Diaspora

Sfidat e përfaqësimit politik të shqiptarëve në Austri

Postuar tek Diaspora me July 13th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

anton-markuNga : Anton  MARKU

Në rastin e Austrisë, si njëri nga vendet më të prekura nga fenomeni i migrimit, shqiptarët ende nuk po arrijnë të gjejnë format dhe metodat e duhura që do të rezultonin me një pëfaqësim real, së paku në proporcion me numrin e tyre, në këtë vend alpin. Në këtë proces ata ende po ballafaqohen me sfida nga më të ndyshme, gjë që po e vështirëson dhe ngadalëson promovimin e tyre si qytetarë të barabartë në raport me popullatën vendase dhe të huajt e tjerë, njëpjesë e të cilëve kanë arritur të pozicionohen shumë më mirë në administratën dhe institucionet lokale dhe qendrore.  lexo me teper »

AMBASADORJA SHQIPTARE NE SHBA , PERCAN SHQIPTARET E MICHIGANIT

Postuar tek Diaspora me October 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tolo-karecoShkruan : Dr. Teodor  KARECO

Per diten e diel, me 18 tetor 2015, mora nje ftese me telefon se ne ora 11 do te zhvillohej nje takim me Ambasadoren e Shqiperise  ne Washingtom zonjen Floreta Faber. Per shkak te kushteve shendetesore ne familje, te moshes, marr pjese shume ralle ne keto takime. Por meqe vinte nje ambasadore nga Shqiperia, per me teper femer dhe, kishte kerkuar takim me disa intelektuale dhe perfaqesues te shoqatave, bera perpjekje maksimale per te qene ne takim. lexo me teper »

Duhet ngritur “Lidhja Antikomuniste e Djathtë Shqiptare”

Postuar tek Diaspora me June 9th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

1-Hakik-menaNga : Hakik  MENA

Ne vend të një letre të hapur për kryetarin e PLL z.Sulejman Gjana

I dashtun Sulejman . Me lejoni t’ju drejtohem me këtë letër publike, së pari në cilësinë time si zogist, pastaj si kryetar i një dege të PLL, e mandej edhe si shok, mik e bashkëmendimtar i juaji. Edhe pse i kam thënë më parë, e shoh të arsyeshme përsëri, të ritheksoj, disa pika rreth jush, të cilat po i përmbledh si më poshtë: lexo me teper »

Burri i Kombit Mid’hat Abdyl Frashëri, në 135 Vjetorin e Lindjes në Manhattan

Postuar tek Diaspora me March 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

lumoNë zemër të Manhattanit në mjediset e “Producer’s Club Theater” u organizua nga Dr.Ilir Hysa dhe z. Pëllumb Lamaj një sesion përkujtimor me rastin e 135-vjetorit të lindjes së Burrit të ndritur të Kombit Mid’hat Abdyl Frashërit. Ndonëse shumë prej shqiptarëve dhe veçanërisht të gjeneratës sime as që e kanë ditur fare se Mid’hat Frashëri ishte djalë i Abdyl Frashërit, sepse regjimi diktatorial na e mësoi që ishte një renegat, tradhtar, si një njeri që s’e donte Kombin ose e kishte lënë në harresë të qëllimshme. lexo me teper »

Ne SH.B.A me ata qe mbajne gjalle filozofine Legaliste

Postuar tek Diaspora me March 4th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

legaliteti-usaNga : Sulejman  GJANA

Vizita e javës së kaluar në SHBA kishte një rendësi të veçantë për PLL. Gjatë asaj vizite u takuam me zyrtarë amerikanë, krijuam kontakte të reja, morëm pjesë në disa konferenca ku paraqitem vlerat dhe bindjet tona, biseduam për shumë projekte, patëm takime me komunitetin shqiptar në SHBA, morëm pjesë në përkujtimet e 7-vjetorit te Pavarësisë te Kosovës, si edhe dhamë disa intervista. Por mbi të gjitha u takuam dhe biseduam me legalistët e vjetër dhe të rinj në SHBA. lexo me teper »

Kreu i legalistëve Gjana – takohet me kongresistin Eliot Engel

Postuar tek Diaspora me March 1st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Sulejman-Gjana-Engel1-600x800Nga : Beqir  SINA

