Arkivi per April, 2007

Kisha serbe ne mbrojtje te barbarise millosheviciane

Postuar tek Komente me April 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kisha ortodokse serbe lobon ne institucionet ndërkombëtare me film dokumentar

Shkruan:Jeton KELMENDI

Qeveria e Serbisë këto ditë është duke bërë përpjekjet e fundit për ta mbajtur Kosovën në kufjet e shtetit serb. Për shumë vjet kisha serbe dhe Akademia e Shkencave të Serbisë punuan në propagandimin e çështjes së Kosovës. Ditët e fundit, pasi që i dërguari special i OKB-së për statusin e Kosovës Marti Ahtisari, propozoi Pavarësi të mbikëqyrur për Kosovën, kisha ortodokse serbe e mbështetur financiarisht nga qeveria e Serbisë, nisi një lobim tjetër.
“Ditët që bëjnë frikë”, është projekti filmik-dokumentar që është xhiruar në Kosovën e pasluftës, por qe paraqitet 1998-2005. Ky lob ka filluar të propagandoj fuqishëm në institucionet ndërkombëtare, për gjoja vuajtjet dhe tmerret që janë duke i kaluar popullsia dhe kishat e manastiret serbe e të tjera që nuk janë shqiptare.
lexo me teper »

Shkërmoqja e një maxhorance

Postuar tek Komente me April 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan:Plator NESTURI

Ndodhi paksa shpejt e përtej çdo parashikimi që buçitjet e daulleve të fitores së 3 korrikut po zëvendësohen me boritë e alarmit të tërheqjes për koalicionin e djathtë qeverisës. Kur nuk janë mbushur ende dy vjet në pushtet, horoskopi politik paraqet një axhendë problematike të maxhorancës e cila sidoqoftë nuk ka akoma guxim t’i shohë në sy problemet e krizës së saj. Më tepër sesa kushtëzim dhe hapje telashesh nga ana e opozitës që ish betuar të bllokonte zgjedhjen e presidentit për të vajtur drejt zgjedhjeve të parakohshme, kriza e koalicionit të së djathtës është shkaktuar nga një sëmundje e brendshme që po e çon drejt shkërmoqjes.
lexo me teper »

PD, PS e LSI qarkullojnë para të pista

Postuar tek Politike me April 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Partitë politikë shqiptare qarkullojnë para të pista. Ky është rezultati një vëzhgimi të bërë nga Transparency International Albania. Vëzhgimi është bërë në harkun kohor të dy viteve të fundit ku përfshihen zgjedhjet e korrikut në 2005 dhe zgjedhjet e shkurtit në 2007. Dhe një prej përfundimeve të TIA-s është që partitë politike e kryesisht PD, PS e LSI që janë marrë në vëzhgim kanë burime financimi që vazhdojnë të jenë të dyshimta.
lexo me teper »

Deri ku duhet të shkojë ulja e kokës

Postuar tek Komente me April 30th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Në mungesë të reagimeve zyrtare ndaj provokimeve greke, ekziston rreziku i reagimit popullor

Nga:Gjergj EREBARA

Fjala e ambasadorit grek në Ersekë, shënon kulmin në një listë të gjatë të provokimeve përmes nëpërkëmbjes së ndjenjave të popullit më pak nacionalist të Ballkanit.
Është e qartë se qeveria e sotme ka shumë frikë, dhe shumë arsye, për të mos iu përgjigjur provokimeve, qoftë në rangun personal, (Greqia mund t’i rrëzojë nga pushteti), qoftë në nivelin praktik, pra mosshkaktimit të incidenteve që mund t’i paguajnë emigrantët shqiptarë në Greqi.
Duket qartë se shkaku i parë, pra sjellja ndaj Greqisë si prej argati, është arsyeja e vetme e mosreagimit zyrtar, pasi arsyeja tjetër, ajo e dhunës ndaj emigrantëve, është sot tërësisht e shmangshme.
lexo me teper »

Statuja amerikane e Lirisë dhe shqiptari i Egjiptit

Postuar tek HISTORIA me April 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Astrit LULUSHI

“Për skulptorin forma është çdo gjë dhe asgjë. Eshtë asgjë pa frymëzimin – me idenë ajo është gjithçka” – Victor Hugo

Amerika ndoshta nuk do t’a kishte fituar pavarësinë nga Britania pa ndihmën e francezëve më 1776. Franca siguroi armë, anije, të holla dhe ushtarë per kolonitë amerikane. Disa francezë, ndër më të njohurit, markezi Lafajet, mik i ngushtë i Xhorxh Uashingtonit, madje u bënë edhe oficerë të lartë në ushtrinë amerikane. Ajo ishte një aleancë miqësie e respekti që francezi nuk do t’a harronte, shkruhet në librat e historisë.

