Arkivi per October, 2007

A EKZISTON RREZIKU I VAKUUMIT INSTITUCIONAL PAS ZGJEDHJEVE?

Postuar tek Kosova me October 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Arton KONUSHEVCI

Institucionet që do të dalin nga zgjedhjet e 17 nëntorit do të kenë një rëndësi të veçantë, pikërisht për shkak të zhvillimeve rreth përcaktimit të statusit përfundimtar. Kështu pohojnë profesorë dhe analistë, të cilët mendojnë se pikërisht për këtë arsye nuk duhet lejuar, në asnjë mënyrë, ndonjë vakuum institucional. Ata madje mendojnë se konstituimi i Kuvendit duhet të bëhet edhe para afatit ligjor prej 30 ditësh pas përfundimit të zgjedhjeve, për të mundësuar edhe formimin e Qeverisë.
lexo me teper »

Demokracia e sfiduar nga dyshimi

Postuar tek Komente me October 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Celo HOXHA

Mosbërja e një analize dhe mosmbajtja qëndrim në mënyrë institucionale ndaj së shkuarës totalitare të Shqipërisë do ta veshë përherë me një hije dyshimi të tashmen e vendit, ashtu siç ka veshur çdo të tashme që nga dhjetori i vitit 1990 e deri në këto çaste dhe ashtu siç do të veshë çdo të tashme pas këtyre minutave që jeni duke lexuar këto radhë, e cila, në këto çaste, është e ardhme.

lexo me teper »

Tani Kosova ja liri, ja vdekje!

Postuar tek Komente me October 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Andrea STEFANI

Sa më shumë afrohet 10 dhjetori, sa më shumë bëhet e qartë se kompromisi me Prishtinës dhe Beogradit është i pamundur, aq më shumë ngrihen në etere mediatike opsionet politike dhe diplomatike që tentojnë ta shmangin Kosovën nga pavarësia. Dhe janë dy llojesh. Ca opsione ofrojnë kulaçin e miliardave që do të vërshonin në Kosovë, mjafton që kjo të mos bëhej e pavarur. Ca opsione të tjera po aq hipotetike, ofrojnë kërcënimin e kërbaçit pra, të konflikteve deri edhe luftës që do të shpërthente, nëse Kosova do të guxonte të shpallte në mënyrë të njëanshme pavarësinë.
lexo me teper »

Çështja jonë kombëtare – një histori që dhemb

Postuar tek HISTORIA me October 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Dr. Faik SHKODRA

S’është koha që energjitë tona t’i derdhim duke vajtuar të djeshmen, sado që atë duhet mos harruar, por të mobilizohemi dhe të japim ndihmesën tonë në kapërcimin e problemeve në kapërcimin e problemeve të grumbulluara me decenie, t’i përudhim ato me dije dhe kulturë njerëzore. Për më tepër do të jemi të sinqertë e të hapur dhe ashtu siç na kanë mësuar rilindësit, njerëzit e sotëm të shkencës dhe të dijes, të kulturës dhe të historisë sonë kombëtare të shtrojmë çështje të mprehta, të cilat kanë të bëjnë me rrjedhat e historisë, më fatin dhe me të ardhmen e popullit shqiptar në kohë dhe hapësirë.
lexo me teper »

Korrupsioni me ofertën “anomalisht” të ulët

Postuar tek Komente me October 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Duke diskutuar shumë për korrupsionin me tenderimin e investimit gjigant, atij të rrugës së Kosovës (Rrëshen-Morinë), po lihen në harresë me qindra raste korrupsionesh në tendera “të vegjël”, për gjëra punë “10 deri 100 milionë” lekësh (rreth 0,1 deri 1 milionë dollarë), ata që bëhen “përditë”. E pra, po të mblidhen këta, arrijnë t’ia kalojnë atij të madhit, duke arritur në vlera gjithsej, prej qindra milionë dollarë (apo euro, deri sa flasim me afërsi).
lexo me teper »

Apologjia e profesionit të vjetër

Postuar tek AKTUALE me October 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Albert ZHOLI

