Arkivi per January, 2008

KUJTESË PËR DEKLARATËN E PAVARËSISË

Postuar tek Komente me January 31st, 2008 nga Lajmi – 1 koment

Nga:Irhan JUBICA

Në mënyrë të vazhdueshme, armiqtë e shqiptarëve në Ballkan e në botë kanë shpalosur shembuj nga historia për të dëshmuar, sipas tyre, mungesën e aftësisë shtetformuese te shqiptarët. E duhet thënë se shembujve të shumtë të shekujve të zhytur në terr, nuk u dalin dot kundër guvernatorët, papët e vezirët shqiptarë që administruan apo ngritën perandori joshqiptare nëpër botë.
lexo me teper »

Formohet grupi për përzgjedhjen e simboleve shtetërore të Kosovës

Postuar tek Kosova me January 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Në koordinim të plotë me të gjitha partitë politike të enjten është formuar Grupi për përzgjedhjen e simboleve shtetërore të Kosovës, të cilin e përbëjnë: Fadil Hysa (Kryeministri), Xhavit Beqiri (Presidencë), Basri Musmurati (Kuvendi i Kosovës), Esat Brajshori (AKR), Bujar Dugolli (AAK), Mahir Jagxhillar (KDTP), Boban Stankoviq (Partia e Pavarur Liberale) dhe Berim Ramosaj (LDD).

lexo me teper »

Basescu kundër pavarësisë – kërkon vazhdimin e bisedimeve

Postuar tek AKTUALE me January 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Presidenti i Rumanisë, Traian Basescu, ka kërkuar në Bruksel vazhdimin e bisedimeve, në mes të Beogradit dhe Prishtinës, për statusin e Kosovës. Ai ka vlerësuar se shpallja e njëanshme e pavarësisë së Kosovës “nuk do të mund të arsyetohej ligjërisht” dhe se kjo do sillte deri te “krijimi të edhe një shteti shqiptar në Ballkan”.

lexo me teper »

Vushtrria,ndër qytetet me shëndetësinë më të mirë në Kosovë

Postuar tek Kosova me January 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Hajdin ISLAMI

Është konstatuar se komuna e Vushtrrisë, për sa i përket shëndetësisë ka shënuar trende pozitive, madje për shumë kë është bërë edhe model sesi duhet zhvilluar shëndetësia.
Përderisa, para luftës shëndetësia në Vushtrri, ishte lënë në harresë dhe shumë shërbime shëndetësore duhej të kryheshin nëpër qendrat tjera spitalore.
lexo me teper »

ESE PËR SHQIPËRITË

Postuar tek Komente me January 31st, 2008 nga Lajmi – 3 komente

Nga:Eduard FRROKAJ

Nuk e di pse sonte dhe vetëm pikërisht sonte më janë kujtuar të gjitha idetë për Shqipëritë tona të vogla që i mbajmë në zemër e u japim zjarrë.Dhe sonte është natë si të gjitha netët dhe pranë zjarrit nxehem dhe lutem para ikonave në kalim.C’ka janë Shqipëritë për mua dhe për ty vetëm copa kujtimesh nga atdheu.Dhe unë dhe ti jemi qytetarë të vendeve të shqipeve që së bashku me Shqipëritë i kemi edhe dashuritë tona të vogla dhe të mëdha,pikturat e atdheut që na i vjedh nata e gjatë.

lexo me teper »

Instrumentalizimi i shpifjes në politikë-bërje

Postuar tek Komente me January 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Mentor BEQA

Një personazh i rëndësishëm i së majtës shqiptare kohë më parë tregonte se si forcat e policisë dhe të SHIK-ut e kishin dhunuar në maj të vitit 1996. Pak a shumë forma e tregimit të asokohe ishte kjo: Berisha ishte njollosur si autoritar dhe rrethet diplomatike nuk kishin më besim tek ai. Mënyra më e mirë për ta thelluar çarjen e tij me faktorin ndërkombëtar ishte nxitja për të dhunuar opozitën.
lexo me teper »

Prapësia ballkanike e Putinit

Postuar tek Uncategorized me January 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Morton ABRAMOVITZ


Rusia përsëri ka marrë vrull. Këtë herë Kremlini i ka futur gishtat në sy Perëndimit rreth përpjekjeve për t’i sjellë Kosovës pavarësinë formale. Për dallim nga zhurma rreth mburojës raketore amerikane në Evropë, ky konflikt nuk tregon shenja të zbutjes dhe kërcënohet t’i prishë edhe më tej marrëdhëniet e ngurta ndërmjet Rusisë dhe Perëndimit.

lexo me teper »

Edi Rama fsheh tenderin e pastrimit të plehrave

Postuar tek Uncategorized me January 31st, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Vazhdon seriali i abuzimeve me fondet publike, prej kryebashkiakut të Tiranës, Edi Rama, i cili është pagëzuar si “Zotëria 10%”, nga firmat ndërtuese dhe subjektet private që operojnë me të, për krerjen e shërbimeve. Akti korruptiv i rradhës, i kryebashkiakut hajdut dhe prepotent, që merr vendime private e banditeske është tenderi për pastrimin e plehrave të Tiranës.
Pas dështimit që pësoi në tremujorin e fundit të vitit 2007, duke iu bllokuar dy tendera për pastrimin e kryeqytetit, Edi Rama e vazhdoi këtë akt skandaloz e superkorruptiv, në fillimin e vitit 2008.
lexo me teper »

Kur Shqipëria kufizohej me Rumaninë

Postuar tek Diaspora me January 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Bisedoi:Marius CHELARU

Fragmente nga intervista e Baki Ymerit me titull Krenaria për të qenë rumun nuk është një sintagmë folklorike, e botuar në “Revista romana”, nr, 50/2007, tribunë e themeluar më nga Al. Odobescu në vitin 1861.

lexo me teper »

DURRËS – PRISHTINË,ARTERIA E BALLKANIT PERËNDIMOR

Postuar tek Komente me January 30th, 2008 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Sokol BEJA

RËNDESIA EKONOMIKE

Investimi gjigand prej qindra miliona eurosh për ndërtimin e rrugës Durrës – Kukës, sot ka zënë një gamë të madhe jo vetëm në politikën shqipëtare, por edhe në masmedian e gjërë si dhe ne opinionin publik. Në fakt ka vite që shqiptarët ëndërrojnë të kenë një korridor, i cili do të ishte shumë i begatë për këtë vend të varfër.
lexo me teper »