Arkivi per September, 2007

Cikel poetik nga Diana Seitaj

Postuar tek Poezi me September 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ne kuader te rubrikes poetike,stafi yne u sjell lexuesve nje cikel poezish nga Diana Seitaj.Poezia e Seitajt tingellon natyrshem sepse mbart gjithe peshen e mendimit dhe ndjenjen e autores.Me sa po shihet poezia shqip cdo dite pasurohet me vlera te reja,ku hyn edhe autorja e ketyre poezive.Po kush eshte Diana Seitaj…?Eshtë lindur në qytetin e bukur, djep i kulturës së lashtë, në Korçë. E lindur dhe rritur në një familje me njerëz të kulturuar dhe intelektualë, kaloi fëmijërinë dhe rininë e saj pranë Familjes dhe qytetit të saj. Pas viteve 90-të emigroi familiarisht, me bashkëshortin dhe dhe fëmijët e saj në SH.B.A., Illinois, ku jeton edhe sot.

lexo me teper »

Lufta për pushtet mban të ndarë socialistët

Postuar tek Komente me September 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Urim BAJRAMI

Pas një vere të nxehtë, gjatë së cilës lideri socialist, Edi Rama, refuzoi të mbështeste paraardhësin e tij, Fatos Nano, në tentativën e tij të dështuar për presidencën shqiptare, partia më e madhe e opozitës në Shqipëri tashmë po i drejtohet një dimri të akullt.Erërat e ftohta u futën brenda nga ish-kryeministri Nano, i cili javën që shkoi lajmëroi krijimin e një lëvizjeje për solidaritet, duke pasur si qëllim rindërtimin e Partisë Socialiste.
lexo me teper »

Qëndroni fuqishëm me Kosovën

Postuar tek Komente me September 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Jonathan STEELE

Ngadalë, por jo e sigurt, Kosova është duke lëvizur drejt pavarësisë. Se a është ky një pohim i marrë ose një fakt që duhet të konfirmohet shpejtë, është shumë kontestuese. Por hija e saj qëndron mbi takimet e negociatorëve serbë dhe shqiptarë në Nju-Jork, që diskutuan të ardhmen e territorit, qendër e luftës më të re në Evropë. Një përpjekje për të gjetur një zgjidhje me marrëveshje dështoi herët këtë vit, kur Rusia bëri të ditur se do t‘i vendosë veto planit të OKB-së, të përgatitur nga ish-Presidenti i Finlandës, Martti Ahtisaari, i cili autorizoi pavarësi të kushtëzuar për Kosovën nën mbikëqyrjen e BE-së.
lexo me teper »

Çmimet na i rriti edhe politika në bujqësi

Postuar tek Komente me September 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Tek ne, arsyet e rritjes së çmimeve të perimeve, nuk janë vetëm “rritja e çmimit të karburanteve në Botë”, apo “ndërprerja e elektrikut”, e natyrisht nuk janë fare “spekulimet e tregtarëve”. Për rritjen e këtyre çmimeve, shkaku kryesor janë politikat e gabuara të Ministrisë së Bujqësisë. Paska disa muaj që me shtytjen e kësaj ministrie, shteti paska vendosur një embargo “origjinale”, ndaj importimit të perimeve: u ka nxjerrë njëmijë e një bidate, importuesve të perimeve, gjë që praktikisht e ka bllokuar importin.
lexo me teper »

Mbijetesa me gjatë në treg , një logjikë e çuditshme

Postuar tek Komente me September 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Hamdi NUHIJU

Njeriu është i prirur që të kërkojë të vërtetën, të hulumtoj, gjurmojë dhe në fund të vijë në
konstatim të pastërt dhe të qartë. Ky konstatim do të arrihej vetëm me një satisfaksion të këndshëm dhe të realtë në botën e objektivitetit dhe në arritjen e kënaqësisë së atij unit të kontrolluar në mënyrë strikte nga ana e Perëndisë.
lexo me teper »

Praron legjenda Serafin Fanko

Postuar tek AKTUALE me September 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Albert VATAJ

Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze. Ai mbylli sytë për të mbetur në përjetësinë e dimensionit të artit shqiptar, i papërsëritshëm, dinamik dhe bashkëkohor. Arti shqiptar humbi bashkë me Serafin Fankon edhe një legjendë të pavdekshme të shumëdimensionit të tij përfaqësues.
lexo me teper »

At Nikolla Marku: Janullatosi po përpiqet të helenizojë shkollën shqipe

Postuar tek AKTUALE me September 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kryepeshkopi i Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, Fortlumturia e tij Anastas Janullatos, është vënë sërish në bankën e të akuzuarëve nga prifti “rebel” At Nikolla Marku.At Marku ka akuzuar Kryepeshkop Janullatosin se po përpiqet të helenizojë shkollën shqipe.

lexo me teper »

Sikur ta linim të qetë Nënë Terezën

Postuar tek Komente me September 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Ben ANDONI

Pak muaj më parë, një orator nga podi i një promovimi kumtonte me krenari që Nënë Terezën e kishte njohur shumë vite më parë se murgesha të ishte në Shqipëri. I lartpërmenduri tregoi se si Ai, në përbërje të një delegacioni grash në Meksikë, ishte hasur me Nënë Terezën diku nga viti 1986 dhe tregonte indiferencën e plotë të kryetares së delegacionit, znj.Vito Kapo, për murgeshën e njohur shqiptare. E njihnim, pra. Kjo, nuk tregonte aq shumë, në fakt, në auditorin ku mungonin politikanët patetikë, që përdorin sot emrin e saj, apo studiuesit e ndryshëm.
lexo me teper »

Dy qëndrimet mëngjarashe për fituesin e djathtë

Postuar tek Politike me September 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

E majta shqiptare në gabimin e radhës

Edhe një palë zgjedhje të tjera kaluan dhe, jo vetëm rezultati, që nën këndvështrimin e raporteve ekzistuese në Kuvendin e Shqipërisë nuk solli asgjë të re, duke i lënë mazhorancës aktuale qeverisëse të njëjtën epërsi numerike dhe politike, por as qëndrimet e shprehura nga kampi humbës nuk ndryshoi asnjë presje nga qëndrimet e mëparshme të mbajtura në raste të ngjashme. Madje, ngjashmëria me këto të fundit është aq e madhe, sa që të duket se në mos qofshin të njëjtat fjalë dhe formulime të paraqitura për konsum publik pas zgjedhjeve të Shijakut apo të Mokrës, kemi të bëjmë me kopje të këqija të tyre, të shkruara në të tjera fletë dhe të lexuara nga të tjerë protagonistë.
lexo me teper »

Çeku: Nëse nuk arrihet rezultat në KS, do të shpallim pavarësinë e Kosovës

Postuar tek AKTUALE me September 28th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

“Ne i bëmë shumë të qarta edhe një herë vijat e kuqe se nuk dëshirojmë të bisedojmë për status, pavarësia është e panegociueshme. Thamë se ky proces duhet të përfundojë pasi ai nuk është i pakufikuar por shumë i kufizuar. Ne i hodhëm poshtë të gjitha idetë e mundshme, përfshi autonominë substenciale, për konfederatë etj.,”. kështu u deklarua kryeministri i Kosovës Agim Çeku menjëherë pas takimit të Nju Jorkut.
lexo me teper »