Arkivi per March, 2009

Scheffer fton Shqiperine ne NATO

Postuar tek AKTUALE me March 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

shefer1Sekretari i Pergjithshem i NATO-s,  Jaap de Hoop Scheffer fton Qeverine e Republikes se Shqiperise te aderoje ne Traktatin e Atlantikut te Veriut.Zoti Scheffer e komunikon ftesen nepermjet nje letre derguar ministrit te Puneve te Jashtme te Republikes se Shqiperise Lulzim Basha. lexo me teper »

Kur mitet ndihmohen

Postuar tek Komente me March 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

miteNga: Astrit  LULUSHI

“Heshtja është flori”. Kjo shprehje bëhet dy herë e urtë e dy herë metaforë nëse thuhet “heshtja është ngatërresë”. Ndoshta këtë kanë dashur të thone edhe të parët,por nuk janë kuptuar.Kur një ngjarje ndodh dhe ajo nuk njoftohet, fillimisht vendin e zë heshtja që pasohet nga zërat dhe prej tyre lindin legjendat. Kur njerëzit rilindin a rizgjohen,gjëja e parë që kërkojnë është e vërteta. lexo me teper »

“Matrioshka…”

Postuar tek Komente me March 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

matrioshkaShkruan: Medi  BELORTAJA

Nga kukullat më të veçanta dhe kuptimplote, janë populloret ruse “matrioshka”. Është loja ku kukullat, të pikturuara dhe stilizuara sa më bukur veshur, të shëndetshme e plot nur porcelani, me shami dhe fustane hijeshuar me lule, fshehin dhe nxjerrin çdo simotër; nga brenda njëra-tjetrës. Më e madhja nxjerr një kukull më të vogël, tjetra një edhe më të vogël, kjo një edhe më të vogël, e kështu me radhë…, deri në fund. Pa prekur bukurinë e formës, në përmbajtje të kujtojnë diçka diktatoriale, moniste, sidomos kur i krahason me partinë (më e madhja), dhe kukullat më të vogla janë institucionet e tjera që fshihen nën njëra-tjetrën…Sipas hierarkisë së piramidës moniste. lexo me teper »

Ndërkallja në dy kohë e Balës

Postuar tek LETERSI me March 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

albert-vatajNga: Albert  VATAJ

Mbi librin “Jetë në dy kohë” të gazetarit dhe publicistit Agron Bala.Gazetar dhe publicist, tash autor i një libri. Agron Bala kundrimin e kahershëm e shpërfaq, si agu horizontin e djersitur nga vesa. Qasja, e të cilit tejshkon kohët,siç ceket edhe në pagzimin e libërt, vjen e beh në të tashmën. Një kumt i orendisur nëpërmjet një narrative të kapluar estetikisht dhe të shtrirë në plotëninë e të gjithë dimesionet etike-estetike. lexo me teper »

Pse të mos votoj me 5 prill?

Postuar tek Komente me March 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

11196Nga: Hamdi  NUHIJU

Me 22 mars në Republikën e Maqedonisë kishte zgjedhje lokale dhe presidenciale. Këto zgjedhje në krahasim me zgjedhjet tjera ishin më përparimtare dhe më të suksesshme. Në këtë gjë kontribuan mjaft qytetarët e këtij vendi të cilët denjësisht votuan të preferuarit e tyre. Është për tu habitur fakti se në këto zgjedhje nuk kishte ndonjë incident të madh ose ndonjë gafë as nga ana e partive politike, por as nga ana e simpatizantëve të këtyre partive. lexo me teper »

