Arkivi per May, 2008

Lufta pa gjak: Shqiptaret kunder serbëve

Postuar tek Komente me May 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Vladimir KARAJ

Ushtarë të një lufte të çuditshme kodesh, shumë herë më të avancuar se stërgjyshërit e tyre prej të cilëve kanë trashëguar veç inatet ballkanike dhe dëshirën për të goditur tjetrin. Shqiptarët dhe serbët janë përfshirë në luftën e tyre të fundit. Lufta e internetit dhe betejat e saj pa gjak, por me urrejtje, të cilat në pjesën më të madhe kalojnë shpesh herë në heshtje .

lexo me teper »

Lojë dashurie!

Postuar tek LETERSI me May 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Ornela MUSABELLIU

Rrëmujshëm e nis ditën duke menduar për TY! Ti je gjithkund dhe gjithësia hesht përpara teje! Honet e thella të mendimit janë situr përpara figurës tënde lakuriqe. Përpara meje, kuptohet! Je dhe kaq.
Të nisa një ditë, teksa avujt e ngrohtë të dashurisë rrekeshin të mbërrin aty ku ti kishe hedhur dritën plot shpresë. Të nisa, por si një lojë, ku askush dhe asgjë nuk mund të bëhej pjesë.
lexo me teper »

Ndërkombëtarët në Kosovë dhe lufta mediale

Postuar tek Komente me May 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Skënder LIMANI

Edhe pse pak e pranishme si temë mediale, kur flitet për korrupsionin në Kosovë, përmendet vetëm pjesa vendore, pra, institucionet tona qeverisëse ndërsa pjesa ndërkombëtare e korrupsionit nuk përmendet fare. Ose, edhe kur përmendet bile pak, ajo mbulohet menjëherë me ndonjë aktivitet medial të përgatitur nga po këta ndërkombëtarë.

lexo me teper »

Po te ishte afgan Ahmet Krasniqi…?

Postuar tek Komente me May 31st, 2008 nga Lajmi – 1 koment

Nga:Agim POPOCI

Në ujëvarën e deklaratave të pakuptimta të Kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, vjen një që nuk është vetëm ujë, nuk është vetëm lot apo gurë, nuk është vetëm bërthamore, por ama të lag, të pikëllon, të dhemb dhe të bën të mendohesh: Kur ishte viti 1998, pse Shqipëria u shiti armë kosovarëve dhe pse u vra nga shqiptarët oficeri i njohur kosovar që kaloi dy luftëra, Ahmet Krasniqi?

lexo me teper »

Mediu “eksporton” përgjegjësinë për të shpëtuar nga prangat

Postuar tek Politike me May 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Mediu ka nisur më së fundi, tratativat e tij për të evituar ndëshkimin ligjor që po i afrohet përditë e më tepër për skandalin dhe tragjedinë e Gërdecit, skandal ky që edhe pse tentohet të mbyllet nga qarqet e larta të qeverisë dhe të pushtetit, duket se nuk do të jetë e lehtë për t’u realizuar.

lexo me teper »

Dy fytyrat e politikës!!!

Postuar tek Komente me May 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Hamdi NUHIJU

Njeriu është i prirur të jetoj midis ndjenjave dhe sfidave të njëpasnjëshme në shoqërinë njerëzore. Ai është i prirur në gjithëçka përveç asgjës. Kyçja e tij në politik dhe në rrjedhat e saj është një sinonim i suksesit dhe dështimit. Por metabolizmi i trupit e kërkon si arterie sfidantin e ri në mesin e vlerave të mirëfillta të dalluara prej atyre jo të mirëfillta. Në politik ekzistojnë shumë fytyra , më shumë se dy. Por po deshtëm të bëjmë një ndarje gjenerale të fytyrave të politikës ato do i ndanim në : tokën e politikës dhe nëntokën e politikës!
lexo me teper »

Kësulkuqja

Postuar tek LETERSI me May 30th, 2008 nga Lajmi – 1 koment

Nga:Suzana ZISI

Edhe pse e dinte se ujku do shfaqej në rrugën e saj, ajo u nis.
Kish vite që fantazma e tij endej gjithandej. Shportën e kish mbushur me luleshtrydhe që i blinte tek dyqani i lagjes.
Ai, dikur ishte një këlysh ujku i vogël, i vogël…! Dikur, para shumë vitesh…

lexo me teper »

Fati i së djathtës, mes farsës dhe reales

Postuar tek Komente me May 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Selim BELORTAJA

“Ne vazhdim te politikes se kopjes”- nje spektakel i ri ky ne praktiken e politikeberjes mazhoritare, u shfaq nje akt i ri. Po aq siperfaqesor e joserioz si të mëpërshmet. Një kafe mes krerëve të dy partive –njëra në pushtet dhe tjetra përtej gardhit, u bë shkas për hamendje jo fort të pabaza. Thelbi i të cilave –së paku sipas shtypit, ishte….fati i së djathtës shqiptare (!). Bashkë me “lëndën” për shtypin kjo sigurisht, fton për reflektim të gjithë ata që për çështjen në fjalë kanë piktakime e ndjeshmëri personale.

lexo me teper »

EKSKLUZIVITET “ÇUNAKËSH”

Postuar tek Komente me May 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ylber LILI

Po përmbyllet kapitulli i fushatës elektorale dhe po hapet faqja e votimeve të zgjedhjeve të parakohshme. Rrugëtimi për të ardhur deri tek dita e votime është mpleksur me zigzage. Edhe në dy ditët e fundit po ndeshemi me fushatë të dyzuar dhe të ngarkuar me plot mllef. Është vështirë të thuash që secila parti për hesapin e vet ia ka arritur qëllimit për ta justifikuar vetën para elektoratit. Më shumë sesa një garë për të fituar besimin e elektoratit hasëm në një fushatë të mbingarkuar stereotipesh dhe frustracionesh.
lexo me teper »

Ndryshimet që ruajnë status-kuonë

Postuar tek Komente me May 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Blendi KAJSIU

Nga eksponentë të ndryshëm të Partisë Demo-kratike, po flitet gjithnjë e më tepër për domosdoshmërinë e ndryshimeve në qeveri. Argumentet që jepen në këtë drejtim janë të shumtë dhe shpesh mjaft bindës. Disa thonë se PD-ja ka nevojë për një qeveri më përfaqësuese, të tjerë argumentojnë se mungon filozofia qeverisëse.
lexo me teper »