Arkivi per June, 2007

Leka-Aleksandrit: Kosova përjetë tokë shqiptare

Postuar tek Uncategorized me June 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Leka Zogu i Parë, i është kundërpërgjigjur deklaratës së pretendentit për fron të Serbisë, Aleksandri i Dytë, dukë thënë se Kosova është tokë shqiptare dhe e tillë do të mbetet përjetë.
Reagimi i pasardhësit të familjes mbretërore shqiptare, erdhi pas deklaratës së Aleksandërit, ditë më parë në Gazimestan, se serbët nuk do ta lëshojnë kurrë Kosovën.
lexo me teper »

MUSTAFA KRUJA – profil i një atdhetari

Postuar tek HISTORIA me June 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Eugjen MERLIKA

Në paraditen e dy qershorit, në varrezat e qytetit të Krujës, në atë log heshtjeje e përsiatjesh, në atë kënd të qetë ku është pika e takimit mes botës sonë dhe asaj të panjohure “nga s’na u kthye kurrë udhëtari”, u mblodhën rreth pesëqind vetë, të ftuar për t’i dhënë mirseardhjen dhe lamtumirën eshtrave e, nëpërmjet tyre, kujtimit të një biri të shquar të këtij qyteti që për shqiptarët, prej më se pesë shekujsh është simboli, deri në legjendë, i vlerave dhe personalitetit të tyre. Ato eshtra ishin pjesa e mbetur e trupit të Mustafa Merlikës, të cilit ky qytet i dha emrin e tij, të cilin Ai e skaliti në dokumentin më të rëndësishëm të historisë shqiptare, në shpalljen e Pavarësisë.

lexo me teper »

Një festë e dytë për serbët

Postuar tek Uncategorized me June 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Arben ÇOKAJ


Dy gjëra të çuditshme e shoqërojnë pambarimisht popullin serb, të cilat kanë gjeneruar gjithmonë edhe atë pjesë të mirë të ngjarjeve kontraverse, që shoqërojnë historinë e tyre. E para është festimi i humbjes si alibi dhe e dyta, akumulimi i agresivitetit dhe urrejtjes si komb, për shkak të inferioritetit dhe mosvlerësimit. Ndjenja e humbjes është e padurueshme për kombin serb. Ata bëjnë gjithçka që të dalin fitimtarë, dhe nëse nuk munden të fitojnë, ata nuk e durojnë dot humbjen dhe për rrjedhojë, e kthejnë dhimbjen në forcë, duke e festuar humbjen si fitore.
lexo me teper »

Menduh Thaci zgjidhet kreu i ri i PDSH

Postuar tek Uncategorized me June 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Rreth 600 delegate ne kongresin e katert te PDSH-se kane zgjedhur sot me unanimitet te plote kryetarin e ri te partise, Menduh Thaci pas largimit te Xhaferrit

Zgjedhjes se tij i parapriu deklarata e liderit te deritanishem te Arber Xhaferrit i cili tha se ishte propozimi i tij personal qe pasardhesi i tij te jete Menduh Thaci, pasi pa kembenguljen e tij Partia Demokratike Shqiptare nuk do te ishte ajo force politike e rendesishme ne Maqedoni qe eshte sot dhe nuk do te arrinte sukseset e siguruara.
lexo me teper »

Blair: Pavarësia e Kosovës nuk do të thotë dënim për Serbinë

Postuar tek Uncategorized me June 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Mënyra më e mirë që të gjendet një zgjidhje për statusin e Kosovës, është pavarësia e mbikëqyrur sipas planit të Martti Ahtisaarit, konsideron ish-kryeministri britanik, Tony Blair, në një tekst autorial, të botuar sot në të përditshëm serbe “Danas”.
Blair ka thënë se janë duke u bërë përpjekje që të arrihet pavarësia e mbikëqyrur për Kosovën, duke theksuar se, zgjidhja e statusit të Kosovës, nuk do të thotë dënim për Serbinë.

lexo me teper »

Cështja çame në sheshet e Bostonit, Nju-Jorkut e Filadelfias

Postuar tek Uncategorized me June 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Beqir SINA