SHQIPTARET DHE PSIKOLOGJIA E NENSHTRIMIT

Postuar tek Komente me March 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

aree_comunismoNga: Andrea  STEFANI

Shqiptarët janë rebelë që mund të qeverisen vetëm me anë të një “dore të fortë” apo shfaqen shumë të nënshtruar ndaj pushtetit dhe prandaj kanë nevojë për më shumë kurajë dhe liri? Jo pak shqiptarë të ditëve tona mendojnë se shqiptarët duhen nënshtruar. Po kështu edhe jo pak politikanë. Berisha ka dhënë pa fund prova praktike të kësaj “filozofie” autoritariste, të cilën, mjerisht, duket e ka përvetësuar edhe Edi Rama. Ndryshe nuk ka si shpjegohet që bashkë me autokratin Berisha, ai i dha më shumë pushtet postit të Kryeministrit, i dha mundësi një shumice ta zgjedhë Presidentin me shumicë të thjeshtë, e bëri prokurorinë më pak të pavarur nga qeveria, ua bëri jetën më të vështirë partive më të vogla, i bëri deputetë më të varur nga kreu i partisë. lexo me teper »

Pika mbi E dhe pika mbi I

Postuar tek Komente me March 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

identity-fraud-300x300Shkruan: Mimoza  EREBARA

Është fakt, sado i hidhur për shqiptarët, që ajo që është përjetuar po prej tyre në të dy anët e Shkumbinit, është një lidhje, quaje si të duash, etnike, gjenetike, kulturore, që, tekefundit, nuk arriti dot të kapërcejë diferencën historike. Në pamje të parë, çdo gjë duket krejt në rregull, kemi qenë nën të njëjtën çati sistemi politik e ekonomik, flasim të njëjtën gjuhë, i këndojmë të njëjtit flamur, kemi të njëjtën Kushtetutë, përgjigjemi para të njëjtit ligj, pra nëse shkrepim aparatin, fotografia që marrim është ajo e një shteti të mirëspikatur në aradhën e gjithë të tjerëve. E megjithatë, diferencat ekzistojnë dhe është normale. lexo me teper »

Kryepeshkopi Demetrios,mashtron edhe ne Amerike

Postuar tek AKTUALE me March 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

obama20fNga: Beqir SINA

Në festimin e Ditës së Pavarësisë së Greqisë, Obama, mori pak papritur lajka e mashtrime, nga Kryepeshkopi Demetrios, të cilat e çuditën atë dhe shumë prej anëtarëve të qeverisë amerikane.Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama drejtoi të mërkurën një ceremoni në Shtëpinë e Bardhë, në të cilën morën pjesë përfaqësues të shtetit grek në Uashington, përfaqësues të lobit grek në SHBA-ës, dhe Kryepeshkopi Demetrios, primati i Kishës Ortodokse Greke në Amerikë. lexo me teper »

Masakra në Çamëri,dëshmi e dokumente të reja

Postuar tek HISTORIA me March 29th, 2009 nga Lajmi – 1 koment

cameriaNjë libër dëshmi mbi masakrën e fundit që ndodhi në krahinën shqiptare të Çamërisë në vitin 1944. Një gjenocid i pashembullt, i ndodhur në mes të Europës ndaj një popullsie civile të pambrojtur si ajo çame, e mbuluar nga zhvillimet e fundit të luftës së atëhershme të përbotshme. Nëpërmjet dokumenteve zyrtare apo dëshmive të të mbijetuarve, arrihet të shihen vuajtjet e mundimet, dëmet ekonomike, viktimat e shumta dhe gjithë ajo gjëmë e madhe që i ndodhi jugut të Shqipërisë (Çamërisë). lexo me teper »

Kombëtarja mposhtet në “Qemal Stafa”

Postuar tek Sport me March 28th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

0328222136237Përfaqësuesja e Shqipërisë ka pësuar humbje minimale nga përfaqësuesja e Hungarisë, në takimin e vlefshëm për Grupin e Parë në fazën e kualifikuese të Kampionatit Botëror. Lojtarët kuqezi zhvilluan një ndeshje më të mirë se kundërshtari i tyre, sidomos në pjesën e parë, mirëpo duke mos qenë të aftë të shënojnë në portën kundërshtare dhe në këtë mënyrë u dënuan nga mysafirët.
lexo me teper »