Prolog

Prostitucioni “zanati” më i vjetër në botë, gjithashtu është një nga temat më të përfolura në tryeza kancelarish, apo bosësh purrothithës kudo në botë.
Nëse do të ndiqnim origjinën e ” zanatit më të vjetër në glob ” do të shkonim shume larg. Lind pyetja deri kur dhe ku? Sigurisht, rrugëtimi e ka zanafillën në kohërat e lashta. Dhe mbetemi gjithnjë në të njëtën kuotë veprimi: klienti është gjithnjë klient, prostituta gjithnjë prostitutë, tutori gjithnjë tutor dhe paraja gjithnjë motori i fuqishëm që vë në lëvizje tërë mekanizmin.

lexo me teper »

Opozita e gozhdës dhe e patkoit

Postuar tek Politike me October 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Jakup GJOCA

Është e qartë pse zoti Blushi, pikërisht, tani, dhe jo ditët e para të zgjedhjes President të Shqipërisë, të zotit Bamir Topi, bën akuzën më të turpshme që mund të bëjë cilido anormal ordiner, cilido rrugaç rrugësh që shan këdo që i kalon pranë, pa e ditur përse. Humbja e tij politike si kryetar i Grupit Parlamentar të PS-së në (mos)zgjedhjen e Presidentit, shkaktoi izolimin politik dhe humbjen e mirëbesimit të “krerëve” partiakë në aftësitë e tij politike për të manipuluar …Tema të Mëdha Politike.
lexo me teper »

U festua 10-të vjetori i TV “Kultura Shqiptare”

Postuar tek Diaspora me October 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Pierre-Pandeli SIMSIA

Komuniteti shqiptar në Nju Jork, ditën e diel, më 28 Tetor 2007, jetoi çaste të gëzuara, të paharuara dhe tepër mbresëlënëse që do mbetet për një kohë të gjatë në kujtesën e tij; festimin e 10-të vjetorit të Televizionit Shqiptar “KULTURA SHQIPTARE” me qendër në Nju Jork, producent i të cilit është bashkatdhetari ynë i nderuar, zoti Adem Belliu.
Për festën e Kulturës Shqiptare, erdhën bashkëkombas të shumtë nga lagjet e ndryshme të Nju Jorkut dhe të shteteve fqinjë Nju Xhersi, Conneticut, Pensilvania.

lexo me teper »

Sikur ngrirjen ta bënte edhe “Obodini”

Postuar tek Komente me October 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Agim POPOCI

Pasi e gjithë klasa politike është e hutuar pas zgjedhjeve, pasi realiteti për zgjidhjen e statusit politik të Kosovës është shumë më i komplikuar se sa duket, pasi në opinion është hedhur një ide amerikane shumë më e komplikuar se sa zgjidhja e statusit të Kosovës, dhe duke e qetësuar edhe celularin tim, që nuk pushon gjithë ditën e së hënës, duhen sqaruar disa gjëra me një koment shumë më të komplikuar se, të gjitha këto fjalë që janë shkruar dhe mbajnë firmën e Baton Haxhiut.

lexo me teper »

Rebeli dhe mbreti

Postuar tek Komente me October 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ajola XOXE

Berisha ka qenë ndoshta më presidenciali i kryeministrave që kemi pasur, rrethuar nga një grup i ngushtë këshilltarësh vuri në rresht partinë, ndërkohë që i buzëqeshte kombit me krahun ngritur lart, u rrethua (gjatë fushatës së paktën) nga figura të rinjsh që ngjallnin shpresë për një të ardhme të ndryshme. Kryeministri nisi të flasë për reforma gjithëpërfshirëse, për ristrukturim të gjithçkaje dhe gjithkujt. Ai nisi të paraqitet gjithmonë e më shumë si ai djali i Shtëpisë së Bardhë dhe gjithmonë e më pak si ai i Kryeministrisë në bulevardin kryesor të Tiranës, kryeqytet i kësaj Shqipërie kaq të varfër.
lexo me teper »