Arkivi per July, 2007

Nëpërkëmbja e flamurit kombëtar shqiptar

Postuar tek Komente me July 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Adri NURELLARI

Ceremonia e inaugurimit të Presidentit Topi ishte goxha dinjitoze dhe me të vërtetë për t’u vlerësuar.Të tilla ceremoniale të kryera me solemnitet i japin hije shtetit, konsolidojnë institucionet, duke dhënë idenë e vazhdimësisë dhe stabilitetit. Rituali i sapokryer padyshim që linte përshtypjen e një shteti normal, ku rotacioni kryhet pa telashe dhe ku shteti gëzon respektin e publikut dhe ofiqarëve.
lexo me teper »

Ditëlindjet e mija!

Postuar tek HISTORIA me July 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Parashqevi STEFA

Marre nga libri “Kostaq Stefa, Martir i Demokracise” shkruar nga Mesuesja e Popullit Eleni Stefa dhe pjese nga rrefimet e femijeve te saj.

A ka gjë më të dhimbëshme se ajo, që ditën kur ti mbush një vjeç, kur e gjithë familja pret të festojë ditëlindjen tënde të parë, kur ti s’je veçse një foshnjë njëvjeçare, një pafajësi e gjallë dhe ja pikërisht atë ditë, që do të ishte një ditë gëzimi i madh për familjen tënde, vjen lajmi kobzi që atin tënd të shtrenjtë, kryetarin e familjes tënde, e kanë pushkatuar barbarisht, duke qenë i pafajshëm dhe për mëse gjashtëdhjetë vjetë e lanë pa varr dhe pa emër! Që nga ajo ditë, për ty s’do të kishte më ditëlindje, sepse ajo datë në familjen tënde do të thoshte ditëvdekje e atit tënd tejet i pafajshëm.

lexo me teper »

Shërbëtorët e diktaturës gradohen në demokraci

Postuar tek Politike me July 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Spiunët po na shkruajnë historinë

Jo vetëm një herë historia njerëzore e popujve njeh shembuj të dhimbshëm, kur e ardhmja e kombeve, ose e shteteve në të cilat historia i ndau ose i grupoi ata, është deformuar brutalisht deri në atë pikë sa që jo rrallëherë pasoja është shfaqur në ekstremin më të dhunshëm, atë të asgjësimit të plotë të saj.
lexo me teper »

Shtetet e Bashkuara nuk lëvizin pozicionin: Kosova, në fund, bëhet e pavarur

Postuar tek AKTUALE me July 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë ndryshuar e as që do të ndryshojnë pikëpamjen e tyre për statusin e Kosovës. Pas të gjitha diskutimeve dhe shtyrjeve të vazhdueshme dhe bisedimeve të reja 120 ditëshe, në fund, Kosova do të jetë e pavarur.
Këtë qëndrim të SHBA-së, së fundi, e ka ritheksuar, zv. zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Tom Casey, duke komentuar vizitën e para disa ditëve të ministrit të jashtëm serb në Amerikë, Vuk Jeremiq, dhe takimit të tij me sekretaren e shtetit, Condoleezza Rice.

lexo me teper »

Koha për t’u shkundur nga e kaluara

Postuar tek Komente me July 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ilir VATA

Në brengën e kohës po amullitet gjatë një politikë pa krye, ndonëse kohët e fundit zhvillimet po mundin të qartësojnë sadopak ndarjen e dy kohëve të tashmen me të shkuarën në politikën shqiptare.E shkuara e afërt, pra diktatura solli një siluetë aq të zymtë, por dhe aq mizore ndaj shqiptarëve. Një kornizë me mbi njëqindmijë vite burg dhe mbi njëzetë mijë vite internim, vrasje të elitës intelektuale të nacionalizmit të vlerave tradicionale shqiptare. Rreziku nuk qëndron në vajin e kobshëm të regjimit, apo mjerimin e sotëm të të ndëshkuarve nga diktatura, por tek klasa politike e xhaketave të vjetra, që sot janë të kudogjendur në hierarkitë shtetërore.
lexo me teper »

