Arkivi per November, 2008

Haradinaj rizgjidhet kryetar i AAK-së

Postuar tek Kosova me November 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ramush Haradinaj është rizgjedhur kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Delegatët e AAK-së me shumicë votash vendosën që ish-kryeministri i Kosovës të kryesojë partinë edhe për mandatin e radhës.
lexo me teper »

Lutja në natën e Buzmit

Postuar tek LETERSI me November 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Arif MOLLIQI

Vetëm këtë natë e kërkoi borën e bardhë.
Të ftohtit.
Akullin!…
Nga zhurma që u dëgjua, ai e kuptoi se i gjithë katundi kishte dal ta shikonin këtë natën të begatisë, të rilindjes, kur bota kthehet për së mbari. Kur natyra fillon të mendoi për ringjalljen, që jep frytet e veta në stinën e ardhshëm…
lexo me teper »

Ndodhi ajo qe pritej

Postuar tek Komente me November 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Alban BALA

Shqiptaret e Kosoves po e perjetojne festen kombetare te pavaresise, me ndjesine se sapo e kane humbur ate. Projekti i Kosoves tashme do te realizohet mbi nje baze te re dhe krejtesisht te paqendrueshme. Deri me tani ne nivelin e larte kishte nje instabilitet te lexueshem, prodhuar edhe prej frenimit te procesit te njohjes nderkombetare te Kosoves. Tash kjo paqendrueshmeri u zbrit ne terren.
lexo me teper »

Poli, mbrojtja nga Kodi Zgjedhor

Postuar tek Komente me November 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

U bë e keqja: u miratua një Kod Zgjedhor që ushqen tiraninë e dy partive të mëdha, që iu grabit mandate partive të tjera, si dhe që iu vendos pengesa dhe gracka daljes në zgjedhje të partive që sot nuk kanë deputetë. Na duket se nuk ka kohë për të zgjidhur shkeljen e lirisë që kreu ky kuvend plot me megadushkarë. Tani ka rëndësi që me këtë kod të arrihet që Kuvendi që do të dalë nga zgjedhjet e vitit 2009 të jetë sa më i mirë, pa hegjemoninë e dy partive të mëdha. Zgjidhja imediate është bashkimi i partive jo të mëdha, në pole, në koalicione.
lexo me teper »

”KUKULLA TE NGRIRA” QË DUAN JETEN REALE

Postuar tek Komente me November 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Astrit LULUSHI

Janë këto Kukulla, megjithëse të ngrira, që nxisin mendimin dhe i japin jetë
vështrimit duke e bërë atë sa të thellë edhe të mprehtë. Eshtë fjala për katër
kukulla, si katër stinët, secila me bukuri të vecantë. Nëpermjet tregimit, plot
kthesa të papritura në një rrugë rrethanash të rastit, si në ekran me imazhe të
krijuara nga fuqia e fjalës, Robert Martiko e shpie lexuesin në një kohë tjetër
me bëma që nuk zhbëhen, vite që nuk kthehen, të humbura por jo pa gjurmë.
lexo me teper »

Opinion krijuesit dhe opinion trilluesit

Postuar tek Komente me November 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Besi BEKTESHI

Opinioni në Shqipëri, është tashmë një kalim nga klubi, zyra dhe shtëpia, në televizion dhe gazeta, sepse në diktaturë pikërisht ky element kaq i rëndësishëm i gazetarisë nuk praktikohej, sepse sundonte urdhri dhe vija e partisë. Në një nga emisionet televizivë të ndjekur dhe me karakter kombëtar, tema e ballafaqimit të reporterëve dhe opinionistëve, patjetër që ishte e goditur dhe e trajtuar në mënyrë të hapur dhe të drejtpërdrejtë.
lexo me teper »

Një shikim ndryshe për Skënderbeun

Postuar tek HISTORIA me November 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Dr. Dritan EGRO *

Sot edhe pas 600 vjetësh personaliteti i Skënderbeut dhe ajo se çka ndodhi në shek. XV në viset shqiptare dhe më gjerë në Ballkan vazhdon të ndezë debat të nxehtë, diku të kulturuar dhe diku jo. Ç’është e vërteta Skënderbeu dhe bëmat e
tij kaluan nga goja në gojë deri në fillim të shekullit XX dhe mbeti më së shumti një mit dhe një gjysmë legjendë, falë kontributit të shkrimeve të humanistëve të kohës.
lexo me teper »

Edhe Lugina e Preshevës festoi Festën e Flamurit

Postuar tek AKTUALE me November 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Festa e Flamurit kombëtar “28 Nëntori” me një varg manifestimesh u shënua edhe në Luginën e Preshevës. Siç njoftojne agjencite e lajmeve, me rastin e 28 Nëntorit janë organizuar akademi solemne në Preshevë, Bujanoc dhe në Medvegjë.
lexo me teper »

Athina: Çështja çame nuk ekziston

Postuar tek AKTUALE me November 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Ministria e Jashtme greke, me anë të një deklarate ka bërë të ditur se çështja çame nuk ekziston. Deklarata e zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme greke erdhi pas deklaratave të kryeministrit shqiptar Sali Berisha, i cili tha për një televizion në Shkup, se “çështja çame duhet të gjejë zgjidhje”.
lexo me teper »

DITA E FLAMURIT, DITA E PAVARËSISË, DITA E PËRGJEGJËSISË…

Postuar tek Komente me November 28th, 2008 nga Lajmi – 1 koment

Nga:Mexhid YVEJSI

“Ky komb nuk mësohet e nuk kulturohet nëpërmjet lavdit, por nëpërmjet kritikës”. – Faik Konica

28 Nëntori-Dita e Flamurit, është një nga ditët më të rëndësishme, në mos më e rëndësishmja, e historisë sonë kombëtare… Dita e Flamurit është dita më e gëzueshme, është dita më e vajtueshme për shqiptarët, sepse kjo ditë është Dita e Pavarësisë së Nënës Shqipëri, por pa Kosovë, pa Çamëri…
lexo me teper »