Politike

Dashamir Shehi: Ky është vërtet parlamenti më injorant, por është parlamenti më i pasur!

Postuar tek Politike me April 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20120528094644shehiBisedoi : Eva GJURA

Deputeti i opozitës Dashamir Shehi shprehet se opozita në këto zgjedhje lokale garon me kandidatë të mirë dhe pjesa më e madhe janë të rinj. Sipas tij kjo garë për PD është një provë për lidershipin e ri. Duke u ndalur tek zhvillimet politike deputeti Shehi shprehet se, nuk beson se do të behet tani dekriminalizimi i politikës, sipas tij kjo mund të ndodhe  pas dy vjetësh por ndërmarrja e kësaj nisme do të shërbeje për të frenuar  shumë persona me precedent penal, të cilët duan të hyjnë në politike.  Ai nënvizon faktin se ky është parlamenti me nivelim më të ulet që ka pasur Shqipëria ndonjëherë. Gjithashtu për ti dhënë fund kësaj amullie politike dhe korrupsionin institucional, ai propozon bërjen e një kushtetutë të re, ku të përcaktohen qartë rregullat e shteti ligjor. lexo me teper »

Një vëzhgim i shpejtë për ‘djathtistët’ që gjuajnë me të majtën

Postuar tek Politike me April 20th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

cim-pekaNga : Clirim PEKA

D.m.th nuk bejne kurre gol, vetem zhurme. Idrizi: Kush na jep 5 (pese) bashki shkojme me ta. 2 (dy) i dha Rama, iku me vrap. Njeren po ja marrin socialistet e Rrogozhines pa filluar gara. lexo me teper »

Qeveria Rama merr goditje nga SHBA

Postuar tek Politike me March 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare
qeveria1Pas raportit të DASH, qeveria “Rama” ka marrë një tjetër goditje nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Instituti Demokratik Amerikan (NDI) ka bërë publik dje një raport mbi punën e qeverisë për vitin 2014, ku ka evidentuar se kabineti “Rama” ka dështuar në arsim, shëndetësi dhe në luftën ndaj korrupsionit.

lexo me teper »

NGA MOCIONISTËT TE TOM DOSHI: ‘7 SKIZMAT E ASGJËSË’

Postuar tek Politike me March 5th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

PARLAMENTI-A2Shkruan : Alfred  LELA

Historitë e përçarjeve partiake që kanë nisur pak herë si kritika kundër autoritarizmit apo kërkime alternativash politike, e shpeshherë si luftë për ofiqe dhe territore në parti e pushtet. Nga liberalët e PD dhe Mocionit të famshëm, tek i ashtuquajturi shantazh i deputetit Tomë Doshi ndaj kryeministrit Rama. lexo me teper »

Sulejman Gjana: Rikthimi i xhandarmërisë në programin e PLL, Rama konfirmoi suksesin e Zogut në ndërtimin e shtetit

Postuar tek Politike me February 6th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

sulejman_gjana_okNga : Eneida  JACAJ

Kryetari i Partisë së Lëvizjes së Legalitetit, Sulejman Gjana, ka reaguar dje pas nismës së qeverisë për rikthimin e xhandarmërisë së kohës së Zogut. Gjana ka pohuar se rikthimi i xhandarmërisë është pjesë e programit politik të PLL, ndërsa shtoi se kjo iniciativë konfirmon largpamësinë e Zogut, i cili ngriti një strukturë sigurie efikase dhe të suksesshme. lexo me teper »

Marrëveshje kalamajsh për cubat deputetë

Postuar tek Politike me December 25th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Parlamenti-shqiptarPas një maratone të gjatë diskutimesh, më në fund politika shqiptare arriti një ujdi mbrëmë vonë në mesnatë. Më në fund kemi një marrëveshje që do të bëjë të mundur kthimin e opozitës në parlament. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se me këtë akt do të rikthehet parlamentarizmi, i cili ka kohë që është marrë peng nga pazaret politike dhe krijimi i një grupi të madh deputetësh të ardhur nga kategori “sociale” problematike me ligjin, etikën, kulturën, arsimin etj. lexo me teper »

Edi Rama mohon vetveten

Postuar tek Politike me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Me-Edi-Rama-ne-Mitingun-per-artistet-15.01.1991ok2Në vitin 1992, Edi Rama shkruante se PPSH-ja duhet të dilte jashtë ligjit dhe se lufta e LANÇ-it ishte luftë civile. Ndërsa sot, 22 vite më vonë, në takim me veteranët, thotë se ajo ishte luftë çlirimtare dhe ata që e përbaltin janë tradhëtarë. lexo me teper »

Sulejman Gjana: Shërbëtorët e Enver Hoxhës po rishkruajnë historinë, paketë ligjore për hapjen e dosjeve

Postuar tek Politike me November 29th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Sulejman_GjanaBisedoi : Adriatik  DOCI

Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Sulejman Gjana,shprehet se historia “zyrtare” është shkruar dhe po rishkruhet nga shërbëtorët e Enver Hoxhës. Duke iu referuar polemikave për figurën e Enver Hoxhës dhe rishikimit të historisë, Gjana pohoi se figura e Enver Hoxhës po mbahet gjallë për interesa politike. lexo me teper »

OPOZITA NE SHESH-Mbi 200 Mijë qytetarë para Kryeministrisë: “Duam punë e dinjitet”

Postuar tek Politike me November 22nd, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

1-Protesta-600x328Kreu i Partise Demokratike, njekohesisht kryetari i Bashkise se Kryeqytetit, Lulzim Basha ka ironizuar rivalin e tij politik, duke theksuar se fshehja në bunker nuk e shpëton dot nga revolta popullore. “Sot është futur në bunkerin e Enver Hoxhës për të mos ju shikuar ju. Është futur aty se mendon se aty nuk ju dëgjon dot, nuk ju shikon dot, nuk e ndjen forcën e bashkimit të një populli të tërë.Është futur në bunkerin e izolimit, Kryeministri që mashtroi dhe bën sikur harroi. lexo me teper »

Marredheniet me Beogradin jo si “sfida” personale

Postuar tek Politike me November 12th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

pllPLL i konsideron marrëdhëniet e Shqipërisë me Serbinë dhe me të gjithë shtetet fqinjë si të rëndësishme dhe vlerëson se çdo investim për normalizimin e tyre është i mirëpritur, sidomos në kushtet e projektit europian të vendeve të rajonit dhe të rolit qëndror që Shqipëria mund të luaje në këtë drejtim. lexo me teper »