Komuniteti çam ka zhvilluar dje në tre qytete amerikane tubime në përkujtim të të vrarëve gjatë spastrimit etnik, duke kujtuar 27 Qershorin 1944 – 63 vjetorin e gjenocidit grek, kundër popullsisë shqiptare të Çamërisë, në, Boston, Nju Jork dhe Filadelfia. 27 Qershorin 1944, tek komuniteti çam dhe përfaqësuesit e tyre në SHBA-s, do të kujtohet në shenjë simbolike, në përkujtim të mijëra të vrarëve. “Një fat edhe më të zi dhe dhimbje më të thellë kemi për 2900 të vrarët e 2400 të vdekurit nga uria gjatë dëbimit nga shtëpitë e tyre në Çamëri, pasi ata janë pa varre ku mund të vësh një lule a kurorë”, kumbon ngado zëri i këtyre çamëve.
lexo me teper »

Një kukull në duart e popullit

Postuar tek Komente me June 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Gjergj EREBARA

Sistemet politike janë si nafta e importit. Është e mirë në origjinë, por përzjehet rrugës, deri sa kthehet në mazut që nxjerr tym. Për të zgjidhur problemin e tymit, faji i hidhet popullit dhe zgjidhja kërkohet gjithashtu nga populli. E njëjta gjë po ndodh me sistemin e sotëm politik të Shqipërisë.
Që nga çasti që importuam sistemin e Republikës Parlamentare në vitin 1991 deri më sot, kemi parë një president që veproi jashtë të gjitha limiteve ligjore sepse kështu i pëlqente, duke përdorur dhunën dhe kërcënimet, një tjetër që vendosi standardin e një presidenti që nuk dilte jashtë funksioneve të veta në përputhje me atë çfarë Republika Parlamentare nënkupton dhe një të tretë, që për nga karakteri ushtarak, tregoi veten një president të drejtë.

lexo me teper »

Gjenetika, trashëgimia dhe prirjet kulturore

Postuar tek Uncategorized me June 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Nga:Astrit LULUSHI


Transferimi i trashëgimisë, materiale apo kulturore, është një cështje e ndërlikuar. Mosmarrëveshjet megjithëse më të theksuara në ndarjen e trashëgimive materiale, ato nuk janë më pak të thella as në rastet e kalimit të vlerave kulturore nga një brez në tjetrin. Antropologët thonë se aftësia e kulturës, zakonit, traditës për tu ruajtur e trashëguar për një kohë të gjatë, kur kjo ruajtje është e dobishme, dhe ndryshimi i shpejtë, kur ky ndryshim nevojitet, është një mekanizëm i pacmueshëm.
lexo me teper »

“50 % femra se s’bën”, qëndrim i majtë

Postuar tek Komente me June 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Themi se presidenti i vendit mund të jetë femër, por vetëm nëse ajo do të mundë konkurrentët e saj meshkuj e femra, pra jo me favorizime, sepse pas favorizimeve fshihen edhe pisllëqet. Presidenti është një post me të cilin nuk duhet të luajmë.

PS-ja e futi në praktikë, që në forumet e saj të ketë gjithnjë 50 % femra, sido që të jenë ato, femrat! Këtë e realizoi me votim veç për femrat, e veç për meshkujt. Po të njëjtën gjë, por me shifra të tjera, “25-30 %”, e ka pasë bërë edhe PD-ja, por edhe Partia e Punës etj.
lexo me teper »

ZGJEDHJE PËR MOSZGJEDHJE

Postuar tek Uncategorized me June 28th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare


Nga:Bekim REXHEPI


Kështu do ti quante shumë kush zgjedhjet e ardhshme në Kosovë, te cilat akoma po shtyhen, për më pak shkaqe dhe për më shumë arsye, ajo që më teprinë e vet më dominuese është kinse zgjidhja e statusit politik të Kosovës. Më që statusi politik i Kosovës, po zvarritet tash e sa vite, veçmas dy viteve te fundit ka hyrë në procesin e vet për tu definuar dhe për tu ndërlikuar, brenda agjendës së interesimit ndërkombëtar.

lexo me teper »