Arkivi per September, 2008

Jup Kazazi,ikona që mbajti gjallë antikomunizmin shkodran

Postuar tek HISTORIA me September 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Skender SHKUPI


Rreth 10 vjet më parë, rasti e solli të pija kafe me një biznesmen shqiptar, nga më të njohurit e asaj periudhe dhe po aq, ose ndofta më shumë në ditët e sotme. Me të drejtë zotëria në fjalë u shpreh: “Nuk e kuptoj përse politikanët shqiptarë injorojnë shtresën tonë të kapitalistëve të rinj në menaxhimin e problemeve kardinale të vendit.
Ore, ata duhet ta mësojnë një herë e mirë se jemi ne të pasurit, ata të cilëve u dhimbset më shumë ky vend, sepse po na erdhi armiku në vatër jemi ne që humbasim më shumë.
lexo me teper »

“Pionierët e Edit”

Postuar tek Komente me September 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Edmond ARIZAJ


Jam i vetëdijshëm se shumë qytetarë shqiptarë nuk do të bashkohen me zëvendësimin e emrit Enver me emrin e Edit Por titulli u ngjiz vetëm për thirrjen që na drejtohej dikur para shkollës tetëvjeçare: “Pionierë të Enverit, në luftë për çështjen e partisë dhe të popullit të jeni gati”, dhe ne në kor përgjigjeshim: “Gjithmonë gati”.
Pionierët e dikurshëm të Enverit, me shallin e kuq, janë zëvendësuar nga pionierët e sotëm të Edit me veshje firmato dhe me gatishmërinë maksimale për t’iu përgjigjur thirrjes së kryetar-partisë në çdo moment.
lexo me teper »

Vetgoditja në OKB

Postuar tek Komente me September 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Fehmi AJVAZI


I.Votimi në OKB pro Rezolutës serbe drejtuar Gjykatës për Drejtësi në Hagë, tashmë dihet që nuk ka fuqi ekzekutive. As nuk detyron shtetet e ndryshme që të mos e njohin Kosovën. As nuk e ndal zhvillimin e Kosovës në konditat aktuale, dhe aq më pak: ky votim nuk mund ta rikthej gjendjen e parashtatëmbëdhjet shkurtit. Mirëpo, ky votim sigurisht që do të prodhoj efeket e nduarndurta dhe, mund të ndikoj që problemi i Kosovës të pësoj të qara të caktuara. Kur jemi te efektet, ato gjithsesi do të jenë të karakterit të kundërt sepse, “efekti Kosovë” nuk do të prodhoj probleme të atilla që e shembin botën.
lexo me teper »

Neritan Ceka, nënkryetar i ri i Kuvendit

Postuar tek Politike me September 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Valentina MADANI


Pas shumë vitesh shkëputjeje, Neritan Ceka rikthehet në Partinë Demokratike, tashmë i pozicionuar si nënkryetari i ri i Parlamentit. Kryeministri Sali Berisha i ka besuar atij një prej posteve kyçe në qeverisjen e djathtë, atë të nënkryetarit të Parlamentit. Kandidatura e aleancistit Ceka është propozuar nga grupi parlamentar i PD-së për të plotësuar vendin vakant të Fatos Bejës. Posti i tij ka mbetur bosh prej dy muajsh, që nga zgjedhja e Bejës në krye të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.
lexo me teper »

Mitizimi i dosjeve dhe minimizimi i krimeve

Postuar tek Komente me September 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Celo HOXHA


Debati i gjatë për dosjet mund të rezultojë i dëmshëm. Duke folur shumë për to po i mitizojmë dhe, kur t’i hapim, realiteti i asaj që do të shohim, do të jetë zhgënjyes për imagjinatën. Ato do kenë ç’të na ofrojnë, por jo aq sa imagjinojmë. Krimet më të mëdha të komunizmit kanë qenë dhe janë të ditura e shoqëria jonë deri tani i ka trajtuar me indiferencë.

lexo me teper »

Pro dhe kundër koalicioneve të përbëra

Postuar tek Politike me September 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Ergys GJENÇAJ


Përfaqësues të partive politike të ashtuquajtura të vogla japin vlersime për koalicionet e përbëra.Pretendime për eliminim të tjetërsimit të votës, por edhe për një Dushk të ri
Koalicinet e përbëra marin vlerësime të ndryshme nga zyrtarë të lartë të partive politike të të dy krahëve. Për një pjesë të disa forcave politike të ashtuquajtura të vogla, këto lloj koalicionesh përbëjnë një sinjal pozitiv në tërësinë e reformës zgjedhore. Ndërkohë që ka edhe përfaqësues politik të tjerë që shprehin bindjen se koalicionet e përbëra nuk sjellin asnjë të mirë, përkundrazi krijojnë mënyra të tjetra, të tërthorta për të imituar fenomenin e “Dushkut”.
lexo me teper »

BALADË PËR KËPUCËN QË S’ECI

Postuar tek LETERSI me September 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Hiqmet MECAJ


Nuk dihet shkaku se si qeni buldog futi turirin brenda në atë dollap të madh, kapi me dhëmbë këpucën e majtë, pikërisht kur ajo, bashkë me këpucën e djathtë, po luteshin si përditë të dilnin përjashta, të visheshin e të shkelnin në udhët e botës, në shi a në diell, s’kishte rëndësi, vetëm të ndjenin harenë e të ecurit, sepse kishin vite që rrinin aty të kyçura, në errësirën e atij dollapi.
lexo me teper »

Integrimi Kosoves në Bashkimin Evropian

Postuar tek Komente me September 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Skënder LIMANI


Kritikat ndaj Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe përzgjedhjes së ambasadorëve, plus ato kundër mënyrës ose vet lobimit për njohjen e pavarësisë/shtetit të Kosovës, janë më parë parimore sesa qenësore. Të sqaroj. Fjala e urtë popullore thotë: “Siç është vendi, është kuvendi”. Ky përkufizim vlen për gjithçka, për çfarëdo situate. Kjo fjalë e urtë popullore sot po përkthehet si “integrim”, pra, të bëhesh, sillesh dhe veprosh sipas situatës, mjedisit dhe klimës ekonomike, politike, arsimore, shëndetësore, etj., etj.

lexo me teper »

Athina, maqedonasit dhe çamët

Postuar tek Komente me September 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Artur NURA


Kryeministri i ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Nikola Gruevski, gjeti mënyrën më të mirë të mundshme për të ndërkombëtarizuar çështjen e maqedonasve të larguar me dhunë nga trojet e tyre në Greqi në vitet 1946–1949.Letrës së tij publike, Kryeministri i Greqisë, Kostas Karamanlis, iu përgjigj qartë dhe prerazi, duke i thënë homologut maqedonas se të kërkosh politikisht nga e shkuara të drejtat e maqedonasve është – sipas tij – t’i shmangesh thelbit të problemit për të ardhmen e integrimit në NATO dhe BE!
lexo me teper »

Korrupsioni,Saliu dhe ne

Postuar tek Poezi me September 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Shahin KOLONJA


Korrupsioni,nje e keqe qe ka mbytur deri ne qelize shoqerine tone.Lufta kunder tij mbetet nje sllogan patetik i prekshem sepse ushtruesit dhe “luftetaret” jane njesoj.Atehere sipas kesaj llogjike mbetemi serish viktima te makabritetit bolshevik korruptiv,qe na ka prangosur jeten,shpirtin dhe mendjen.Me kinezerirat e politikes jemi ngopur aq shume sa nuk vrasim mendjen se cfare do te ndodhe ne te ardhmen,kjo eshte me teper se fatkeqesi….
lexo me teper »