ka thyer çdo rekord. Rekordi i tij është thjesht i pabesueshëm. Brenda një periudhe pak më tepër se dyvjeçare, Fatmir Mediu, ish-ministër i Mbrojtjes, ka udhëtuar plot 135 herë jashtë shtetit me një mesatare matematike prej 4.2 udhëtimesh në muaj, që do të thotë pak më shumë se një udhëtim jashtë shtetit në javë. Duke marrë si mesatare tri ditë zgjatje qëndrimi dhe udhëtimi, për një nga këto udhëtime (ka pasur dhe të tjerë që kanë zgjatur dhe shumë më shumë), del se zoti Mediu ka qëndruar jashtë shtetit në kohën që ka mbajtur detyrën e ministrit e pak muaj mbasi ka dhënë dorëheqjen plot 405 ditë krahasuar me vetëm 555 ditë që ka qëndruar në Shqipëri. lexo me teper »

“Poli i Lirisë” nis zyrtarisht luftën kundër PS dhe PD

Postuar tek Politike me May 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

poli_i_liriseKoalicioni më i ri i djathtë “Poli i Lirisë”, ku lideri i tij është ish- kryeministri Aleksandër Meksi, ka hapur zyrtarisht ditën e djeshme fushatën e tij elektorale për zgjedhjet parlamentare të 28 qershorit. Krerët e këtij koalicioni kanë dal me premtimin se në 28 qershor balanca e së djathtës nuk do të anojë më nga koalicioni i udhëhequr nga demokratët, por nga grupimi më i ri i djathtë, ku bëjnë pjesë si forca kryesore demokristianët dhe LZHK. Duke akuzuar demokratët që ka lënë në harresë shtresat e djathta, krerët e këtij poli kanë thënë se kanë një alterantivtë për këta njerëz. lexo me teper »

Berisha: Tuneli i bashkimit të kombit

Postuar tek AKTUALE me May 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

thaci-berisha-kalimashKryeministri Sali Berisha, gjatë konferencës për shtyp së bashku me kryeministrin e Kosovës Hashim Thaçi ka deklaruar se tuneli, është në një far mënyre dhe bashkimi i kombit shqiptar. “Sot inauguruam tunelin që bashkoi jo vetëm shqiptarët, por me shërbimet që ofron në fushën e transportit e qarkullimit i bashkon më shumë me rajonin, maqedonasit, serbët bullgarët. Tuneli, do të bëjë që brigjet e Shqipërisë e portet e saj ti shërbejnë jo vetëm shqiptarëve në Shqipëri e Kosovë, por të gjithë kombeve të rajonit”-deklaroi Berisha. lexo me teper »

Përse hesht Veliaj për 300 mijë eurot e Fondacionit MJAFT?

Postuar tek AKTUALE me May 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

goxhaj-h-qevErjon Veliaj hesht sepse ka frikë se çdo fjalë që do të thotë, do të implikojë më rëndë penalisht atë dhe të vëllanë e vet, Arbijan Maznikun & Co ndaj dhe sipas porosisë së avokatëve të vet është më mirë të heshtë! Sepse Veliaj ka frikë se mos institucionet ligjore të shtetit dërgojnë një kërkesë në çdo Bankë mbi gjëndjet e llogarive bankare dhe gjithë dynjaja do të tmerrohet mbi miliarda lekë të abuzuara nga ky klan pionerësh të trainuar nga maestrot e korrupsionit të shoqërisë civile të rrjetit sorosian në Tiranë.

lexo me teper »

Nje tjetër film për mafien shqiptare

Postuar tek AKTUALE me May 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

the_taking_of_pelhamHollywood-i, një tjetër film për mafien shqiptare. Në “The Taking of Pelham 1 2 3” do të luajnë edhe dy shqiptarë, të cilët mendohet të jenë të inkriminuar. Pas dy dekadash, duket se eksporti më i madh i Shqipërisë nuk janë më emigrantët, por mafiozët. Të paktën, Hollywood-i mendon kështu. Edhe pse ka shumë shqiptarë, të cilët me punën dhe kontributin e tyre kanë përcjellë vlerat e vërteta të një kombi, aty ku jetojnë e punojnë, ajo çfarë ka mbetur më gjatë në kujtesën e të huajve nga shteti shqiptar është krimi. Nuk është hera e parë që realizohen filma me subjekt organizatat kriminale, të drejtuara nga shqiptarët, madje, Hollywood-i duket se, me realizimin e këtyre lloj filmave ka gjetur një mundësi të artë fitimi. lexo me teper »

