AKTUALE

Përse njeriu është kaq i kufizuar dhe konfuz?!

Postuar tek AKTUALE me October 12th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Prezantojmë Entela Kasin, poete, romansiere, përkthyese dhe eseiste. Është autore e librave “Ëndërr e paemër”, Tiranë 1992, “Koha e Kalit”, Korçë 2000, “Muzg Pikëllimi” (shqip- anglisht), “Pasion dhe krim”, roman, Vatra 2003, “Të korrat e krishtlindjeve”, roman (ribotim) botimet PEN Albania, 2013. Poezia e saj është përfshirë në “Mbrëmjet Strugane të Poezisë” 2001 dhe 2002, si edhe nga “Festivali Ndërkombëtar i poezisë në Izmir”, i organizuar nga PEN International dhe PEN Qendra e Turqisë në vitin 2007, ku është lauruar me kupën e kristaltë të këtij festivali, midis poetëve të vitit. Është ftuar në aktivitet më të rëndësishme për letërsinë nga PEN International, dhe FIT, në Ballkan, Europë, SHBA, Azi, Afrikë, Kinë, Japoni dhe në Korenë e Jugut. Është përkthyer në maqedonisht, turqisht, anglisht, frëngjisht, arabisht,etj, lexo me teper »

Vrioni vazhdon të mahnisë

Postuar tek AKTUALE me July 16th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Astrit  LULUSHI

Ndonjëherë duket se çdo gjë zbehet, zhbëhet dhe duket pa vlerë, të gjitha përpjekjet duken të kota. Kjo është koha kur njeriu kalon nga jeta në mosjetë, dhe për të regjistruar këto çaste në dy botë njëherësh, kujdeset fotografi, si në rastin e shkodranit Kolë Maca në pamjen e regjistruar me syrin e tij, dhe të përjetësuar. Fotoja quhet “E bija e Gjon Palit”, realizuar më 1913 në Shkodër; bija e veshur në të zeza qëndron mbi kryet e atit të saj që ndodhet në prag të vdekjes si pasojë e plagëve të mara në luftën për mbrojtjen e qytetit nga forcat malazeze. lexo me teper »

Vettingun i Sigurimit dhe vettingun i Rilindjes

Postuar tek AKTUALE me March 13th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Kastriot  DERVISHI

Në ligjin nr.45/2015 “Për të drejtën e informimit për dokumentet e ish Sigurimit të Shtetit në RPSSH”, është ngarkuar Autoriteti “për hapjen e dosjeve” të japë të dhëna për një kategori zyrtarësh të lartë. Duke qenë se Autoriteti nuk e zotëron si duhet këtë informacion, i është drejtuar institucioneve të tjera. lexo me teper »

Dy buxhetet e Shqiperise

Postuar tek AKTUALE me February 24th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Klodian  TOMORRI

Shqiperia ka dy buxhete. Nje buxhet shteti 3 miliarde euro, qe e administron qeveria dhe nje buxhet tjeter droge 2 miliarde euro, qe e administrojne trafikantet. lexo me teper »

Studimi për perceptimin e komunizmit zemëron viktimat e kohës

Postuar tek AKTUALE me December 13th, 2016 nga Lajmi – 1 koment

Nga : Fatjona  MEJDINI

Një studim mbi perceptimet dhe kuptimin e shqiptarëve mbi periudhën komuniste kryer nga një organizatë e pavarur për zyrën e OSBE në Tiranë ka zemëruar përfaqësuesit e viktimave të regjimit të vjetër dhe ka nxitur thirrje që shteti të bëjë më shumë për të dënuar krimet e të shkuarës komuniste. lexo me teper »

Klithmat e hienave bolshevike

Postuar tek AKTUALE me October 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reshat-kripaNga : Reshat  KRIPA

Ditët e fundit, si në një kor te dirigjuar nga hienat e zeza te sistemit të përmbysur, kanë mbushur faqet e mediave të shkruara dhe atyre vizive klithma ogurzeza te leshuara nga pinjollet bastarde të tyre., ca te ashtuquajtur historianë fatkeq që nuk e dinë as ku e kanë kokën e tyre, ca pseudo veteranë që në kohën e luftës së dytë botërore nuk kishin mbushur as 10 vjeç,  madje edhe disa të ashtuquajtur të përndjekur politikë që ndodhen në poste drejtuese të disa partive dhe që kanë qenë dënuar për motive të ulta ordinere, siç janë përdhunimi i familjarëve të tyre apo vjedhja dhe që regjimi për t’i dënuar më tepër u shtoi edhe nga një akuzë politike si “tentativë arratisje ‘ apo “agjitacion dhe propagansë” dhe sot, në këtë mish-mash që ekziston në vendin tonë dalin si përfaqësues të të përndjekurve të vërtetë .  lexo me teper »

Dasma e princit Leka si vlere e shtuar ne historine e kombit tone

Postuar tek AKTUALE me October 14th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

TEODOR-KARECONga : Teodor  KARECO

Deshira ime eshte te trashegoheni dhe t’ju trashegojne femijet, niperit e mbesat dhe me tej. Jeni trashegimtare ligjore te nje nder pjeseve me te rendesishme te Historise se Popullit shqiptar. Dhe, pikerisht kjo ju sjell shume detyrime dhe zotime. lexo me teper »

Shqipëria, hambari i drogës në Europë

Postuar tek AKTUALE me October 3rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

eduard-kukan10Jo vetëm media e opozita raporton për kultivim dhe trafik të madh të kanabisit në vend, është eurodeputeti Eduard Kukan ai që shprehet se “kanabisi është një problem gjigant ndaj të cilit autoritetet duhet të reagojnë”. Kjo deklaratë vjen në kohën kur Kryeministri Rama merr si referencë raportet e ndërkombëtarëve për drogën në Shqipëri. Ai i bën thirrje klasës politike shqiptare të finalizojë dhe të vërë në zbatim sa më shpejt dhe Reformën në Drejtësi. lexo me teper »

Ekonomiksi i plehrave

Postuar tek AKTUALE me September 27th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

klodian-tomorriNga : Klodian  TOMORRI

Meqenese argumenti kryesor dhe i vetem i qeverise per ligjin e plehrave eshte ai ekonomik eshte me shume interes te shihet pak se sa e rendesishme eshte industria e riciklimit ne ekonomine shqiptare. lexo me teper »

Reforma në drejtësi përballet me rrethin vicioz të korrupsionit

Postuar tek AKTUALE me September 22nd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtesiNga : Klodiana  LALA

Majlinda Andrea, gjyqtare e Gjykatës së Lartë u pezullua nga detyra më 11 korrik, pasi Prokuroria ngriti dyshime se ajo kishte përfituar 50 mijë euro në këmbim të një vendimi për një çështje pronësie. 12 orë para se Gjykata e Lartë të vendoste pezullimin e saj, Andrea u largua nga Shqipëria bashkë me të shoqin-edhe ai nën akuzë për “korrupsion pasiv”. lexo me teper »