Arkivi per July, 2008

Për çfarë po bisedohet saktësisht me Beogradin?

Postuar tek Uncategorized me July 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Albana ISUFI


Nuk janë specifikuar ende çështjet për të cilat synohet të arrihet marrëveshje në bisedimet për fushën e policisë mes shefit të UNMIK-ut dhe qeverisë serbe. Qeveria deri tash nuk është përfshirë në këto bisedime, përderisa Lamberto Zannier ka premtuar se do t’u raportojë institucioneve rregullisht mbi këtë proces.

lexo me teper »

Sa pak është 1 vit …

Postuar tek Uncategorized me July 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Erlis ÇELA


Mbyllja e punimeve te parlamentit shënoi dhe fundin e vitit të tretë të qeverisjes së demokratëve. Me fillimin e sesionit te ardhshëm, futemi edhe në vitin e fundit të mandatit të qeverisë Berisha dhe si rrjedhim dhe në të ashtuquajturin vit elektoral. Kjo periudhë do tu shërbejë të gjithëve duke filluar që nga mbështetësit e qeverisë, te kundërshtarët dhe deri te qytetarët e thjeshtë, për ti bërë bilancin qeverisë dhe mazhorancës parlamentare.
lexo me teper »

Në parkun e lodrave

Postuar tek Uncategorized me July 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Visar ZHITI


A ke parë grumbuj fëmijësh para një porte të madhe hekuri, të detyruar të presin, a nuk të duket dëshpëruese, sepse ata, sipas meje, kurrë nuk duhet të rrinë në një vend, por të vrapojnë, të luajnë, të bërtasin, të vizatojnë mbi mure, muri është ekspozita e tyre anonime dhe gazmore, të hapin çantën rrëmbimthi, kudo që të ndodhen, në rrugë, në shkollë, në fundin e ndonjë fabule, të grisin një fletë fletoreje a libri, ta bëjnë aeroplan e ta hedhin në ajër, në u futë në ndonjë dritare të hapur.
lexo me teper »

Ismail Qemali, pasaporta e identitetit tonë kombëtar

Postuar tek Uncategorized me July 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Vilhelme VRANARI-HAXHIRAJ


Nëse heqja e emërtimit të Universitetit të Vlorës, jo të bëhej fakt i kryer, siç po ndodh, por vetëm të ishte propozuar nga një anonim, të gjithë ata që janë atdhetarë do të ishin indinjuar dhe do të shpreheshin se këtë turp e kanë bërë vetëm ata që janë antishqiptarë. Vetëm ata që kanë vjellë dhe vazhdojnë të vjellin vrer kundër vendit tonë.
lexo me teper »

Shqiptarë, mos u mashtroni!

Postuar tek Komente me July 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Ylber LILI

1. Sikur të mos mjaftonte tallja me gjuhën shqipe, cinizmi i Gruevskit është i pa fre, ndërkaq “transparenca” e Ahmetit është e neveritshme. Deklarata e pronarit të qeverisë dhe parlamentit maqedonas se gjoja përshëndet ligjin për gjuhën shqipe është fyerja më e madhe që u bëhet shqiptarëve. Në këtë kuptim, nëse Nikolla Gruevski e ka kapitalizuar qeverinë, nëse ai e ka futur garniturën shqipfolëse në “shishe”, nëse ai mendon se fama e tij krijohet duke shpallur armiq nga të gjitha anët, gabon rëndë.
lexo me teper »

Karaxhicët e Serbisë

Postuar tek Uncategorized me July 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Burim RAMADANI


I.
Një javë më parë, lajmi për arrestimin e kriminelit të akuzuar, Radovan Karaxhic, pushtoi pothuaj të gjitha shtëpitë mediale në botë. Fokusi më i madh i mundshëm iu dha këtij lajmi në mediat Perëndimore, në Ballkan dhe në Rusi. Ishte vërtet lajm. Pothuaj të gjithë përshëndetën dhe i duartrokitën këtij veprimi të Serbisë. Disa madje thanë se ky është një hap i madh i Serbisë drejt Bashkimit Evropian dhe orientimit perëndimor.Të tjerët thanë se Serbia po shkon kah stadi i të qenit vend kandidat për anëtarësim në BE.
lexo me teper »

Kohëra të vështira për stres të vazhdueshëm

Postuar tek Uncategorized me July 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Skender LIMANI


A e mban në mend kush se çfarë ka ndodhur para 10 ditëve? Më kujtohet një far lajmi për shoferin e deputetit Sabri Hamiti, që ishte kapur me drogë me veturë zyrtare diku në Serbi. Pastaj, me kujtohet një far raporti i ministrisë së arsimit që nuk licencon universitetet private. Pastaj, më kujtohet takimi në Uashington. Pastaj, më kujtohet një fare arrestimi në Serbi…
lexo me teper »

Politike ne vargje trazuar me humor

Postuar tek Poezi me July 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Valter XHOMAQI

Shpeshhere ngarkuar me peshen e analizave rreth asaj cka ndodh ne Shqiperine tone,me vinin nder mend vargje qe silleshin ne mendjen time me peshen e humorit por edhe te tragjedise qe na ndjek hap pas hapi.Keshtu vendosa mos ti humbas por ti hedh ne publik per te mos u fshire ne mendjen time te trazuar apo ne ndonje qoshe te hapesires elektronike.Ne disa raste dhe te fshira nga kujdestaret e kujdesshem te lidereve partiake.Te tjerat vijne me pas…..
lexo me teper »

Të sinqertë dhe cinikë

Postuar tek Uncategorized me July 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Blerim LATIFI


Konfrontimi i ashpër në Kuvendin e Shqipërisë midis Kryeministrit Sali Berisha dhe një deputeti të Partisë Socialiste, pak ditë më parë, ku u përdor një arsenal i tërë ofendimesh të rënda, riktheu edhe njëherë në diskutimin publik pyetjen krahasuese për parlamentarizmin shqiptar. Kur themi krahasuese, kemi parasysh një pyetje që pyet për ngjashmëritë dhe dallimet midis parlamentarizmit që zhvillohet në Tiranë dhe atij që zhvillohet në Prishtinë.
lexo me teper »

VIZA EDHE PËR NË PRESHEVË

Postuar tek Uncategorized me July 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Milazim MUSTAFA


Arrestimi i njërit nga kriminelët e Bosnjës dhe Ballkanit ishte top lajm gati se në të gjitha mediumet botërore. Misteri i mbijetesës së Karaxhicit, u bë më se i qartë. U zbulua se pas tij qëndron shërbimi sekret serb e pas tij edhe i gjithë shteti serb, por normalisht edhe aleatët e saj, gjë që dëshmon se sa Serbia ka bashkëpunuar me Gjykatën e Hagës deri tani. Për të qenë edhe më i habitshëm ky rast, njëri ndër kriminelët më të kërkuar në botë kishte shëtitur gati se gjithë botën me misionin e tij të famshëm të mjekut alternativ me identitetin e ri të tij të krijuar dhe ndërtuar mjaft mirë.

lexo me teper »