Arkivi per November, 2007

Amnezia shqiptare

Postuar tek Komente me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Ylber MEMIA

Shumë popuj vuajnë nga amnezia. Shqiptarët janë një nga më të shquarit këtu. Nuk është fjala për amnezinë si sëmundje individuale me shkaqet spjeguar nëpër fjalorët mjekësorë, por për amnezinë kolektive që i bën popujt të harrojnë ato që kanë përjetuar dhe nga kjo të mos marrin vendimet e duhura në kohën e duhur lidhur me jetën e tyre të përditëshme dhe të ardhmen.Shqiptarët jetuan gati një gjysëm shekulli të izoluar, të ndrydhur e të shpersonalizuar nga diktatura e egër hoxhisto-ramiziste.
lexo me teper »

Kosova qendis flamurin e Pavaresise

Postuar tek Uncategorized me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Azgan HAKLAJ


Ky 28 Nentor perveçse ishte feste nacionale kete vit, rrit permasat e veta dhe emocionon edhe me shume kombin shqiptar.Sepse, pikerisht rreth kesaj date, po sillet edhe Pavaresia e shumepritur dhe e pashmangshme e Kosoves. Ky realitet i ri per Kosoven tashme eshte krijuar jo vetem ne ndergjegje, por edhe politikisht, ekonomikisht dhe juridikisht. Pritet vetem nje bekim nderkombetar formal qe pavaresia te faktohet.
lexo me teper »

Judah: Kosova do ta shpallë së shpejti pavarësinë

Postuar tek Uncategorized me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Analisti britanik, Tim Judah, vlerëson se raporti i Treshes ndërmjetësuese do të përmbajë atë që realisht ka ndodhur gjatë bisedimeve, pra pamundësinë e gjetjes së një marrëveshje mes Prishtinë e Beogradit për statusin e Kosovës. Judah mendon se, pas 10 dhjetorit, Kosova së shpejti do ta shpallë pavarësinë.
“Mendoj se konkludimi i Treshes do të jetë se ata janë përpjekur ta bëjnë punën e tyre sa më mirë por nuk ka qenë e mundur të arrihet marrëveshje mes palëve, prandaj po e kthejnë problemin në Kombet e Bashkuara.
lexo me teper »

Mos ishe Sheherazadeja e përrallës?

Postuar tek Uncategorized me November 30th, 2007 nga Lajmi – 1 koment
Nga:Ylli MOLLA


Një ditë, dy, tre… tridhjetë e një. Një muaj, dy, tre… dymbëdhjetë. Kaloi dhe një vit. Ti përsëri në të njëjtën rrugë, në orën e palëvizshme: shtatë e njëzetë. Në dorë mban çantën e librave dhe një qeskë të hollë me një stampë të bukur. Fustani i zi me jakën e bardhë të rri pak mbi gjunjë. Kaq shpejt u rrite djallushe! Flokët e ngjeshur me një lidhkë, ku skuqin dy kokrra të kuqe.

lexo me teper »

Koalicioni ekuacion me shumë të panjohura

Postuar tek Uncategorized me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Fadil ABAZI


Ethet e zgjedhjeve kaluan, tensionet e ngritura gjatë fushatës ranë, bashkë me temperaturat e motit. Rezultatet dihen dhe tani kanë filluar matematikat me numra për koalicionet eventuale.

Rezultatet ishin relativisht të pritshme edhe pse kishte befasi, rënia e LDK-se pritej por jo në shifrat që ka, ngritja e AKR-së dhe rënia e ORA-s ishte edhe një befasi tjetër, kjo ngritje-rënie, (AKR-ORA) është një koincidencë me logjikën time të perceptimit marrë nga fushata e bërë, deri sa e para bënte premtime në hava, e dyta ishte më pragmatike, që e ka vërtetuar edhe gjatë mandatit të kaluar kur zëri qytetar dhe interesi qytetar u mbrojt me dinjitet.

lexo me teper »

Hillary Clinton: Nëse Prishtina shpallë pavarësinë, SHBA-ja ta mbështesë atë

Postuar tek AKTUALE me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kandidatja për presidente të SHBA-ve, senatorja amerikane Hillary Clinton, ka deklaruar sot se, fuqishëm mbështet njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Shtetet e Bashkuara, nëse qeveria në Prishtinë vendos të shpallë pavarësinë.“Me Rusinë që kërcënohet me veto në Këshillin e Sigurimit, duhet të jemi të gatshëm që fuqishëm të mbështesim vullnetin e shumicës në Kosovë.
lexo me teper »

Të gënjesh dijen!

Postuar tek AKTUALE me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nuk ekziston dokumenti i shpalljes së pavarësisë së shtetit shqiptar!!! Dhe kjo nuk është ndonjë risi për sa u takon “çështjeve” tona historike mbresëlënëse. Ekziston vetëm një kopje e vetme e tij, që e ka ruajtur një akademik, për fat të mirë, për një kohë në gjatë në arkivin e vet familjar. Kuvendi i Shqipërisë dhe vetë kreu i tij, marrin përsipër si shpëtimtarë të vërtetë ta pajisin shtetin shqiptar “me letra”, duke botuar kopjen e panjohur të dokumentit dhe të tjera akte që dëshmojnë si u shpall pavarësia.

lexo me teper »

Tirane-Athine dhe rruga me dafina

Postuar tek Uncategorized me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Shkruan:Rezear XHAXHIU


Në Presidencën shqiptare të thonë zyrtarisht se misioni grek i Bamir Topit konsiderohet tërësisht i suksesshëm. Pra, me një fjalë, “marrëdhënie shumë të mira”, “fqinjësi model” dhe “zgjidhje në mënyrë ligjore e problemeve, që nuk ndikojnë në frymën reciproke të fqinjësisë”. E njëjta klimë e ngrohtë u përcoll gjatë tri ditëve të vizitës së zotit Topit edhe nga shtypi helen, por edhe nga disa të përditshme shqiptare.
lexo me teper »

Gijotinë politike, apo shtet ligjor?!

Postuar tek Komente me November 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

“Do të shpërndaj Kuvendin, nëse ai nuk amendon ligjin për të zvogëluar imunitetin e deputetëve”, kjo ishte afërsisht ajo që pati deklaruar me prepotencë kryeministri, në prag të heqjes së prokurorit/zgjedhjes së prokurores. Ndërkohë u hoq kryeprokurori që nuk e desh kryeministri, dhe u vu një tjetër, që nuk po e dimë tamam fare a e desh, apo bën sikur e desh! Gjithsesi, tani duket se gijotina politike e kryeministrit u krijua: gjykatë, prokurori, qeveri janë në xhep të një njeriu.
lexo me teper »

SHQIPTARI NGA AMERIKA

Postuar tek LETERSI me November 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Albert ZHOLI

E takuam në hollin e hotelit “La Mirage”, në Athinë. Ishte një ditë tejet e nxehtë. Ditë kur ne Athinë lëvizja është mëse e kufizuar. E kisha me mëdyshje , por vetëm të qënit me nënshtetësi amerikane dhe shqiptar i mërguar hershëm, e shkelmuan dyzimin. Jam kureshtar ndaj njerëzve që vijnë nga kontinenti shembull i respektimit të fjalës së lirë dhe i mbrojtjes së paqes. Miku im e kishte kushëri nga nëna. Shqiptaro-amerikani S.K, rridhte nga një familje me tradita patriotike.
lexo me teper »