Arkivi per February, 2009

KU SHIHET NJË HAP I “REALIZMIT POLITIK”?

Postuar tek Komente me February 28th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

gjergj-prishtinaShkruan: Teki  DERVISHI

Në Kosovë u industrializua “futurizmi politik” (politika për ardhmëri) modeli i njohur i sistemeve fetare fundamentale dhe komuniste totalitare: të vuajmë sot, që nesër e ardhmja të jetë e ndritur, parajsë pas kësaj jete “të ferrshme”. “Çdo gjë për pavarësinë” ka qenë qëndrim kolektiv, jo vetëm i proveniencës politike vendëse, por edhe i masës qytetare. Ajo iu nënshtrua indoktrinimit medial, politikisht “i pavarur”, kolanë e shtatë e UNMIK-ut. Ata që e kanë propaganduar “vuajtjen e sotme” për “lumturinë e nesërme” janë pasanikët e krizës kundruall 85% të popullsisë që jeton në varfëri. lexo me teper »

KTHIMI YNË NË EVROPË

Postuar tek Komente me February 27th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan: Ali PODRIMJA

Ka shekuj qe trojet tona kanë marrë pamjen e tmerrshme: me plot kufij e murana pas të cilave fshihet shqetësimi ynë gjithëkombëtar. Siç e theksoi edhe shkrimtari ynë i nderuar Kadare në një intervistë, qetësia jonë antike u thye kur fiset sllave nisën të zbrisnin nga Karpatet dhe kur fqinji ynë jugor, për lirinë e mirëqenien e të cilit kontribuuam edhe ne shqiptarët, ia ktheu shpinën antikitetit dhe u turr pas Bizantit. Pse veproi kështu, dihet. lexo me teper »

“Kinostudio”, blerje e mediave?

Postuar tek Komente me February 27th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

bashkim_kopliku2Nga: Bashkim  KOPLIKU

Brenda pak javëve, dy skandale në oborrin e “Kinostudios”: e para, përzënia e gazetës “Tema”, dhe e dyta, përzënia e universitetit të kinematografisë “Marubi”. Pamë harbutllëkun e qeverisë në trajtimin çnjerëzor të gazetarëve dhe profesorëve të universitetit, për t’i nxjerrë jashtë nga bizneset e tyre-por për këtë është folur shumë, dhe ne nuk po ndalojmë.  Jashtë këtyre që shihen menjëherë, po na shqetëson shumë sa vijon: “te kinostudioja”, qeveritë paskan bërë namin me tokat që u paskan dhënë medieve; a mos ka pasur qëllime korruptive të blerjes së mediave?!  lexo me teper »

Dhimbja

Postuar tek LETERSI me February 26th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

migrenaNga: Suela  GERA

Erdhëm të të takonim; ishte dhe Visari dhe Vila që aq shumë të donin. Vallë po na prisje? Apo ishe zemëruar se nuk të erdhëm në ditën që zemra t’i ndali rrahjet? Të sollëm dhe shumë karafila; të kuq, me cikla dikur sa shumë i doje. U bë një tufë e madhe dhe shumë ngjyrëshe por jo si ato që rrisje në ballkonin e apartamentit tonë. Tani as karafilat nuk kanë më aromë. I ngjajnë mermerit që të mbulon. Të kuq me cikla dhe statikë. Po na prisje zgjuar apo ishe strukur se acari i ditëve të para të janarit po ti grryente kockat? lexo me teper »

Garantohet mbështetja e SHBA-ve për Kosovën

Postuar tek AKTUALE me February 26th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

klinton_0Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilari Klinton, i ka rikonfirmuar presidentit Fatmir Sejdiu dhe kryeministrit Hashim Thaçi mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Kosovën, përderisa u ka bërë thirrje të gjitha vendeve që nuk e kanë njohur Kosovën ta bëjnë një gjë të tillë, ngase siç u shpreh ajo është në interesin e shteteve kudo në botë që ta njohin këtë demokraci të re dhe ta mbështesin atë. lexo me teper »

