Arkivi per December, 2008

Metamorfoza e komunizmit shqiptar

Postuar tek Komente me December 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Besnik GJONGECAJ


Megjithëse Shqipëria përjetoi sistemin komunist si shtypjen pothuajse më të rëndë dhe më kriminale në krahasim me çdo vend tjetër brenda gjeografisë të përhapjes së tij, ajo po përjeton edhe dilemën më të gjatë dhe më kontroverse në procesin e shkëputjes përfundimtare nga ky sistem. Aq sa të duket që është mësuar aq shumë me të keqen, sa vetëm shkëputja ndaj saj po kërkon energji më të mëdha se vetë ndërtimi i sistemit të ri demokratik që vjen pas shembjes së një sistemi komunist.
lexo me teper »

NATËN

Postuar tek LETERSI me December 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Visar ZHITI


Makina e madh e plehrave del natën, vetëm natën, dhe endet nëpër qytetin e madh e të vjetër me rrokaqiej e kështjella, nën dritat e harbuara, gjithë ngjyra, si gjak i derdhur, si ndjenja, të verdha, blu, dëshpërim e shpresë, të blerta, aluçinante. Endet, endet nëpër natë e duket sikur është shkëputur një kullë nga kështjella. Vazhdimisht i vidhet një sulmi të vjetër, të zi. Pa panik e pa shumë zhurmë.
lexo me teper »

Kakomea:Gjykata, kundër pronarëve shqiptarë

Postuar tek Komente me December 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë nuk u njohu pronësinë mbi Kakomenë, banorëve të Nivicës (Bashkësia e Fshatit Nivicë)—Gazeta Shqiptare botoi vendimin e plotë të gjykatës. Preteksti i mosnjohjes ishte se stërgjyshat e banorëve ia paskan blerë tokën qeverisë osmane, që me që paskësh qenë pushtues, bile dhe “i përkohshëm”, nuk mundka të shiste pronën publike të shqiptarëve, bile nuk mundka tua shiste as vetë shqiptarëve—po, po, kështu shkruhet në vendim!
lexo me teper »

Njelloj si qemoti

Postuar tek Poezi me December 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Shahin KOLONJA

Edhe sot komunistet kane cdo gje ne dore,njelloj si dje.Bejne cfare duan,shkaterrojne prona e shtet dhe mendjen e kane tek pazaret antishqiptare.Vetem xhepat e politikaneve kane rendesi,te tjeret nuk vlejne…..Madje dhe Atdheu shihet si dicka pa vlere.”Demokracia” e dhuruar nen drejtimin e kaloresve te diktatures po shkaterron cdo gje madje po fshin dhe shpresen e larget per ndryshim.
lexo me teper »

Vendet aleate na japin forcë

Postuar tek Kosova me December 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, u është drejtuar qytetarëve të vendit me një mesazh urimi për Vitin e Ri 2009 – duke i uruar ata që ky vit t’u sjellë dashuri, mbarësi dhe paqe.Presidenti Sejdiu ka vlerësuar se “viti 2008 hyri në histori si Viti i Pavarësisë së Republikës së Kosovës”.
lexo me teper »

Berisha: 2008-a, viti i konsensusit

Postuar tek AKTUALE me December 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kryeministri Sali Berisha, ne nje konference per shtyp te mbajtur para pak castesh me rastin e mbylljes se vitit 2008, ka deklaruar se ky ka qene viti i reformave te medha konsensuale.
lexo me teper »

Viti i brishtë

Postuar tek Komente me December 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Albulena HALILI

Viti 2008 është vit i brishtë. Si i tillë, nuk ishte shumë i rëndomtë. Për shqiptarët mund të thuhet se qe i suksesshëm, për rajonin – një vit që mbajti shumë çështje pezull, për kontinentin e vjetër – një vit me lëkundje dhe kriza të theksuara, ndërsa për botën – një vit që përcaktoi dhe iu dha kahe tjetër shumë gjërave, të cilat në marrëdhëniet ndërkombëtare do të jenë objekt studimi për gjatë kohë.
lexo me teper »

Jo hapje dosjesh spiunëve ordinerë, por dekomunistifikim rrënjësor

Postuar tek Komente me December 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Robert PAPA

Do hapen dosjet. Lajm i madh?! Nuk e di, sepse akoma shikoj se janë të qetë si Çiftelia e Financieri, si Dezinjatorja dhe Korani si Naftëtari e Raketa e si lapsi jeshil…. Me sa duket, dikush ua ka djegur dosjet dhe ndihen të qetë por Meksi e Berisha, të paktën e dinë listën e spiunëve, pseudonimet e atyre që janë që në qeveri e parlament. Por ata qenkan të qetë.
lexo me teper »

Santa Berisha dhe Edi Claus!

Postuar tek Komente me December 27th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ardit ÇELA

Periudhë festash. Megjithëse sivjet shumë më pak se herët e tjera, përsëri atmosferën e ndjen kudo. Më tepër për forcë zakoni se për arsye logjike, sepse në fakt, shumë arsye për të festuar nuk ka. Shikon ndonjë dritë tek – tuk në Tiranë që zbukuron qytetin. Shikon institucione qe mundohen t’i japin hijeshi dhe estetik fasadave të tyre. Shikon njerëz që mendojnë se ç’do të blejnë për darkën e Vitit të Ri, se ku do shkojnë e si do ia kalojnë. A thua, kjo darkë do të ishte darka e ndryshimit të madh.
lexo me teper »

POLITIKA PA NDJESI…

Postuar tek Komente me December 27th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bekim REXHEPI

Derisa Qeveria dhe Presidenca e Kosovës, po përgatisin planin operativ për festimin e vitit të ri 2009, që me gjasë do të quhej “viti i pavarësisë” (qe akoma nuk po bëhet e pavarur nga njëri mision në tjetrin: UNMIK+EULEX brenda kodit 1244-shit). Ndofta, ky plan i festimit te vitit të pavarësisë, më gjasë do të orvatet ti minimizoj rrëshqitjet e shumta politike. Porse, a do t’ia dalë Qeveria dhe Presidenca ta ngre në mjegull të dendur para opinionit të brendshëm shqiptar, i cili akoma mbetet një opinion mjaftë shqetësues për fatin e vendit.

lexo me teper »