Arkivi per March, 2008

Leka i II vizitoi Strugën – Stabiliteti në Ballkan interes madhor

Postuar tek AKTUALE me March 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Mehmet LATIFI

Princi i Shqipërisë, Leka Zogu i II, qëndroi për një vizitë private dy ditëshe në Strugë. Me këtë rast,ai zhvilloi takime edhe me autoritetet e komunës së Strugës, kryesuar nga kryetari Ramiz Merko. Gjatë takimit dhe bisedës që zhvilluan në ambientet e hotelit “Drim”, kryetari i komunës, Ramiz Merko e njoftoi Princin Leka Zogu i II, për të gjitha zhvillimet në Strugë.

lexo me teper »

A ka vdekur socrealizmi?

Postuar tek LETERSI me March 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Gazmend KRASNIQI

Dikur mjeshtër të një shkolle, tashti nxënës të dobët që duhet të nisin gjithçka nga fillimi, dikur prodhonin vepra që quheshin të rëndësishme, tashti del se s’dinë të shkruajnë më: kjo është pamja e sotme e autorëve të socrealizmit shqiptar, megjithatë pyetja nëse ky fenomen është gjallë apo ka vdekur, ngrihet herë pas here, duke e futur arsyetimin në disa labirinte social-kulturore, ku paqartësia e koncepteve për letërsinë e artit dhe letërsinë si fenomene shoqërore apo si të tillë, vazhdimisht pjellin mjegull.
lexo me teper »

Uniteti i frymës së botës

Postuar tek Komente me March 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Xhoana M. PERKAJ

Javën që shkoi ndodhën disa ngjarje të rëndësishme, mes tjerash edhe vendimi i presidentit të SHBA, Bush, që Kosovës t`i lejohet importimi i armëve. U shënua edhe përvjetori i sulmit të NATO-s mbi Serbinë, Në Tibet vazhduan çrregullime kundër totalitarizmit komunist të Pekinit, etj.etj. Mirëpo, asgjë nuk mund të krahasohet me një lajm të papritur.

lexo me teper »

Shansi i fundit për të rikthyer vlerat e 3 Korrikut

Postuar tek Komente me March 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Mentor BEQA

Ftesa e Shqipërisë për anëtarësimin në NATO duket se ka marrë viston zyrtare nga vendet anëtare të Aleancës, duke shmangur në këtë formë çdo ndikim që mund të vinte nga ngjarja e Gërdecit. Megjithëse për Shqipërinë Gërdeci ishte një gjëmë e madhe në sytë e ndërkombëtarëve, ajo ishte një ndodhi lokale. Formalizimi i ftesës zyrtare për Shqipërinë në Samitin e 4 Prillit do të tregojë se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO është një akt më shumë gjeostrategjik i Aleancës sesa një shpërblesë për reformat që ka ndërmarrë Shqipëria.
lexo me teper »

NATO, hyrja konkrete në vitin 2009

Postuar tek AKTUALE me March 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nëse Shqipëria do të marrë gjatë Samitit të Bukureshtit një ftesë anëtarësimi për në Aleancën e Atlantikut Verior (NATO), futja reale në strukturat e saj do të realizohet gjatë vitit të ardhshëm. Pasi pas nënshkrimit të mundshëm të kësaj ftese nga 26 vendet anëtare të NATO-s, në këtë Samit, parashikohet të ketë më pas një periudhë disa mujore negociatash dhe përmbyllje reformash të domosdoshme nga ana e palës shqiptare, në mënyrë që të konsiderohet e përmbyllur faza e anëtarësimit të plotë në NATO.

lexo me teper »

Duke pritur Gërdecin tjetër

Postuar tek Komente me March 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Mark MARKU

Gërdeci si provë e aksidentalizmit politik
Gërdeci nuk është rasti i parë në historinë e tranzicionit shqiptar ku sistemi politik tronditet nga një aksident i rëndë. Ka ndodhur kjo me eksodin masiv të vitit 1991, me trazirat e marsit të vitit 1997, me vrasjen e Azem Hajdarit dhe revoltat që pasuan vrasjen e tij në vitin 1998, me tragjedinë e janarit 2004, dhe së fundi me tragjedinë e Gërdecit në vitin 2008.
lexo me teper »

Tendenca vetëshkatërruese brenda shoqërisë

Postuar tek Komente me March 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Celo HOXHA

Tendenca vetëshkatërruese brenda shoqërisë shqiptare ka një histori të gjatë dhe mbrapa saj gjithmonë ka qenë e fshehur ambicia për pushtet e individëve apo grupeve të ndryshme – fillimisht tribale, më vonë politike.
Nga shpallja e pavarësisë e deri në fillim të viteve ‘20, Shqipëria pati disa qeveri, por vështirë të thuash se kishim shtet. Qeveritë nuk e kontrollonin të gjithë vendin dhe konfliktet e tyre me tribu të caktuara ishin diçka e kuptueshme.

lexo me teper »

PAVARËSIA E KOSOVËS, KOMPROMISI I SHQIPTARËVE

Postuar tek Komente me March 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Behar GJOKA

Më 17 shkurt të këtij viti shpallet Pavarësia e Kosovës, synimi shekullore i shqiptarëve, kudo që jetojnë. Kjo solli një gëzim të ligjshëm në të gjithë trojet etnike dhe në diasporën shqiptare, afër dhe larg. Megjithatë, lumturia më e madhe ishte për shqiptarët e Kosovës martire, që vuajtën nën thundrën e pushtuesit serbë për kaq kohë. Aspirata e shqiptarëve, më në fund u bë realitet. Pra, furia shoviniste serbe dhe mbështetja e pamunguar ruse, nuk e pengoi dot fillimin e riparimit të padrejtësive disa shekullore ndaj çështjes shqiptare.

lexo me teper »

Më vjen të qajë për Shqipërinë

Postuar tek Komente me March 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Shaqir ISLAMI

S’jam i sigurt, më duket se është një thënie e Markesit : “S’ka diçka më fantastike, se realiteti”. Ngjarja e Gërdecit, është realiteti i Shqipërisë. Realiteti i shëmtuar i saj. Pas vitit të nëntëdhjetë, ka pasur me mijëra raste të tilla të shëmtuara. Kulminacioni i absurditetit të asaj shoqërie ishte nëntëdhjetë e shtata. Ndodhi zhbërja e shtetit shqiptar. Edhe trutë më të ndritur të industrisë së Hollywoodit, mbetën pa tekst. Bota mbeti pa tekst.
lexo me teper »

Politikanët shqiptarë harruan piramidat financiare

Postuar tek Komente me March 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Geri Q. KOKALARI

Pasi kam lexuar një artikull tek gazeta amerikane “Miami Herald”, disa pyetje më kanë lindur direkt në mendjen time. Përse Fatmir Mediu dhe Ylli Pinari janë marrë me një marrëveshje të tillë? A nuk nxorën ende mësim “liderët” shqiptarë nga marrëveshja me kompaninë “New World Telecom” apo skemat piramidale? Do kalojnë tërë kohën duke mësuar apo jetojnë në një gjendje budallallëku të mbetur pezull deri në përjetësi? Të paktën, shoqërimi me Diverolin tregon për një mungesë të madhe gjykimi dhe inkompetencë nga ana e qeverisë Berisha.

lexo me teper »