HISTORIA

Mit’hat Frashëri: “Partia ime është Shqipëria”

Postuar tek HISTORIA me March 14th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Anton  ÇEFA

Njerëzit e mëdhenj shpesh e bëjnë veten të paharrueshëm edhe vetëm me një fjalë, një porosi, një thirrje, duke mbetur kështu të përjetshëm në kujtesën kombëtare. lexo me teper »

Daut Dauti – Varri në piskamë

Postuar tek HISTORIA me December 10th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Eugen SHEHU

Malet dhe lisat e Dervenit të Shkupit,kanë përcjellë nëpër gjenerata të tëra,këngët e dhimbjes e të trimërisë.Ato male ato lisa,nëpër vite dhe vite u shëndrruan në karakollet e para të qëndresës madhore shqiptare.Këta karakolle qëndrese,u sulmuan prej serbëve, sllavomaqedonasve, bullgarëve e megjithatë kur hordhitë armike u larguan të përgjakura,mbi këto troje u ndje kurdoherë lavdia.Në këtë bashkim supesh,të maleve e lisave,nuk munguan të rreshtohen edhe burrat e Dervenit.Një fat i çuditshëm dhe emblematik,i ndoqi kurdoherë pas këta burra,të cilët duke qenë në vijën e parë të kufijve etnike shqiptare,u shëndrruan në trojet e para,të kufijve arbërorë,trung i pashkulshëm.Brenda historive të atyre breznive,vjen sot në ditët e reja krejt gurgulluese dhe heroike,jeta e Daut Dautit. lexo me teper »

DËSHMORË, APO KOLABORACIONISTË ?

Postuar tek HISTORIA me November 29th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

uran-butkaShkruan : Uran  BUTKA

Të trondit dhe të habit fakti, që në çdo përvjetor të çlirimit nderohen e përkujtohen vetëm brigada të Ushtrisë NÇ, ngjarje dhe luftëtarë e dëshmorë të Luftës Nacionalçlirimtare, bëhen homazhe institucionale dhe vendosen kurora dhe shkruhet vetëm për ata, por nuk përmendet asnjë luftë e faktorëve të tjerë antifashistë  apo  dëshmorët e tyre . lexo me teper »

Mit’hat Frashëri apo Lumo Skëndo, veprat e tij nuk e mbanin dot vetëm një emër

Postuar tek HISTORIA me October 3rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

mithati-aliuNga : Roland  QAFOKU

Kjo është një foto e dhjetorit të vitit 1944 në kampin “Santa Fara” në Bari të Italisë. Publikohet për herë të parë dhe në të janë Mithat Frashëri, Ali Këlcyra, bashkëshortja e tij Advije Vrioni dhe e bija e tyre Hëna Këlcyra vetëm 8 vjeçe. Si Mit’hati dhe Aliu me familjen kishin vetëm një muaj që ishin larguar nga Shqipëria e çliruar nga gjermanët por në të cilën komunistët kishin ardhur në pushtet. Autori i fotografisë është një kinez që për fat, pasi e fiksoi në celuloid dhe e stampoi në letër, një kopje ia dhuroi personazheve të fotos. lexo me teper »

SHQIPËRIA DHE ÇËSHTJA E KUFIJVE SHQIPTARO-GREKË

Postuar tek HISTORIA me September 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

uran-butkaNga : Uran  BUTKA

Libri “Shqipëria dhe çështja e kufijve shqiptaro-grekë” i Dr.Nuçi Kottës u botua në vitin 1946 në Paris në gjuhën frënge dhe pas 60-vjetësh u ribotua në vendlindjen e tij, i shqipëruar nga Viktor Bakillari. Për mendimin tim, është  punimi më i mirë i këtij zhanri në literaturën shqiptare, ndoshta edhe europiane. lexo me teper »