Bollano dhe Dule “falen” në Athinë

Postuar tek AKTUALE me May 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

greketPikërisht në ditën e hapjes zyrtare të fushatës elektorale, Dule dhe Bollano “padisin” Berishën te ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis për shkarkimet nga detyra të shumë minoritarëve si dhe për përçarjen që ka bërë ai në këtë parti.Eshte konfirmuar se Kryetari i PBDNJ-së dhe ai i “Omonias”, njëkohësisht dhe kryetari i bashkisë së Himarës, Bollano u pritën dje pesëmbëdhjetë minuta nga ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis. Në këtë takim merrte pjesë dhe zëvendësministri i Jashtëm Kasimis, i cili pak ditë më pare vizitoi vendin tonë. lexo me teper »

Memli Krasniqi vs Glauk Konjufca

Postuar tek Komente me May 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
memliShkruan: Viktor  DODA
Emisioni “Jeta në Kosovë” me autoren Jeta Xharra tash e sa kohë na shoqëron të enjteve mbrëma. Protagonist të emisionit të fundi ishin: Memli Krasniqi zëdhënës i Qeveris së Kosovës, Besim Abazi gazetar i Zërit të Amerikës, Glauk Konjufca nga lëvizja ‘Vetëvendosje’ dhe Ilir Deda nga KIPRED.Si gjithnjë në këtë emision rrihen tema të nxehta. Tema e radhës kishte të bënte me lirinë e shprehjes në Kosovë. Censura, auto-censura, flitej aty-këtu për mercenarët e gazetarisë të cilët fatkeqësisht në Kosovë janë me bollëk. Flitej për vështirësitë që hasin gazetarët, por edhe qytetarët e rëndomtë në shprehjen e fjalës së lirë, në kryerje e punëve që kanë të bëjnë më informimin publik etj, etj,..  

 

lexo me teper »

“Logjika e Zemrës” sipas Alisë dhe zbatimi pikë për pikë i saj për 19 vite rresht!!

Postuar tek Komente me May 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20080110204555-alia-saliNga: Besi  BEKTESHI

Nuk është keq kur përpara fushatave elektorale, ato që kanë mundësi të rikuperojnë pamjet filmike dhe dokumentet që shteti dhe media e tij deri në vitet ‘92-‘93 kishte, ti lejojnë të dalin për arsye përfitimi, por që në fakt përfitimin e kanë edhe aty ku duket se ka jo përfitim. Në një nga këto regjistrime si gjithmonë të dobëta, të errëta, të vrazhda, por të kontrolluara dhe të sekretuara shikohet dhe dëgjohet që “Sekretari i Parë i PPSH-së” dhe më vonë Presidenti i Shqipërisë,Ramiz Alia të deklarojë përpara zgjedhësve të tij një sërë batutash, por ajo që më ka bërë të rizgjohem pikërisht në ato vite ishte batuta “me logjikën e zëmrës” që Alia tha në sallën e madhe të Pallatit të Kongreseve që PPSH-ja, e ka ndërtuar për të bërë pikërisht kongreset e saj. lexo me teper »

Vetem te te shikoja ne drite….

Postuar tek LETERSI me May 29th, 2009 nga Lajmi – 2 komente

merita-paparistoShkruan: Merita  PAPARISTO

Rrotullohem ne shtratin e ashper te mendimve. S’kam gjume. Me ka fluturuar. Mori flatrat e nje korbi dhe iku. Per tek ty? S’e di. Ndoshta endet drite hijeve te tua, ndoshta endet perpjekjeve te mija per te te pare ne drite.Vetem te te shikoja ne drite doja…
Nuk e dija qe krahet e deshires mund te sterzgjateshin dhe sterholloheshin aq ethshem dhe te arrinin atje ne skajin tjeter deri tek ty.Nuk di se si arrija here here te te mbertheja me gishtat e lodhur dhe te te nxirrja ne drite. lexo me teper »