Rëndësia e një imazhi

Postuar tek Komente me July 31st, 2007 nga Lajmi – 1 koment

 

Shkruan:Astrit LULUSHI

Diktatorët ngjasojnë, pavarësisht ideologjisë. Ata vijnë në pushtet, shtypin por edhe urrehen të gjithë njëlloj, dhe pësojnë të njëjtin fat, para ose pas vdekjes. Edhe prejardhja e tyre është e ngjashme. Ata krijohen në periudha shoqërore depresive, shfrytëzohen, keqpërdoren, shpërfillen, pësojnë dështime, zhgënjime, ndjehen të pa aftë, shfrytëzojnë vlerat dhe aftësitë e të tjerëve, marrin pushtet, bëhen të pamëshirshëm dhe në fund qesharakë.

lexo me teper »

E para liria, pastaj demokracia

Postuar tek Komente me July 31st, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Në shoqërinë shqiptare aktuale, kemi bërë përpjekje më shumë për Demokracinë sesa për Lirinë: këtë të dytën e kemi marrë si rrjedhim automatik të së parës—gjë që nuk është ndonjë gabim i madh, sepse shpesh janë vërtetë të lidhura. Por, meqë burimet shoqërore, koha e njerëzve për t’u marrë me politikë, janë të kufizuara, ia vlen të caktojmë prioritaren në këto të dyja, atë ku duhet të fokusohemi më shumë. Ne mendojmë se prioritet i duhet dhënë Lirisë.

lexo me teper »

Holbrooke: S’ka marrëveshje, Prishtina duhet ta shpallë pavarësinë

Postuar tek AKTUALE me July 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Diplomati i njohur amerikan, Richard Holbrooke, i cili njihet për angazhimin e tij në ndaljen e luftës në Bosnje, por edhe në Kosovë, është më se i bindur e nuk mund të pritet ndonjë marrëveshje mes Prishtinës e Beogradit. Ai thotë se, në fund, Prishtina duhet ta shpallë njëanshëm pavarësinë.“Unë nuk mendoj se serbët do të mund të pajtohen për çfarëdo zgjidhje me Prishtinën. Kështu që, në fund, ju duhet të bëni një deklarim të njëanshëm”, ka thënë Holbrooke, në një intervistë për një të përditshme që botohet në Kosovë .

lexo me teper »

Kapitulli i fundit për Kosovën

Postuar tek Komente me July 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ben ANDONI

Takime pa fund. Deklarata të njëpasnjëshme. Diplomaci. Ecejake Prishtinë-Beograd. Ish-kryenegociatori Marti Ahtisari deklaron këtë mesjavë për TV finlandeze se: “Puna ime në Kosovë ka përfunduar”. Askush nga ai nuk kërkoi të vazhdojë punën si ndërmjetës ndërkombëtar në negociatat për Kosovën. Nga ana tjetër, serbët njohin vetëm Autoritetin e OKB-së dhe asnjë zgjidhje jashtë saj të Kosovës. Prishtina “ul tempin” në Washington duke marrë sërish garanci për Pavarësinë.
Me pak fjalë, pohimi i një zyrtari të Ministrisë së Jashtme gjermane, duket se ishte edhe simbolika më e drejtë e asaj, që ndodh tash me Kosovën.
lexo me teper »

Ekipi i Unitetit zotohet para Kuvendit për pavarësi dhe integritet të vendit

Postuar tek Kosova me July 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ekipi i Unitetit i është zotuar sot Kuvendit të Kosovës, në një seancë për çështjen e statusit se, përkundër pjesëmarrjes në bisedimet e reja me Beogradin, nuk do të pranojë shtyrjen e zgjidhjes së statusit dhe se pavarësia është e panegociueshme, pakoja e Ahtisaarit nuk mund të hapet për negociim dhe tërësia territoriale e Kosovës është pacenueshme.
Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu, ka elaboruar zhvillimet lidhur me statusin dhe pengesat që janë paraqitur në këtë proces, për përkrahësit dhe zvarritësit e procesit.

lexo me teper »