Arkivi per June, 2008

(Ri)integrimet tregtare dhe ekonomike të Kosovës:Ku, si dhe kur?

Postuar tek Komente me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Isa MULAJ

Transicioni i shoqëruar me shpërbërjën e ish-Jugosllavisë rezultoj me hartimin dhe zbatimin e politikave ekonomike divergjente nga shtetet e reja. Tregu i përbashkët Jugosllav ishte çintegruar dhe në vend të tij u shfaqen shumë pengesa në shkëmbimet tregatare. Nga një ekonomi që për dy dekada deri në fillim të viteve ’80-ta kishte pasur bilanc pozitiv në tregtinë e jashtme, gjatë transicionit për në ekonominë e tregut në kuptimin e plotë (ish-Jugosllavia ka qenë ekonomi gjysmë e tregut) shtetet e reja, me përjashtim të Sllovenisë, ende kanë deficit të lartë tregtar.
lexo me teper »

Një libër për personalitetin Hasan Dosti

Postuar tek HISTORIA me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Izet SHEHU

Vjen për lexuesin një vëllim me kujtime e dokumenta për një prej themeluesve të Ballit Kombëtar

Në Muzeun Historik Kombëtar u bë promovimi i librit “Hazan Dosti, një jetë për Çështjen Shqiptare”. Libri është botuar nga shtëpia “Botart”. Një libër voluminoz prej 475 faqesh. Redaktori i këtij libri është Ylli Molla. Ky libër i llojit të kujtimeve dhe dokumentave, është hartuar bukur nga ana kompozicionale.
lexo me teper »

“Varri i qyqes”, nje shkelqim i ri per Azem Shkrelin

Postuar tek LETERSI me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Halil HAXHOSAJ

Azem Shkreli: “Varri i qyqes”, dramë, regjia: Zana Hoxha-Krasniqi, interpretoi Trupa e Teatrit Kombëtar të Gjakovës.

Më në fund, pra në fund të këtij muaji, të muajit qershor, muajit të gjashtë të viti 2008, Teatri Kombëtar i Gjakovës e realizoi premierën e tij të parë për këtë vit, gjegjësisht, për këtë sezon teatral. Dhe e vuri në skenë një dramë të shkrimtarit tonë të njohur, madje edhe modern, të letërsisë bashkëkohore shqiptare, dramën “Varri i qyqes” të Azem Shkrelit.
lexo me teper »

Spanja kampion i ri evropian

Postuar tek Sport me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Fernando Torres ka shënuar golin e vetëm në ndeshjen finale të kampionatit evropian, Euro 2008, të zhvilluar në stadiumin Ernst Happel në Vjenë, gjatë të cilës ndeshje kombëtarja spanjolle dominoi lojën përballë asaj gjermane, duke u shpallur kampion i ri evropian.
Goli i Fernando Torres erdhi pas 33 minutash lojë, që ishte i mjaftueshëm t’i sjellë Spanjës trofeun e kampionit të Evropës, pas plot 44 vitesh.

lexo me teper »

A ka ardhur koha të themi Fishta ynë?!

Postuar tek HISTORIA me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ben ANDONI

Pak njerëz kanë pasur fatin e At Gjergj Fishtës në të mirë dhe të keq. Vdiq me nderimet më të mëdha të kohës, por mbi arkivol, për dreq, i qëndronte edhe flamuri i fashizmit…Në të gjallë, u kishte treguar me sa mundej italianëve se çfarë ishte Shqipëria…Pak vite më pas…eshtrat ia derdhën në lumë (të ngratat i kanë përfolur shpesh se i kanë gjet) dhe pastaj harresë. Prej komunistëve. Sikur të mos ishte fare. Së fundi, në demokraci, edhe pse i ngritur nga lumi i harresës, nuk ia kursyen kurrsesi qesëndinë…

lexo me teper »

Fajin nuk e kane gjithmonë te tjerët

Postuar tek Komente me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Adri NURELLARI

Një ndër prirjet më tipike mes shqiptarëve është padyshim që të shahet politika dhe politikanët për problemet që përballen. Për hir të së vërtetës këto sharje apo përçmime janë në më të shumtën e rasteve të merituara mirëpo nga njëra anë nëse ngelen vetëm tek sharjet nuk zgjidhet gjë, dhe nga ana tjetër ato shërbejnë si manifestim i papërgjegjshmërisë sonë individuale ose si një arratisje nga bashkëfajësia.

lexo me teper »

Mite, art e shkencë

Postuar tek Komente me June 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Astrit LULUSHI

Mitet janë krijimtari dhe art. Ato përbëhen nga përralla, legjenda e folklor. Sot qarkullojnë shume hipoteza se si arti gjithmonë i ka paraprirë shkencës dhe shembuj sillen krijues, shkrimtarë, piktorë, skulptorë si da Vinci, Mikelanxhelo, Verne, H. G. Wells, e të tjerë.

lexo me teper »

A ËSHTË KOSOVA SHTET LAIK?!

Postuar tek Komente me June 30th, 2008 nga Lajmi – 1 koment

Nga:Ilir SEFAJ

Kushtetuta e Republikës së Kosovës e përkufizon Kosovën si shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare.
Kushtetua nuk është as Bibël e as Kuran, dhe si e tillë, do të thotë se është e cenueshme, e ndryshueshme. Edhe pse cenueshmëria e Kushtetues është legjitime në kohë dhe rrethana të caktuara; në këtë pikë, pra të përkufizimit të shtetit tonë si shtet laik, duhet të jetë e pacenueshme, ngase Kosovën të tillë e dëshirojmë ne qytetarët e saj.
lexo me teper »

Feja kërkon vëmendje…

Postuar tek Komente me June 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Artur NURA

Sipas mjaft studiuesve të njohur, feja ka marrë një rol shumë domethënës për mbarë globin dhe shoqërinë njerëzore pas ngjarjeve të 11 shtatorit, datë e cila forcoi më shumë ndarjen e zhvillimit shoqëror global në të krishterë dhe myslimanë. Në fakt, ky konfigurim fetar përkon respektivisht, me përjashtime të caktuara, edhe me harta territoresh gjeopolitikë më të pasura dhe më të varfra.

lexo me teper »

Kosova shtet me “pushtet të trefishtë”

Postuar tek Komente me June 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Blerim BURJANI

Themelimi i “Kuvendit paralel” serb është shkelje e rëndë e sigurisë në territorin e shtetit te sapokrijuar,si dhe cënim i integritetit dhe sovranitetit të Kosovës pa marrë parasysh se qarqet institucionale tentojnë të minimizojnë pasojat.Kjo paraqet një problem në vete me pasoja kompleksive të tjera të “natyrës juridiko-politike” dhe çështjeve që ndërlidhen me praninë ndërkombëtare në Kosovë.
lexo me teper »