Arkivi per August, 2008

Betimi i Zogut për popullin shqiptar

Postuar tek HISTORIA me August 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ahmet Zogu sapo ishte shpallur Mbret. Hipur në makinë, teksa rruga është e mbushur plot ushtarë, i drejtohet Paralamentit mbasditen e 1 shtatorit 1928 për të bërë betimin.Njezet minuta më parë se ç’ishte parashikuar, më 1 shtator 1928, në orën 16.40, Mbreti Zog I bëri betimin dhe mbajti një fjalim të shkurtër, i cili u prit me ovacione nga Asambleja Kushtetuese.
lexo me teper »

Albright: Kosova nuk mund të krahasohet me rajonet separatiste të Gjeorgjisë

Postuar tek AKTUALE me August 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ish-sekretarja e shtetit, Madeleine Albright e ka kritikuar administratën aktuale amerikane për përgjigjen ndaj krizës në Gjeorgji, ndërsa i ka hedhur poshtë krahasimet e Moskës për Kosovën dhe rajonet separatiste të Gjeorgjisë.
“Presidenti i Serbisë Sllobodan Millosheviqi dhe bashkëpunëtorët e tij urdhëruan spastrimin etnik të Kosovës.
lexo me teper »

Për partitë e vogla, brenda Kushtetutës

Postuar tek Komente me August 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Po thonë se në shtator, puna e parë me të cilën do t’u marrka Kuvendi, qenka bërja e Kodit Zgjedhor (KZ). Natyrisht që KZ do të bëhet në përputhje me kushtetutën aktuale, pra për një sistem zgjedhor “me zona zgjedhore shumemërore”, apo rajonal (SZPR). Por brenda SZPR, në botë përdoren disa metoda për përcaktimin e numrit të deputetëve për secilën parti në secilën zonë.Këto metoda nuk janë përcaktuar në Kushtetutën tonë: janë lënë të përcaktohen në KZ.
lexo me teper »

Çamëri: Bashkitë greke, që ende flasin … shqip

Postuar tek AKTUALE me August 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Shkruan:Ardit BIDO


Mund të duket si imagjinatë, por në Çamëri ende sot, nën sundimin grek, jo vetëm që ka shqiptarë që flasim shqip, por disa bashki kanë shumicë shqiptarësh. Athina zyrtare vazhdon të shprehet se çështja çame nuk ekziston, por me një kërkim të thjeshtë në internet, mund të vëresh se ajo është mjaft mirë e dokumentuar.
lexo me teper »

Krenaria kombëtare si fenomen në zhvillim

Postuar tek Komente me August 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Artur NURA

Krenaria si fenomen njerëzor është shumë më i përhapur në shoqëritë e mbyllura dhe në zhvillim se në ato të zhvilluara të Evropës Perëndimore. Kjo padyshim ka arsyet dhe shkaqet e veta konkrete, për të cilat besoj se vlen të flitet në shoqërinë shqiptare. Kjo duhet parë në një vështrim relativ, i cili nuk pretendon se është i pagabueshëm, por parimisht beson se fenomeni i krenarisë kombëtare, i cili është një reflektim i së tashmes ndaj të shkuarës në varësi të së ardhmes, lind si nevojë në shoqëritë, të cilat për arsye të ndryshme e përdorin atë!

lexo me teper »

Çështja “dosjet”

Postuar tek Komente me August 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Edmond ARIZAJ

Nuk dihet ende mirë pse në mënyrë periodike në Shqipëri hapet e rihapet, debatohet e nervozohet çështja e dosjeve. Në çdo përsjellje para publikut kureshtar, “dosjet” nisin me bujë e zakonisht kanë përfunduar me përplasjen e zakonshme nëse duhen hapur apo jo, duke mos i shkuar asnjëherë deri në fund. Disa thonë se sa herë politika nxehet, dalin në skenë dosjet. Ca thonë se dosjet përdoren si shpata e Damokleut për persona të ndryshëm.
lexo me teper »

Greket keqtrajtojne edhe ne Shqiperi

Postuar tek Komente me August 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Dardan PEJA

Serish keqtrajtime shqiptaresh ne token helene,tashme shtate prej tyre ne qytetin e Larises behen objekt kryesor ne mediat greke,sepse deshmitare okulare kane pare dhe fotografuar gjithcka.Te mesuar tashme me sjelljet e fqinjit tone jugor,jemi perpjekur te permbajme sado pak tensionin qe merr permasa rritjeje nga barbarite helene,megjithse aty-ketu ka patur dhe reagime pozitive nga media te percaktuara dhe opinione pro shqiptare,te shfaqura tek nje pjese e realitetit grek.
lexo me teper »

Konflikti dhe bashkëpunimi ndërmjet PS dhe LSI

Postuar tek Komente me August 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Roland LAMI

Kohët e fundit shtypi i shkruar iu ka kushtuar një vëmendje të posaçme zhvillimeve brenda kampit të majtë, sidomos përplasjeve PS-LSI. Madje, disa analistë nuk kanë nguruar t’i etiketojnë këto zhvillime edhe si tentativa ndërmjet subjekteve politike, për të siguruar lidershipin apo shumicën në këtë kamp.

lexo me teper »

Mbretëria e harruar e Zogut

Postuar tek HISTORIA me August 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Roland QAFOKU

Jemi të bindur se sa herë që dikush zhytet në arkivat e çdo institucioni për të gjetur diçka për Ahmet Zogun, do të zbulojë patjetër një të re. E re ka qenë për ne shqiptarët që pas vitit 1990, kur kemi mësuar se Ahmet Zogu nuk ishte tradhtar, satrap, gjakpirës dhe armik i popullit si na e kishin servirur historinë udhëheqësit komunistë. Porse, në të vërtetë Ahmet Zogu ishte i pari dhe i vetmi themelues i shtetit modern shqiptar.

lexo me teper »

McCain zgjodhi Sarah Palin për zëvendëspresidente

Postuar tek AKTUALE me August 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Beqir SINA

Kandidati republikan për president, John McCain zgjodhi guvernatoren e Alaskës, Sarah Palin për kandidate për zëvendëspresidente.Lajmi bëhet i ditur nga shtabi i fushatës së republikanëve, njofton Fox News. McCain dhe Palin do të prezantohen së bashku në tubim zgjedhor në shtetin e Ohajos.
lexo me teper »