Kosova

DY AMANETET E PËRDHOSURA TË PRESIDENTIT RUGOVA

Postuar tek Kosova me May 26th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Idriz  ZEQIRAJ

Presidenti Rugova ishte i pakët në fjalë, por i saktë në mendime. Popullit i la një trashëgimi të begatë mësimësh, urtësish, porosish. Në mes tyre po i shquajmë dy sosh: lexo me teper »

Një xhentëlmen i nxehur keq

Postuar tek Kosova me June 19th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ilir_levonja_515954446Shkruan : Ilir  LEVONJA

Një nga fitoret më të mëdha të opozitarizmit ishte dhe heqja e mandatit të Koço Kokëdhimës. E bëri këtë edhe me ministrin Beqja ca vite më parë, në mos gabojë 2011. Arsyet janë vërtetë cinike. Një person i veshur me autoritet shtetari, apo ligjëvënësi, nuk mund të përfitojë fonde. Sidomos kur këto kanë si burim, investimet qeveritare. Afërmendsh është e kuptueshme që ndikon autoriteti i personit në fjalë, pra në përfitimin e tenderave publikë. lexo me teper »

Ne nuk e duam ndryshimin

Postuar tek Kosova me March 2nd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
Faik-KrasniqiNga : Faik  KRASNIQI
Për t’i analizuar shqiptarët, nevojitet një studim i thellë. Shqiptarët në përgjithësi janë një popull i çuditshëm dhe tragjikomik. Shqiptarit nuk i zihet besë për asgjë, sepse është njeri jo i fjalës dhe i pabesë. Shqiptarët jo që nuk dinë të bëjnë shtet, por nuk duan të bëjnë shtet. lexo me teper »

Ja si kisha serbe-manastiri Deçanit dhunon drejtësinë, seancë gjyqësore në “natyrë”

Postuar tek Kosova me February 17th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

seancehapurNga : Adem  LUSHAJ

Në Gjykatën Themelore të Pejës, dega në Deçan, ka vazhduar Seanca gjyqësore kundër Afrim Cacaj nga Deçani, i akuzuar nga Prokuroria e shtetit për pushtim të paligjshëm të pronës nga neni 332 të KPK-së në dëm të dëmtuarës Manastiri i Deçanit, duke pretenduar se prona e pushtuar nga Cacaj, ishte pronë e të dëmtuarës (Manastirit).
lexo me teper »

Osmani: Kuvendi i papërgjegjshëm

Postuar tek Kosova me February 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

VJOSAKuvendi nuk po informohet për Gjykatën Speciale. Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Vjosa Osmani, nga foltorja e Kuvendit ka kërkuar që ligjvënësit kosovar të jenë të informuar për negociatat që po zhvillohen në Bruksel, në lidhje më formimin e Gjykatës Speciale. lexo me teper »

Rilindje?! Për cilët?!

Postuar tek Kosova me December 25th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rilindjeNga : Altedo  MYTEVELI

Rilindje deri në cingërrisje nervash. Një shpikje allasoj, njëlloj si ajo e Don Kishotit, që donte të rilindte një epokë të varrosur një herë e përgjithmonë. Madje edhe mjetet që përdorin për të arritur projeksionin e tyre këta rilindës i kanë njëlloj si ai, mjete idiote, edhe shqytarët që e ndihmojnë këtë aventurier janë një lloj si ai, kokëtulë, budallenj, “katundarë” e të tjerë periferikë të pamendë që i bëjnë temena këtij “kalorësi të fytyrës së vrerosur”. lexo me teper »

Sikur të reagonim edhe ndaj Ramës si ndaj Platinisë ?!

Postuar tek Kosova me October 26th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-ne-maminas-1Nga : Nebil  ÇIKA

Reagimi  ndaj vendimit kundër Shqipërisë te komisionit te disiplinës se UEFA për ndeshjen Serbi- Shqipëri ishte një mrekulli. Pa thirrje politike , pa organizim të planifikuar, qindra mijëra shqiptare kanë reaguar fort sipas mënyrave të tyre kundër  sjelljes  raciste të Serbisë edhe të qeverise evropiane të futbollit UEFA . lexo me teper »

Kosovë, Isa Mustafa zgjidhet Kryetari i ri i Parlamentit

Postuar tek Kosova me July 17th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

isa-mustafaIsa Mustafa është zgjedhur Kryetar i ri i Parlamentit të Kosovës. Pro kanë votuar 65 deputetë, ndërsa deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë abstenuar. Aktualisht seanca po drejtohet nga Milka Vulic. Kjo e fundit u zgjodh me aprovimin e deputetëve. Në sallë janë të pranishëm 82 deputetë pra 2/3 e tyre. Deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës nuk janë të pranishëm, por mungesa e tyre nuk ka penguar zgjedhjen e kryetarit të ri, pasi është marrë numri i mjaftueshëm i votave. Më parë deputetja më e vjetër e parlamentit Flora Brovina kishte ndëprerë seancën në mungesë kuorumi dhe deputët e PDK-së u larguan nga salla duke ia lënë vendin partive të tjera. lexo me teper »

INTERESI KOSOVES MBI TE GJITHA…..

Postuar tek Kosova me July 16th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

isa-mustafaShkruan : Isa  MUSTAFA

Qeverisjen e mirë e siguron platforma e qartë që përcakton programin qeverisës, pjesëmarrjen dhe përgjegjësinë e partnerëve në qeverisje dhe mekanizmat që rregullojnë këto raporte. Por unë jam ithtar edhe i besimin reciprok si një parakusht themelor, sepse në këtë vend janë nënshkruar dokumente të rëndësishme por më vonë nuk janë zbatuar.Me marrëveshjen pas zgjedhore kemi siguruar grupin më të madh parlamentar, na takon ta propozojmë Kryetarin e Kuvendit dhe do të sigurojmë votat që ta zgjedhim Kryeministrin.
lexo me teper »

Deputetë të rinj, urdhra të vjetra

Postuar tek Kosova me July 13th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

parlamenti_prishtineNga : Agim  POPOCI

Më 8 Qershor në Kosovë fitoi demokracia, por jo edhe produkti i saj. Liderët e të gjitha partive politike që kaluan pragun elektoral, e që ishin në garë për kryeministër të Kosovës, ishin të vetmit që konfirmuan mbështetjen e tyre në elektorat. Përkundër dështimit me programin dhe partitë e tyre që futën vendin në kolaps, për çudi, Hashim Thaçi është më i votuari në PDK, ashtu si edhe rivali i tij më i madh nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Isa Mustafa. Lideri i Vetvendosjes vazhdon të jetë personi më i votuar, edhe pse nga 16 deputetët e kësaj lëvizjeje që kaluan, 10 ishin të rinj dhe shumica nga FER-i. lexo me teper »