DASH, kritika te forta qeverise

Postuar tek AKTUALE me February 26th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

dashDepartamenti i Shtetit publikoi raportin e tij vjetor per te drejtat e njeriut per cdo vend te botes. Raporti i kushton nje kapitull te tere, si cdo vit edhe Shqiperise.Ne raport thuhet se gjate vitit 2008 qeveria tentoi te vinte nen kontroll institucionet e pavarura si sistemi gjyqesor, zyren e Prokurorit te Pergjithshem, dhe median. Qeveria nderhyri ne procesin hetimor ndaj shperthimit te depove te armatimit me 15 mars ne Gerdec. lexo me teper »

Shqiptar, adresa ime e përjetshme

Postuar tek Komente me February 26th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Arben  KASTRATI

Unë vij nga vendi që më shkakton dhimbje. Adresa ime e tanishme është: “Rruga e brengave”, pa numër, dhe çdo postier e di adresën time. Dhe çdo inkasant. (Dhe fuqizuesit e mospagesave).Vij nga vendi që ka mungesë të qartësisë. Nga vendi ku në trend është cinizmi. Ku në trend ishte mohimi i vetes e çdo gjëje vendore. Nga vendi ku kërkohet që t’mos ketë të kaluar…nga vendi me… lexo me teper »

Toleranca evropiane dhe arroganca serbe

Postuar tek Komente me February 25th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
gani_mehmetajNga: Gani  MEHMETAJ
Sikur ta ndiqnin kursin e amerikan dhe sikur ta kishin vendosmërinë amerikane, evroperëndimorët nuk do të kishin fare probleme me Beogradin.Duket se Bashkimi Evropian më në fund po ia tregon dhëmbët Serbisë. Ishte koha e fundit, sepse në tolerancë të pakuptimtë e politikisht të dëmshme, Brukseli e kaloi çdo kufi, duke shkelur jo rrallë edhe mbi parimet e veta fondamentale. A ishte fjala për mosmarrëveshje të brendshme, apo shpresa e kotë se delen e zezë të Gadishullit-Serbinë do ta kthejnë në kopenë e mbarë, është vështirë të dihet. lexo me teper »

Obama: Do dalim nga kriza edhe me te forte

Postuar tek AKTUALE me February 25th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

obama-ne-kongres

Ashtu sic edhe ishte paralajmeruar, Barak Obama eshte fokusuar tek kriza ekonomike gjate fjalimit te tij ne Kongresin amerikan. “Ne do te dalim nga kriza edhe me forte se me pare”, eshte shprehur ai vetem dy dite perpara se buxheti i administrates se tij te kaloje per votim. “SHBA do te rimekembet dhe ne do te dalim nga kriza edhe me te forte se me pare”, eshte shprehur ai vetem dy dite perpara se buxheti i administrates se tij te kaloje per votim. lexo me teper »

Ligji i dosjeve dhe paranoja komuniste

Postuar tek Komente me February 25th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20081215173233dosjaNga: Lorenc   RABETA

Që nga fillimi i viteve ‘90 dëgjojmë të debatohet rregullisht mbi domosdoshmërinë e shkëputjes së plotë nga e shkuara komuniste e vendit tonë. E vërteta është se hapat në këtë drejtim janë hedhur aq keq, sa sot, kur i ashtuquajturi ligji i dosjeve është kthyer në debat dite, duke përfshirë edhe faktorin ndërkombëtar, kemi një klasë politike të përbërë nga kampe që akuzojnë njëri-tjetrin për lidhje të drejtpërdrejta me të shkuarën komuniste, për mungesë vullneti për t‘i gjetur vërtet zgjidhje këtij problemi dhe, siç dëgjojmë gjatë gjithë kohës, për shfrytëzimin e ligjit për të përfituar politikisht. lexo me teper »