Arkivi per December, 2007

Viti 2008 do të jetë vit i Pavarësisë së Kosovës

Postuar tek Uncategorized me December 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Udhëheqësit më të lartë të vendit dhe ata të subjekteve politike kanë uruar qytetarët me rastin e ndërrimit të motmoteve, duke shprehur bindjen se viti i ardhshëm – 2008, do të hyjë në histori si vit i njohjes ndërkombëtare të pavarësisë së Kosovës. Urime kanë dërguar presidenti Sejdiu, kryeparlamentari Berisha, mandatari për qeverinë e re të Kosovës, Hashim Thaçi dhe udhëheqës tjerë institucional e partiakë.

lexo me teper »

MALL DHE DRITA NE FUND TE VITIT

Postuar tek Uncategorized me December 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Shkruan:Eduard FRROKAJ


Në Dukagjin në fund të vitit ka mall dhe drita.Mall për mërgimin e djemve që kthehen shpeshherë vetëm për festat e fundvitit dhe drita si simbolikë se erdhën festat.Edhe në këtë fundvit ka mallë dhe drita…Si në të gjitha vitet e tranzionit të gjatë dhe të brishtë kosovar edhe në këtë vit festat e fundvitit festohen me të njëjtin ritual nën peshën e mallit dhe nën shpresën e dritave…

lexo me teper »

Nënë dhe babë

Postuar tek Uncategorized me December 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
(Në ditën e Ikjes së Madhe)


Nga:Albert ZHOLI


Ditë e ftohtë nëntori! Kakavija dhe pse e mbushur me njerëz, dukej si e ngrirë, e ngrirë. Vetëm avuj dilnin nga gojët njerëzore. Zërat dukeshin sikur ishin trembur nga ai realitet i zymtë, prekës, strukur në ndërgjejgjen e tyre, për t’iu përshtatur makthit të padashur të ndarjes. Njerëzit shihnin si të hutuar njeri-tjetrin, duke mos gjetur dot fjalët e përshtatshme të ndarjes. Fytyra të mpira, të vrejtura, të dëshpëruara, mbushur plot ankth dhe brengë të shihnin sytë gjithandej.
lexo me teper »

Lef Nosi, nderimi i mbramë

Postuar tek Uncategorized me December 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Në qytetin e Elbasanit u zhvillua, dje, një ceremoni nderimi me rastin e dekorimit të patriotit të shquar Lef Nosi, me pjesëmarrjen e veçantë të familjes Nosi, pikërisht mbesës së tij, Adelina Kosturi (Nosi) dhe birit të saj, Skënder Kosturi.Akademiku dhe personaliteti kombëtar, Lef Nosi, është dekoruar nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, me urdhrin “Gjergj Kastriot Skënderbeu” disa ditë më parë.
lexo me teper »

Institucionet e reja duhet të formohen sa më parë

Postuar tek Uncategorized me December 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Blerim BURJANI


Është me rëndësi jetike që sa më parë të funksionojnë institucionet e reja demokratike të dala nga zgjedhjet e 17 nëntorit. Kuvendi i Kosovës mund të konstituohet edhe nëse nuk do të ketë mundësi marrëveshjeje në mes partive politike për të bërë koalicione qeverisëse.
lexo me teper »

Pema kosovare e Vitit te Ri

Postuar tek Uncategorized me December 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Agim POPOCI


Festat e fundvitit edhe këtë vit në Kosovë janë të stërmbushura vetëm me premtime. Madje, për dallim nga vitet tjera, kosovarët as që do t‘i afrohen pemës së Vitit të Ri, pavarësisht se kush do të jetë nën vellon e Babagjyshit, Bush, Putin apo Koshtunica. Madje, Kosova vazhdon të jetë edhe vend i çudirave, sepse kalamajtë kosovarë jo vetëm që nuk do t‘i afrohen kësaj peme, por ata rrezik do të këshillohen të mos acarojnë shumë edhe Babagjyshin e Vitit të Ri, sepse ai pas Kosovës do të vizitojë Serbinë.

lexo me teper »

Dilemat e projekteve politike

Postuar tek Uncategorized me December 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

(Shtet social apo efektivitet ekonomik)Shkruan:Adrian CIVICI


Shekulli XXI po e vendos përsëri politikën e majtë apo të djathtë përballë dilemës së saj klasike: shtet social apo efektivitet ekonomik? Që pas kohës së revolucionit francez, kur vendosja e deputetëve në sallën e Parlamentit u bë “bardhë e zi” (përkrahësit e republikës në të majtë, ata të mbretit në të djathtë, ndërsa mbrojtësit e monarkisë kushtetuese në qendër), edhe politika u nda qartë në profilet e saj. Për gati dy shekuj, diferencat ndërmjet krahëve të politikës ishin qartësisht të dallueshme në objektivat, instrumentet dhe klasat apo shtresat sociale që përfaqësonin dhe mbronin.
lexo me teper »

LDD-ja:Viti 2007 ishte vit i suksesit

Postuar tek Uncategorized me December 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Sot në selinë e LDD-së u mbajt takimi i rregullt me përfaqësues të degëve të LDD-së. Në Këtë takim mori pjesë edhe Kryetari i LDD-së Akademik Nexhat Daci.Në një atmosferë festive u mbajt takimi i rregullt i kryesisë së LDD-së me përfaqësues të degëve. Këtë takim e hapi koordinatori me degë i LDD-së z.Hajrush Bajraliu. Fillimisht fjalën e mori Kryetari i LDD-së Akademik Nexhat Daci i cili tha se ky është më shumë një takim festiv dhe shumë i suksesshëm për LDD-në.
lexo me teper »

Gjuetia e shtrigave të imoralitetit politik grek

Postuar tek Uncategorized me December 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Jakup B. GJOCA


Të gjithë në Greqi, të rinj e të moshuar, të majtë e të djathtë, më në fund u qetësuan nga haberi policor i qeverisë. Që u zbulua, pas shumë përpjekjeve gruaja që është shkaku i tentimit të vetvrasjes të sekretarit të përgjithshëm të ministrisë të kulturës Kristo Zahopullos.Është vërtetë gjë e rrallë kjo që ndodhi në Greqi. Që vetëm pak ditë nga tentimi për vettvrasje të një tjetri politikani grek, organet policore të arrijnë të zbulojnë (planet a dialektikë, nuk bëhet fjalë) një grua, si shkakun kryesor….

lexo me teper »

Pavarësia e Kosovës – Utopi apo realitet

Postuar tek Komente me December 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ilir SEFAJ

Viti 2008 do të jetë vit i pavarësisë së Kosovës. Në këtë pikë tashmë nuk mund të hamenden as skeptikët më të mëdhenj. Brenda kësaj të mire të madhe, fshihet një e keqe jo e vogël, një dilemë (Ah! Dilemë, fjalë e urryer për jetë e mot), dhe cila është kjo dilemë: A jemi të përgatitur ta bëjmë/mbajmë shtetin. Kur them a jemi të përgatitur ta bëjmë/mbajmë shtetin, ashtu instinktivisht parasysh më shfaqet një JO e madhe, një jo verbuese, e cila mua qytetarin e këtij shteti të dështuar që në nismë, më bën të ndjehem inferior, skeptik për një të nesërme më të mirë.

lexo me teper »