AKTUALE

Klithmat e hienave bolshevike

Postuar tek AKTUALE me October 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reshat-kripaNga : Reshat  KRIPA

Ditët e fundit, si në një kor te dirigjuar nga hienat e zeza te sistemit të përmbysur, kanë mbushur faqet e mediave të shkruara dhe atyre vizive klithma ogurzeza te leshuara nga pinjollet bastarde të tyre., ca te ashtuquajtur historianë fatkeq që nuk e dinë as ku e kanë kokën e tyre, ca pseudo veteranë që në kohën e luftës së dytë botërore nuk kishin mbushur as 10 vjeç,  madje edhe disa të ashtuquajtur të përndjekur politikë që ndodhen në poste drejtuese të disa partive dhe që kanë qenë dënuar për motive të ulta ordinere, siç janë përdhunimi i familjarëve të tyre apo vjedhja dhe që regjimi për t’i dënuar më tepër u shtoi edhe nga një akuzë politike si “tentativë arratisje ‘ apo “agjitacion dhe propagansë” dhe sot, në këtë mish-mash që ekziston në vendin tonë dalin si përfaqësues të të përndjekurve të vërtetë .  lexo me teper »

Dasma e princit Leka si vlere e shtuar ne historine e kombit tone

Postuar tek AKTUALE me October 14th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

TEODOR-KARECONga : Teodor  KARECO

Deshira ime eshte te trashegoheni dhe t’ju trashegojne femijet, niperit e mbesat dhe me tej. Jeni trashegimtare ligjore te nje nder pjeseve me te rendesishme te Historise se Popullit shqiptar. Dhe, pikerisht kjo ju sjell shume detyrime dhe zotime. lexo me teper »

Shqipëria, hambari i drogës në Europë

Postuar tek AKTUALE me October 3rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

eduard-kukan10Jo vetëm media e opozita raporton për kultivim dhe trafik të madh të kanabisit në vend, është eurodeputeti Eduard Kukan ai që shprehet se “kanabisi është një problem gjigant ndaj të cilit autoritetet duhet të reagojnë”. Kjo deklaratë vjen në kohën kur Kryeministri Rama merr si referencë raportet e ndërkombëtarëve për drogën në Shqipëri. Ai i bën thirrje klasës politike shqiptare të finalizojë dhe të vërë në zbatim sa më shpejt dhe Reformën në Drejtësi. lexo me teper »

Ekonomiksi i plehrave

Postuar tek AKTUALE me September 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

klodian-tomorriNga : Klodian  TOMORRI

Meqenese argumenti kryesor dhe i vetem i qeverise per ligjin e plehrave eshte ai ekonomik eshte me shume interes te shihet pak se sa e rendesishme eshte industria e riciklimit ne ekonomine shqiptare. lexo me teper »

Reforma në drejtësi përballet me rrethin vicioz të korrupsionit

Postuar tek AKTUALE me September 22nd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtesiNga : Klodiana  LALA

Majlinda Andrea, gjyqtare e Gjykatës së Lartë u pezullua nga detyra më 11 korrik, pasi Prokuroria ngriti dyshime se ajo kishte përfituar 50 mijë euro në këmbim të një vendimi për një çështje pronësie. 12 orë para se Gjykata e Lartë të vendoste pezullimin e saj, Andrea u largua nga Shqipëria bashkë me të shoqin-edhe ai nën akuzë për “korrupsion pasiv”. lexo me teper »

Peza dhe Postriba

Postuar tek AKTUALE me September 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

peza5postribaNga : Luljeta  PROGNI

Peza e Postriba, janë dy katunde të Shqipërisë që identifikohen me dy ngjarje shumë të rëndësishme në historinë e këtij vendi. E para, për Konferencën e Pezës të 16 shtatorit të vitit 1942 dhe e dyta, për Kryengritjen e Postribës më 9 shtator 1946. Ngjarja e Pezës revokon vlerat e komunizimit, ndërsa ajo e  Postribës të kundërtën, vlerat e antikomunizimit. lexo me teper »

AKADEMIKET, RAMES : NUK KEMI PARA, KRITIKAT DREJTOJA VETES

Postuar tek AKTUALE me September 4th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

TEODOR-KARECOShkruan : Teodor  KARECO

Eshte per te qare gjendja e mjerueshme e se quajtures Akademia e Shkencave te Shqiperise. Por, eshte edhe per te qeshur menyra e shtrimit te problemit. Gjykoj se pergjegjese per kete gjendje te mjerueshme te shkences ne Shqiperi eshte vetem nje – politika (e te gjitha ngjyrave). Sot kuptohet qe pergjegjesia kryesore eshte e “Rilindjes” apo drejtperdrejt e Edi Rames. Merret me gjithfare lloj problemesh, mashtron dhe nuk ka hedhur asnje hap ne mbrojtje dhe perparim te shkences. Me nje idiotesi te papare kerkon listat se ku jane shperndare ne bote shkencetaret shqiptare. lexo me teper »

Vend paradoksesh

Postuar tek AKTUALE me September 2nd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ilir-KalemajNga : Ilir  KALEMAJ

Jemi ende vendi ku: përbën lajm edhe një rreshje shiu se do të ndodhi një përmbytje diku. Kështu ndodh kur kanalizimet kanë lartësi sa një pëllëmbë dore ndërsa gjetkë në Europën Qëndrore qysh para një shekulli i kanë pasur sa dy bojë njeriu. Si dhe metro dhe tramvaje ndërkohë që ne zhvillim quanim bicikletat kineze deri në vitet 80-të. lexo me teper »

PAPËRGJEGJSHMËRI ULËRITËSE,NË KUFIJTË E TRADHTISË KOMBËTARE

Postuar tek AKTUALE me September 1st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Sulejman_GjanaNga : Sulejman  GJANA

Letër e hapur drejtuar Deputetëve shqiptarë të Kuvendit të Kosovës

Të nderuar Deputetë shqiptarë të Kuvendit të Kosovës shqiptare!

Ratifikimi i “Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi”, e njohur dhe publikuar ndryshe si “Marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi”, që kërkohet nga Ju si trupë legjislative, ka rëndësi madhore për Kosovën dhe fatet e mëtejme të shqiptarëve në Ballkan, ndaj edhe ka ngjallur shqetësime mbarëkombëtare dhe interes po aq madhor. lexo me teper »

Në Macukull të Matit përurohet memoriali kushtuar rezistencës antikomuniste

Postuar tek AKTUALE me July 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

mbreti-leka-gjanaTë premten me 15/07/2016, në Macukull të Matit u përurua Memoriali kushtuar rezistencës antikomuniste të këtij fshati që i kushtoi 30 viktima të pushkatuar ose martirizuar në burgjet e regjimit komunist dhe qindra të burgosur, të internuar, të shpërngulur dhe të arratisur. lexo me teper »