Arkivi per August, 2007

Sejdiu: Beogradi ta heqë nga mendja Kosovën

Postuar tek Uncategorized me August 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Presidenti i Kosovës, thirrje Beogradit të largojë iluzionet.


Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu i bëri thirrje Serbisë të heqë dorë nga pretendimi për Kosovën, ndërkohë që sot hapet një raund i ri bisedimesh në Vjenë për statusin e saj. Presidenti Sejdiu i tha agjencisë së lajmeve “Associated Press” se dy milionë njerëz nuk mund të detyrohen të vihen nën regjimin e një vendi kundër të cilit dikur kanë luftuar. Ai tha se ka rëndësi që Beogradi të kuptojë se është më e lehtë të heqë dorë një herë e mirë nga Kosova.
lexo me teper »

Kush i grabiti milionat e VEFA-s?

Postuar tek Uncategorized me August 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Andrea STEFANI


Ndërsa po veprohet gjithnjë e më ethshëm për të zbuluar fajtorët e disa incidenteve të përgjakshme të ndodhura gjatë vitit ‘97, bën përshtypje fakti që ca skandale të mëdha shumëmilionëshe, që në fakt u bënë edhe fitili i shpërthimeve politike, po lihen pa u ngacmuar të mbështjella me mister. I tillë është edhe skandali i zhdukjes po gjatë vitit 1997 nga llogaritë bankare të VEFA-s të rreth 120 milionë dollarëve. Grabitja është denoncuar nga zyrtarë të Bankës Botërore që në fillim të vitit 1998, është raportuar po në atë kohë në median shqiptare e që megjithatë, nuk ka tërhequr vëmendjen e drejtësisë, por edhe të politikës që vazhdon të komandojë drejtësinë.

lexo me teper »

Ndarja do të thotë luftë

Postuar tek Uncategorized me August 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Avni ISLAMI


Lëkundja e parimeve të Grupit të Kontaktit ,do të thotë në logjikën politike,se do të këtë lëvizje të kufinjëve në Evropën Juglindore.Do të jetë e pashmangshme evitimi i një konflikti me përmasa të gjerë në rajonin e Ballkanit nëse luhet karta e Sërbisë dhe Rusisë që kanë filluar me një ofensivë të fuqishme diplomatike dhe duke aluduar edhe në atë ushtarake,që çështja e Kosovës të mbetet një burim konflikti i pashtershëm ndërkombëtar.Kataklizmat të cilët mund të shpërthejnë nëse nuk vjen deri te përmbushja e aspiratave të popullit shqipëtar,që aq shumë kan pritur për të realizuar qëllimin e tyre Pavarësinë janë të shumtë.
lexo me teper »

Identiteti

Postuar tek Uncategorized me August 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Abit HOXHA


Shumë është folur rreth identiteteve dhe përkatësisë kombëtare të banorëve të Kosovës pas zgjidhjes së statusit final. Do të mbetemi shqiptar apo duhet të quhemi kosovar? Apo mund të jemi të dyjat në të njëjtën kohë? Konstruktimi i identiteteve është shumë me rëndësi për një shtet në embrion si Kosova. Identiteti kombëtar nuk vendoset me një copë letër apo me një vendim por është dicka më komplekse dhe që duhet mjaft kohë për tu konstruktuar si i tillë.

lexo me teper »

Pylli digjet, qeveria krihet

Postuar tek Uncategorized me August 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Armir SHKURTI


U bënë ca net me radhë që një si flakadan i madh e i bukur flakërin nga lindja e Tiranës. Ndërsa ditën Kërrabën e gjen lehtësisht prej shtëllungave gjigante të tymit të bardhë mbi të. Është një pyll që po digjet sistematikisht prej rreth një jave. Sidoqoftë, nuk ka vend për shqetësim, pasi të shtunën “Kryeministri Berisha shprehu angazhimin e qeverisë për një strategji të qartë kundër zjarreve, pasi ato po shndërrohen në një realitet të hidhur” (botuar më 26 gusht në faqen e Kryeministrit të Shqipërisë).
lexo me teper »

Koha e ribërjes së Shqipërisë

Postuar tek Uncategorized me August 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ismet HAJRULLAHU


Mëdyshja e shtruar në këtë kohë vendimesh të mëdha ka dy opsione që përjashtojnë njëra – tjetrën: në duam një Kosovë të plotë në fiksion, të cunguar në praktikë dhe jofunsksionale në realitet, apo një Kosovë që do të dilte si rezultat i opsioneve të hapura jashtë çdo tabuje dhe që do të sillte një paqe të qëndrueshme afatgjate?

lexo me teper »

Muharrem Shabani, favorit kryesor në zgjedhjet lokale 2007 në Vushtrri

Postuar tek Uncategorized me August 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Hajdin ISLAMI

Tash, kur jemi në prag të zgjedhjeve lokale dhe qendrore në Kosovë, kanë filluar si tradicionalisht edhe debatet se kush do t’i udhëheqë Komunat e Kosovës?.

Mbajtja e zgjedhjeve me lista të hapura, ku më nuk do të votohet për parti, por për kandidat, nga qytetarët e Komunës së Vushtrrisë dhe të Kosovës, është mirëpritur dhe konsideruar si motivim për të dalë në zgjedhje.

lexo me teper »

KOSOVA,NEN VESHTRIMIN HISTORIKO-POLITIK TE RAMIZ LUSHAJT

Postuar tek Uncategorized me August 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Gjon NECAJ


“Kosova me elementet teresor te Pavaresise” eshte nje liber i duhur dhe ne kohen e duhur, ku, autori Ramiz Lushaj, sjell per lexuesit veshtrime historiko-politike, ne nje fokusim te vecante, ne sherbim te aktualitetit te ceshtjes se Kosoves, si problem i shtruar per zgjidhje ne organizmat nderkombetare dhe i futur ne rrugen pakthim te Pavaresise e Sovranitetit .
lexo me teper »

Kërcënim fantazmash

Postuar tek Uncategorized me August 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Xhoana M. PERKAJ


Ditët dhe javët që janë bërë pas refuzimit të Planit të Marti Ahtisarit në OKB, janë bërë plot befasi të pakëndshme për opinionin shqiptar, gjë e cila ka qenë për t`u pritur pasi që është lejuar të arrihet në shkallën kur fati i statusit të Kosovës është vënë në duart e të tjerëve.
Njëra ndër ato befasi ka qenë deklarata e njërit nga këshilltarit në qeverinë e Serbisë se “ka ardhur koha që në Kosovë të kthehen ushtria dhe policia jonë”.
lexo me teper »

Mesjeta shqiptare dhe mesjeta evropiane

Postuar tek Uncategorized me August 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Shkruan:Mr.Xhafer SYLA


Studimi i Ibrahim Rugovës, “Vepra e Bogdanit”, ku është studiuar në mënyrë integrale vepra e njërit ndër krijuesit më të mëdhenj të mesjetës shqiptare, Pjeter Bogdani, bën pjesë në ato arritje kulturore përgjithësisht, e shkencore veçanërisht, që, pos të tjerash, ngjallin respekt edhe për objektin e studimit. Njeriut të kohës sonë, të kësaj ngutie e hutie sikur nuk i mbetet kohë të merret edhe me trashëgiminë kulturore, shkencore, filozofike dhe letrare të stërgjyshërve.
lexo me teper »