Arkivi per January, 2009

G99 konfirmohet si subjekt politik, aleancë me PS

Postuar tek Politike me January 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

edi-rama-erion-veliaj

G99 konfirmohet si subjekt politik. Në krijim një lëvizje e shoqërisë civile, G99 ndryshon drejtim, duke vendosur të hyjë në zgjedhjet e përgjithshme të këtij viti si një parti.

lexo me teper »

Kronika dhe spirale

Postuar tek LETERSI me January 31st, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

updikeNga: Astrit  LULUSHI

Më 29 janar vdiq shkrimtari amerikan John Updike, fitues i cmimit Pulicer e gjithmone një hap pranë cmimit Nobel. Pas një kariere letrare prej rreth 50 vjetësh, ai la pas mbi 50 libra, si dhe një numër të pallogaritshëm persiatjesh e recensione librash të zhanreve të ndryshëm nga autorë vendas e të huaj. lexo me teper »

REFORMA AGRARE DEMOKRATIKE NGA NJE MONARK

Postuar tek HISTORIA me January 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

zogu-geraldina08Shkruan: Prof. Dok. Teodor  KARECO

-vazhdim-

Kemi përmëndur se reforma agrare nuk u konceptua si një rrugë për ndarjen e fukarallëkut. Ajo kishte një synim më të madh që, në tokën e shpronësuar, të organizoheshin njësi ekonomike të pavarura, të cilat me punën e krahut të familjes, me veglat e kafshët që zotëronin, ta punonin tokën, të siguronin prodhimin për familje, në përgjithësi mos të kishin nevojë për punë suplementare jashtë ekonomisë së tyre bujqësore. Pra, ato do të ishin të pavarura. lexo me teper »

Gjallimi nën flamurin e bardhë

Postuar tek Komente me January 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Ali  PODRIMJA

Në mbyllje të shek. XX albanofobia tek fqinjtë u shkallëzua. Në pyetje ishte humanizmi. Barbarogjenitë kërkonin gjak e dhoma gazi. Paranoja e kohëve moderne u ngrit në çështje që vlen të elaborohet: mos ishim ne hebrenj të Evropës? Nëse jemi, kush ka dorë në këtë? Pse derdhet kaq shumë urrejtje mbi kokën tonë nga lashtësia e këndej? Ku ekziston defekti në mes nesh dhe të tjerëve? Dhe, shumë pyetjeve të tjera mbetet t’u kërkohet filli. lexo me teper »

Artistët shqiptarë kundër “grabitjes” së Nënës Terezë

Postuar tek AKTUALE me January 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

0130223826217

Komuniteti i artistëve ka reaguar pas përurimit të një objekti në Shkup, të premten, që konsiderohet si “Shtëpia e Nënë Terezës”. Objekti që është në qendër të qytetit u financua nga Qeveria e Maqedonisë.
lexo me teper »

Gjurmët që të kujtojnë diktaturën në Shqipëri?

Postuar tek Komente me January 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

comunism11Nga: Agron  TUFA

Le t’i ndajmë në dy klasa: në gjurmë të dukshme, që kapen me sy dhe në gjurmë të padukshme. Të dukshme janë, së pari, fytyrat: ish-udhëheqës, ish-kryetarë Komitetesh, – shkurt – ish-shërbetorë të pasosur që kanë një prezencë e protagonizëm të fortë në politikën e sotme, në parlament, qeveri e administrata shtetërore. lexo me teper »

Nacionalizmi i prangosur i djemve Tepelenës dhe anti-shqiptarizmi i lirë i Ksero-Bollanos

Postuar tek Komente me January 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

bollano-berisha1Nga:Perparim  HALILI

Ka afro 7 muaj, që dy të rinj nga fshati Toç i Tepelenës, paraqiten çdo 15 ditë përpara gjykatës së rrethit, sepse janë deklaruar dhe kanë reaguar kundër qëndrimeve e veprimeve antishqiptare, të kryebashkiakut të Himarës Vasil Bollano dhe prefektit të Gjirokastrës, Spiro Ksera, të cilët janë pozicionuar dhe po kontribuojnë intensivisht e hapur, në mbështetje të interesave anti-shqiptare, në bashkëveprim me qarqet shoviniste e ultranacionaliste zyrtare greke. Na duket krejt absurde, që dy shqiptarë, gjykohen nga një gjykatë shqiptare për t’u dënuar, sepse kërkojnë të mbrojnë interesat kombëtare të kombit dhe vendit të tyre, Shqipërisë. lexo me teper »

REFORMA AGRARE DEMOKRATIKE NGA NJE MONARK

Postuar tek HISTORIA me January 30th, 2009 nga Lajmi – 1 koment

azoguShkruan: Prof. Dok. Teodor  KARECO

 

-vazhdim-

Para se te shqyrtojme ku qendron thelbi i reformes agrare demokratike qe po zbatonte nje monark, natyrshem me lind pyetja pas kaq vjetesh pervoje ne monarki, komunizem e postkomunizem: si eshte e mundur qe nder tre reformat, perfshire ate komuniste te diktatorit kriminel Hoxha dhe ate postkomuniste te ideuar nga diktatori i fundit njelloj kriminel si i pari, por me dinak Aliaj, ajo e Mbretit Zogu I te jete me demokratikia, me atdhedashesja dhe me ndikim me progresiv per ecjen e ekonomise? lexo me teper »

Shpresë dhe dinjitet

Postuar tek Komente me January 30th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

berisha-ramaNga: Edmond  ARIZAJ

Janë dy elementë që mungojnë kaq shumë sot në Shqipëri. Dhe ende nuk kemi marrë një garanci serioze se do të na rikthehen një ditë. Prej ’92, pas çdo katërvjeçari shpresat sa kanë ardhur e janë venitur, me ndonjë përndritje të lehtë tek-tuk nëpër vite të veçanta. Dhe në fund të çdo mandati qeverisës, e në vigjilje të së riut, sërish shpresohet, megjithëse shumë më pak besohet. lexo me teper »

SHBA,senati i Ilinoisit shkarkon Bllagojevicin

Postuar tek AKTUALE me January 29th, 2009 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

blagoSenati i shtetit te Ilinoisit shkarkoi guvernatorin Rod Bllagojevic, pas akuzave te ngritura kunder tij, per abuzim me pushtetin.Ai u akuzua se u perpoq te shiste vendin bosh qe la presidenti Obama ne Senat. lexo me teper »