Arkivi per February, 2008

Bush e Scheffer diskutuan për Kosovën

Postuar tek Uncategorized me February 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Presidenti amerikan George Bush dhe shefi i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer, diskutuan gjatë takimit në Shtëpinë e Bardhë konfliktin në Afganistan, planet amerikane rreth mbrojtjes raketore dhe përgatitjet për takimin e Bukureshtit në prill. Edhe roli i NATO-s në Kosovën e pavarur ishte një tjetër temë e bisedimeve Bush-Scheffer.

lexo me teper »

Kur flet PARTIA

Postuar tek Uncategorized me February 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Hamdi NUHIJU


Në shekullin që po frymojmë gjithëçka duhej të ndryshojë prej shekujve të kaluar për të mirë dhe të këqijat e dikurshme nuk duhej të barteshin si yvertirë nëpër tryezat shoqërore dhe politike. Por , në teori gjërat dhe rrethanat janë krejtësisht ndryshe siç paraqiten të njejtat në praktikën e hidhur të shekullit që po e frymojmë. Teoritë politike që sulmuan ideologjinë dhe utopizmin në formë utopike po imponojnë perversitetin e tyre në mesin e grupeve të interesit të quajtura PARTI. Ideologjizohet çdo gjë që nisë me emrin politikë ose parti.
lexo me teper »

Lufta e fundit e Serbisë

Postuar tek Uncategorized me February 29th, 2008 nga Lajmi – 1 koment
Nga:Shkëlqim SELMANI


Pas shumë e shumë përpjekjesh, lumenjsh gjaku të derdhur, Kosova martire e fitoi pavarësinë. Gjithçka që mund të thuhet për këtë dite të lume, është e thënë, në mijëra e mijëra rreshta, në mijëra e mijëra vargje, në miliona oh-e gëzimi anë e mbanë botës. Ajo që është thënë më pak, por që i jep me shumë lavdi kësaj fitoreje të madhe, kësaj dite të madhërishme në kalendarin shqiptar e ditë të veçantë në kalendarin botëror;Eshtë se kosovaret kishin qindra vjet që luftonin për ta arritur këtë ditë.
lexo me teper »

Suzana Neziri, shqiptarja që stilon VIP-at në Hollivud

Postuar tek Uncategorized me February 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Para se pop ylli amerikan, Britney Speras, t’i kapte vetë në duar gërshërët, flokët e saj shpesh herë ia ka prerë dhe stilistja shqiptare, Suzana Neziri. Por, lista e aktorëve të Hollywood-it që ia kanë besuar imazhin duarve të Suzanës është shumë e gjatë. Ajo është shpërblyer me shumë çmime ndërkombëtare për punën e saj me njerëzit, të cilët kanë kërkesat më të çuditshme në botë.
lexo me teper »

Çanta e panjohur!

Postuar tek LETERSI me February 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Pierre-Pandeli SIMSIA

Ai hyri në metro’ mes njerëzve të shumtë që lëviznin në drejtime të ndryshme. Shpejtoi hapat, duke zbritur shkallët që të çonin në katin e tretë të nëndheshëm.
Ajri i ngrohtë dhe i lagësht i asaj mbrëmje korriku përzierë me erën e nëndheshme dhe ajrin e tymosur, që në thellësi të metrosë dukej si një perde e hollë mjegulle e hirtë, krijonin një zagushi të madhe që nderej e rrëndë në të gjithë hapësirën e metrosë.

lexo me teper »

Kosovën, antikomunistët ia kthyen shqiptarëve

Postuar tek Komente me February 29th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Kosova tashmë ka disa ditë e pavarur e njohur, e njohur praktikisht nga e gjithë bota përparimtare. Një gëzim i madh për shqiptarët kudo ku janë. Ditët kalojnë, dhe vendin e gëzimit po e zë meraku për të ardhmen. E pra, për të ardhmen duhet të nxjerrim mësim nga e kaluara. Pjesa më e errët e së kaluarës, rezulton periudha e komunizmit. Ai dhe sot përpiqet të na bëjë keq, pavarësisht se duket se ka vdekur. Komunizmi mundohet të jetë në tavë, sidomos në Kosovë.
lexo me teper »

Kur personaliteti i dyfishtë bëhet edhe politik

Postuar tek Uncategorized me February 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Eglantina NASI


Brenda ditës së djeshme, kryetari i opozitës, Edi Rama, është shfaqur me dy personalitete të ndryshme të tij.

Në pjesën e parë të ditës, e pamë të na shfaqej si një kryebashkiak tepër i kujdesshëm për mirëqenien dhe jetën në komunitet të qytetarëve.
lexo me teper »

PSE KOSOVA U BE SHTET ?

Postuar tek Uncategorized me February 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Ramush TAHIRI


Pse Kosova u bë shtet në nismë të shekullit njizet e nji ? Asht kjo pyetja që shtrohet edhe si habi edhe si nji lloj mosbesimi se si në kohën e integrimeve europiane ishte e nevojshme që Kosova të shkëputej nga Jugosllavia, përkatësisht nga Serbia?Çështja e Kosovës nuk mund të kuptohet nëse nuk shihet fillimi, nëse nuk shihet koha dhe rrethanat në të cilën doli si nji çashtje e pazgjidhun ose thanë ma mirë, si nji çashtje e zgjidhun në mënyrë të padrejtë.

lexo me teper »

Diplomati i “nyjeve gordiane” shqiptare

Postuar tek HISTORIA me February 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Faik Konica: “Rauf Fico ishte shqiptar kur s’kishte Shqipëri”

Nga:Dr. Shyqyri HYSI

Tashmë opinioni kombëtar shqiptar është i mirë informuar për figurën e atdhetarit, shtetarit dhe diplomati shqiptar, Rauf Fico. Ai lindi në Sana të Jemenit më 13 mars të vitit 1881 dhe vdiq në Tiranë më 23 janar të vitit 1944, në moshën 63 vjeçare. Nga shqyrtimi i dokumentacionit të kohës rezulton se, Rauf Fico lindi në Sana të Jemenit, por u regjistrua në Gjirokastër për arsye të transferimit të babait të tij Kadiut, Tahmaz Ficos për në Shkodër.
lexo me teper »

Partiotet patriote

Postuar tek Uncategorized me February 28th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Armir SHKURTI


Në një prej fabulave të tij, Lafonteni tregon sesi miza u ngjitet gjashtë kuajve që tërheqin karrocën nëpër vapë, në një udhë mali. Shpo njërin e gudulis tjetrin, miza mendon se e shtyn ajo karrocën përpara. Ky imazhi i mizës ka nja ca muaj që më vërtitet, sa herë shoh mundimin e madh të politikës sonë për zgjidhjen e halleve të Kosovës. Në krizën e Presidentit, verën e vjetshme, gati sa nuk quhej tradhti ideja e zgjedhjeve të parakohshme, që do t‘i prishnin punë Kosovës.
lexo me teper »