lexo me teper »

PAVARESIA E KOSOVES NE TREKENDSHIN SHBA-BE-RUSI

Postuar tek Komente me April 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Ramiz LUSHAJ

1.
Nderhyrjes ushtarake te NATO-s ne Kosove, me 24 mars – 12 qershor 1999, i vune mjaft percaktime deri tek cilesimi i saj si “Lufta e Trete Boterore”, por, ne fakt, ne emblemen dhe esencen e saj, ”Lufta e Kosoves”, tregoi para njerezimit e Globit se sa shume ka ndryshuar Bota ne kuadrin e Rendit te Ri Boteror, pas “Luftes se Ftohte” dhe ne procesin e globalizmit nderkontinental.

lexo me teper »

E vërteta për Kosovën?!

Postuar tek Komente me April 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Agim POPOCI

Propozimi për dërgimin e një misioni faktmbledhës të OKB-së në Kosovë, degradoi sapo ata shkelën në tokën serbe. Hyrja e tyre në ndërtesën e qeverisë serbe përmes portës emergjente, të kujtonte ditën kur u vra Kryeministri serb, Zoran Gjingjiç, ndërsa kampi i sajuar i refugjatëve serbë në kufirin administrativ Kosovë-Serbi,të kujtonte protestat e organizuara nga Millosheviçi në fundvitet ‘80, që u pagëzuan: “E vërteta për Kosovën”!

Në atë kohë, protestat e serbëve të dehur u organizuan vetëm nga një kokë, Sllobodan Millosheviç, ndërsa sot kur ky kriminel nuk është më në jetë, kemi një bilanc shumë më tragjik.
lexo me teper »

ARKEOLOGU I PARË SHQIPTAR YZEIR ISMALI I VRARË NGA NAZISTËT

Postuar tek HISTORIA me April 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga Gëzim LLOJDIA*

Cili ka qënë arkeologu i parë shqiptar.Ai që ka gërmuar apo ai që ka studjuar për arkeologji?Në të vëretët këtë dilemë le ta zgjidhin historianët dhe studjuesit e këtij lëmi.
Ftohtësia e akullt e breshërive tw nazistëve, rrëfen studjuesi Fahri Shaska,rrëmbeu nën trajektorien e zjarrit tre zemra shqiptarësh,që rrëzoheshin befasishtë nën dheun e tokës së tyre.Edhe fshati çuditërishtë quhej Bubullimë,ishte në Myzeqe të Lushnjës.Dhe ishte vetëm 10 gushti i vitit të luftës 1944.Emrat e personave të rrëzuar, të mbuluar nga gjaku ishin:Avokati Skënder Muço,arkeologu i parë shqiptar Yzeir Ismaili dhe Zako Mezini.Dhe koha e priti kohën në heshtje.
lexo me teper »

Ftillim i lëmshit të Taksës së Sheshtë

Postuar tek Komente me April 29th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Bashkim KOPLIKU

Kryeministri ulërin për taksën e sheshtë, sikur të jetë një shpikje e madhe personale e tij, e që idenë e paska marrë nga tri shtete simpatike dhe të zhvilluara të botës. I mbajnë iso ministra e militantë, pa shpjeguar se përse kjo zhurmë. Biznesi i ndërtimi bën llogaritje konkrete e lajmëron goditjen që do të pësojë nga kjo taksë, ndërsa analistë tregojnë se kjo taksë do të shpëtuaka Shqipërinë. Është krijuar një lëmsh i vërtetë, që ia vlen ta ftillojmë pak, duke sjellë edhe pak shfryrje në të gjithë këtë tullumbace.

lexo me teper »

Çakejtë në stanin e qeverisë

Postuar tek Komente me April 28th, 2007 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga:Kastriot FRASHERI

Çuditë në këtë vend, mesa duket nuk paskan të sosur. Prej disa ditësh në qendër të këtij teatri politik greko-shqiptar, mjerisht të dëmshëm për sovranitetin tonë kombëtar, është rikthyer si nga herë Bollano, kreu i Bashkisë së Himarës me një deklaratë aspak surprizë se: minoriteti grek duhet të vetëdeklarohet për pavarësi, madje ne thekson ai “Nuk kërkojmë asgjë më tepër seç kërkon Shqipëria për Kosovën”. Ky është paralelizmi më i shëmtuar që kam dëgjuar ndonjëherë. Kjo deklaratë është një ngjarje e rëndë dhe jo jetime, që dëgjojmë prej vitesh e që ndodhin vrullshëm kudo në kurriz të Shqipërisë, sa komike, sa për të qeshur për disa, po aq më shumë për të vënë kujën.
lexo me teper »