Kryetari i Partisë “Lëvizja e Legalitetit”, zoti Sulejman Gjana, i cili ndodhet këto ditë në Shtetet e Bashkuara, në një vizitë disa ditore, për të marrë pjesë në një konferencë për bashkëjetesën e besimeve të ndryshme fetare, në Kombet e Bashkuara, ka shfrytëzuar vizitën e tij, për të zhvilluar disa takime, me lider të komunitetit shqiptar, kongresistin Engel dhe një intervistë e dhënë me Zërin e Amerikës, dhe shtypin shqiptaro amerikan. lexo me teper »

Përkujtohet në Nju Jork, përvjetori i 39 i vdekjes së Abaz Kupit

Postuar tek Diaspora me January 12th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

perkujtimi-640x426Nga : Beqir  SINA

Me një pelegrinazh përkujtimor, që është mbajtur tek varri i tij, në varrezat publike “Maple Grove Cementry” në Keë Gradens (Queens), është kujtuar 39 -vjetori i vdekjes së Gjeneral Abaz Kupit. Morën pjesë udhëheqësit e Partisë Lëvizja e Legalitetit, drejtues, historianë dhe veprimtarë të komunitetit. lexo me teper »

Elhaida Dani,ylli që “vërbon” me shkëlqimin e vet

Postuar tek Diaspora me May 26th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Elhaida-Dani-1_thumb1Nga : Albert  VATAJ
 

Ajo është tashmë në finale. Për të flitet, pëlqime dhe komente pafund në rrjetet sociale. Emri dhe fama e saj kapërthejnë majat. Ajo është shqiptare. Më shumë se si e tillë ajo mban mbi vete të drejtën e përfaqësimit të Shkodrës, djepit të kulturës që s’resht së përkunduri talente dhe ambicje artistike që ngulmojnë vetëm sfida. Edhe një hap dhe zëri dhe interpretimi i saj do të ngrenë urën e ngjitjes në apogje. Eshtë e vetmja shqiptare që ka mundur të ngjisë aq lart talentin dhe të drejtën e të qenit konkurues në një botë, e cila nuk ka nguruar asnjëherën të na shohë vëngër dhe të na trajtojë si “delja e zezë” e tufës. Elhaida Dani, shkodrania 20-vjeçare padyshim është në qendër të vemëndjes, në fokusin e botës shqiptare, është ylli përnga i cili kemi hedhur vështrimin të gjithë. lexo me teper »

Krijohet organizata SSD- Shqiptarët për një Shqipëri demokratike

Postuar tek Diaspora me December 13th, 2012 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Një grup shqiptarësh në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada kanë shpallur krijimin e një organizate të re, të quajtur “Shqiptarët për një Shqipëri Demokratike” (SSD), e cila i dedikohet luftes për liri politike dhe vendosjes së ligjit në Shqipëri. SSD do udhëhiqet nga aktivisti Geri Kokalari.Në një deklaratë të lëshuar nga zyra e Nju Jorkut, grupi shpreh shqetësim të thellë për gjendjen e vendit ku të gjitha “shtyllat e institucioneve demokratike janë kompromentuar. Shumë pak nga mjetet e shtypit e kritikojnë qeverinë dhe ligji është veç një fjalë e rreme, sepse qeveria i manipulon gjykatësit në çdo moment”.

lexo me teper »

Jetë e shuar por kujtesë e pa mbaruar

Postuar tek Diaspora me October 25th, 2012 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Para disa ditëve mora një ftesë për të qen prezent,dhe duke i dhënë lamtumirën e fundit,Profesorit,edukatorit nacionalist dhe burrit të nderuar dhe të respektuar,anetarit të Komitetit Qendror të Ballit Kombëtar dhe anetarit të Komitetit Kombëtar Demokrat « Shqipëria e Lirë »,por nuk arrita dot shkaku i sëmundjes sime me të cilën po kacafytem tash e tre vjet rresht,pesë ditë në javë gjendem në klinikê dy ditë  pranë familjes.Por ky lajm zie më goditi rëndë ku skishte një muaj që veç kishim kontaktuar. lexo me teper »