Arkivi per October, 2008

Trushpëlarësit e Trushpëlarët!

Postuar tek Komente me October 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Inida GJATA


Nga Kuvendi, jo vetëm asnjë e re rreth Kodit Zgjedhor, por është shtyrë edhe afati i përfundimit të hartimit të tij.
Partitë politike, sidomos 2 më të mëdhatë, e shfrytëzojnë këtë vakuum ligjor për të shpërdoruar paratë e taksapaguesve në fushata elektorale, gati një vit përpara zgjedhjeve.Kryeministri prodhon spote, sikurse edhe qeveria, nëpërmjet të cilave “bëjnë me dije” publikun votues rreth arritjeve gjatë këtij mandati.
lexo me teper »

Ç’bëhet me rininë?

Postuar tek Komente me October 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Ylber MEMIA


Të kapluar në hallet e jetës së përditshme e morinë e skandaleve që ndjekin njëri-tjetrin në jetën e rrëmujshme shqiptare, njerëzit shpeshherë nuk e vënë re e nuk shqetësohen (në të vërtetë kanë boll tjetër përse të shqetësohen), se ç’bëhet me rininë e vendit. Megjithatë, kjo është e pafalshme dhe kriminale për një opinion qytetar që bën kaq shumë zhurmë e zallamahi për gjëra të rëndësishme e të parëndësishme dhe përpëlitet si një peshk i lodhur në rrjetën e mendimit që ka thurur vetë.

lexo me teper »

Prishtina kundërshton kushtëzimet e Beogradit

Postuar tek Kosova me October 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Zijadin GASHI


Qeveria e Kosovës kundërshtoi kushtëzimet e Beogradit për vendosjen e EULEX-it, me theks të veçantë në veri. Ndërkohë që lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj, vlerëson se pikat e dialogut të paraparë Prishtinë – Beograd cenojnë sovranitetin e Kosovës.Qeveria e Kosovës shprehet kundër kushtëzimeve politike për vendosjen e misionit të EULEX-it në Kosovë, me theks të veçantë në pjesën veriore.
lexo me teper »

Gjuetia e fundit…

Postuar tek Komente me October 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Lutfi DERVISHI


Një faqe nga libri “Gjuetia…”, me autore Karla del Ponte, ish-Prokurorja e Gjykatës Ndërkombëtare për Krime Lufte, flet për “faktin” që, në një shtëpi në një fshat në Veri të Shqipërisë, mund të jenë kryer transplante të 300 robërve serbë të luftës, në vitin 1999.
lexo me teper »

Ryerson: Shqipëria ka bërë shumë përparime

Postuar tek AKTUALE me October 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Bisedoi:Beqir SINA


Ambasadori i parë amerikan pas rënies së komunizmit në Shqipëri, tashmë në pension dhe i vendosur në rrethinat midis Uashingtonit dhe Virxhinias, William E. Ryerson, 14 vjet pas largimit nga Shqipëria, flet për herë të parë,për një Shqipëri në NATO, pavarësinë e Kosovës dhe zhvillime tjera në rajonin e Ballkanit.
lexo me teper »

VETËM PËR TY

Postuar tek Poezi me October 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Serish ne rubriken tone poetike,zbret poetja e mergimit,Sabahete Byci.Kete radhe pak me ndryshe,se poezite e saj kane nje drejtim romantik dhe prekes.Dashuria eshte thelbi i ciklit te sotem,qe tingellon me forcen e vargjeve duke na dhuruar kesisoj shpirtin e poetes.Nje ndjesi e vecante por qe te ben te ndjehesh vertet njeri,te ndjehesh vertet i dashuruar me zgjedhjet qe ben.
lexo me teper »

Erdogan-Berishes: Mbeshtetje per ne NATO

Postuar tek Uncategorized me October 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan ka garantuar kryeministrin Sali Berisha per mbeshtetjen e vazhdueshme qe Turqia do t’i jape Shqiperise per anetaresimin e saj ne NATO.Te dy kryeministrat u takuan ne Stamboll, ku po marrin pjese ne Forumin Ekonomik Boteror. Gjate takimit, kryeministri Erdogan e informoi zotin Berisha per inkurajimin qe qeveria turke po u ben sipermarresve turq per te investuar ne Shqiperi.
lexo me teper »

Perpjekja kombetare ne shoqerine civile

Postuar tek Uncategorized me October 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Enis SULSTAROVA


Për të gjithë ata që besojnë dhe punojnë për realizimin e bashkimit kombëtar të shqiptarëve, pavarësia e Kosovës nuk është finalizim, por një etapë e arritur, një faktor më shumë në situatat, nëpër të cilat do të kalojë përpjekja kombëtare.
lexo me teper »

Reforma Agrare e vitit 1930 ishte nga më demokratiket

Postuar tek HISTORIA me October 30th, 2008 nga Lajmi – 1 koment

Shkruan:Dr. Teodor KARECO

-vazhdim-

Jo të gjithë do të bëheshin pronarë tokash

Kuptohet se një ndër qëllimet e reformës agrare ishte që tokën që do të shpronësohej, nga pronarët e mëdhenj të tokës si dhe pjesën më të madhe të tokës në pronësi të shtetit, (me përjashtim të tokave të fermave model dhe të tokave që kërkonin bonifikime me investime të mëdha) ta shpërndante në fshatarët pa ose me pak tokë.

lexo me teper »

Promovohen dy libra te rinj ne Essen-Gjermani

Postuar tek Uncategorized me October 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

“Unaze Gjaku” e poetit Pal Sokoli dhe “Krisma e Fjales” e poetit Shaban Cakolli

Nga:Alma PAPAMIHALI


Pasditja e se dielës, 26 Tetorit 2008, nuk kaloi pa lëne mbresa, për shume nga krijuesit dhe artdashësit me banim ne Gjermani. Tashme Lidhja e Krijuesve dhe Artisteve ne Gjermani, me kryetar z. Martin Antoni Çuni, kane krijuar një tradite letrare, ne lidhje me organizimet e këtyre.

lexo me teper »