Shqiptarët e Egjyptit dje dhe të sotmit kudo

Postuar tek HISTORIA me September 10th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

egjypti-nen-dinastine-shqiptare-1805-1914Shkruan : Sajmir  LOLJA

Në muajin Shkurt të 2016 u botua në Prishtinë nën përkujdesjen e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës libri “Nga historia e shqiptarëve të Egjyptit gjatë shekujve XV-XX” i autorit Muhamed Mufaku Arnauti. Profesor Muhamed Mufaku ka lindur në vitin 1952 në Damask të Sirisë në një familje të shpërngullur nga Kosova. Prej asaj shpërngulje të shqiptarëve gjatë shekullit XX u formua në Siri një bashkësi shqiptare e cila në vitin 2011 numëronte mbi 10’000 shqiptarë. Një pjesë e madhe e asaj bashkësië përbëhet nga shqiptarët e shpërngulur me dhunë nga Kosova në periudhën e luftrave ballkanike Tetor 1912 – Gusht 1913. (Ku ndodhen tani? Askund dhe të lënë nga shtetarët shqiptarë frikacakë në mëshirën e fatit; gjithkund dhe të flakur tej e përtej nga valët goditëse të predhave në luftën e tanishme në Siri).

lexo me teper »

SAID NAJDENI ARKITETKT I DIJES SHQIPTARE

Postuar tek HISTORIA me September 4th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

eugen-shehu12Nga : Eugen  SHEHU

Ende sot,në kujtesën e gurëve të sokaqeve,në lagjen e pazarit të Dibës,ruhen gjurmët e një djaloshi të pashëm e të heshtur që kthehej nga shkolla fillore e qytetit.Ende sot,ata gurë e drurë, ruajnë zërin e ëmbël dhe vështrimin e menduar të birit të tyre,Said Najdenit.Kujtesa e gurëve është e çuditshme.Sado e ftohtë ajo gjithsesi ruan nën një simetri mahnitëse,dallgët plot tallaz të jetës së atyre që ecin e rrinë mbi ta.Në fundvitin 1864,kur lindi Said Najdeni (Hoxh Voka).Nga i ati,Islami dhe ëma Esma,Dibra e Madhe,padyshim ishte një prej qëndrave ku po ngritej një lëvizje madhore edhe kulturore. lexo me teper »

Dosja ODESSA

Postuar tek HISTORIA me September 4th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

astrit_lulushiNga : Astrit  LULUSHI

The Odessa File (Dosja Odessa) është një roman nga Frederick Forsyth, botuar në vitin 1972. Libri tregon historinë e një gazetari gjerman pas Luftës së Dytë Botërore, i cili përpiqet të zbulojë vendndodhjen e një ish-komandanti SS nazist të një kampi përqëndrimi. Emri Odessa nuk i përket qytetit në Ukrainë, por është akronim gjermanisht për “Organizata der Ehemaligen SS-Angehörigen”, që përkthehet si “Organizata e ish-anëtarëve SS apo të Sigurimit të Shtetit”.  lexo me teper »

MASAKRA E MANASTIRIT

Postuar tek HISTORIA me September 2nd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

masakra-manastiritShkruan : Eugen  SHEHU

Në fillim të viteve 20-të të shekullit XIX,u duk se Perandoria Osmane nuk mund të kishte asesi forcën që pat demonstruar për shekuj me radhë.Ndonëse Sulltan Selimi III ndërmori një varg masash për forcimin dhe modernizimin e ushtrisë,ai nuk mund të shmangte dot ardhjen gjithnjë e më të furishme të një lëvizjeje çlirimtare që inspirohej prej popujve të sunduar.Ndonëse reformat e nisura me aq bujë,mbetën në mes të rrugës,ato u përpoq ti vazhdojë më pas Sulltan Mahmuti II. lexo me teper »

MODELI FUNKSIONAL I SHTETIT TË SË DREJTËS

Postuar tek HISTORIA me September 1st, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kodi-civil-monarkiaNga : Xhafer   SADIKU

Monarkia shqiptare (1 shtator 1928 – 7 prill 1939), mund të themi pa frikë se gabojmë, është modeli i shtetit funksional në një shoqëri relativisht të prapambetur. Për këtë, duhet përmendur me nderim Mbreti Zogu I, i cili e realizoi nëpërmjet reformave të thella. lexo me teper »