Politike

Kryeministri Rama ndryshon statutin e PS-së për të konsoliduar pushtetin e tij

Postuar tek Politike me February 3rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

ps1Partia Socialiste do të ketë të njejtin kryetar gjatë gjithë kohës që ajo është në pushtet. Ndryshimet statutore që do i propozohen kongresit të ardhshëm të PS-së sanksionojnë që mandati i kryetarit të partisë rinovohet automatikisht gjatë kohës që partia është në pushtet. lexo me teper »

Spahiun e munda me vota, ai përpiqet me kulisa

Postuar tek Politike me September 19th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Sulejman_GjanaPse z. Ekrem Spahiu u përjashtua nga PLL? Kush e përjashtoi z. E. Spahiu nga Partia “Lëvizja e Legalitetit”? Pas përjashtimit të tij nga Partia “Lëvizja e Legalitetit” z. Ekrem Spahiu ka bërë një reagim publik ku aludon se autori i përjashtimit të tij nga PLL është kryetari i PLL. lexo me teper »

Me mire vone se kurre

Postuar tek Politike me September 18th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

pllDuke marrë parasysh se z. Ekrem Spahiu ka ndërmarrë një lëvizje destabilizuese të Partisë “Lëvizja e Legalitetit” që u pasqyrua me një konferencë për shtyp më datë 5 shtator 2015, organet drejtuese të PLL kanë analizuar situatën e krijuar dhe kanë konkluduar se këto veprime janë jo-statutore, aventureske, dashakeqëse dhe me synim çorientimin e legalistëve dhe opinionit publik. lexo me teper »

Gjana: PD e Basha mos vazhdojnë duke mashtruar shqiptarët. Premtimet elektorale, aspak serioze

Postuar tek Politike me August 17th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

sulejman_gjana_okKreu i legalistëve, Sulejman Gjana, hodhi sot kritika të ashpra ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe partisë që ai drejton, duke e konsideruar liderin demokrat Basha dhe PD-në, si shkaktarë kryesore të humbjes së zgjedhjeve vendore nga opozita. Madje, Gjana shkon edhe më tej në prononcimin e tij publik, duke ngritur pikëpyetje mbi luajalitetin e PD-së në këto zgjedhje ndaj qytetarëve shqiptarë ku, sipas tij, u humbën edhe disa nga bashkitë më të rëndësishme në vend. lexo me teper »

PLL – Parti e vizionit kombetar

Postuar tek Politike me June 16th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Sulejman_GjanaPLL del para elektoratit shqiptar për zgjedhjet vendore të 21 Qershorit 2015…

• Si partia që ka dhënë një kontribut të paçmuar në të gjitha etapat e formimit të shtetit shqiptar, në favor të konsolidimit të institucioneve, të lirisë dhe demokracisë, për të gjithë shqiptarët, para LDB, gjatë diktaturës komuniste dhe gjatë gjithë periudhës tashmë të tejzgjatur të tranzicionit pas ndryshimeve politike të fillim-viteve 90. lexo me teper »

Erion Veliaj, për Bashkinë me premtimet e pambajtura në Ministri

Postuar tek Politike me June 12th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Erion-VeliajNga : Vehap  KOLA

Kandidati i majtë për Bashkinë e Tiranës po shkon në çdo lagje dhe çdo fshat të njësisë së re administrative duke mbajtur nën sqetull programin e tij për atë që ai e quan drejtimi i duhur i Tiranës. Erion Veliaj është trumbetuar me të madhe si një ministër i suksesshëm që bëri reforma dhe ndryshoi jetët e shumë shqiptarëve përmes zyrave të punës, reformës së pensioneve, arsimit profesional apo dëmshpërblimit për të përndjekurit. lexo me teper »

Letër e Hapur : Z. Basha,“tradhtia” juaj na kujton Mukjen

Postuar tek Politike me May 10th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

letra__gjanaDrejtuar : Z. Lulzim BASHA – Kryetar i Partisë Demokratike të Shqipërisë

I nderuar zotëri Basha!

Si për ironi të fatit, më 1 Prill 2015 u thirr nga PD, në selinë e saj, mbledhja e parë e partive tona, për të filluar negociatat për formimin e një koalicioni opozitar. Në atë mbledhje shprehëm bashkërisht vullnetin politik për koalicion midis nesh, me objektiv: fitoren e zgjedhjeve vendore të 21 Qershorit 2015, duke u “… bazuar në parimet e transparencës, kolegjialitetit, proporcionalitetit dhe bashkëqeverisjes”. lexo me teper »

PD-ja u shet Himarën grekëve

Postuar tek Politike me May 1st, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

himaraPartia Socialiste në Himarë akuzon PD-në se po shet u “shet” Himarën grekëve. Ne një mbledhje zhvilluar sot PS lokale ka diskutuar mbi një marrëveshje pothuaj te mbyllur midis PD-se dhe PBDNJ për Bashkinë e Himarës . Sipas saj PD ka renë dakord te mbështet PBDNJ ne Himarë dhe ne dy bashkitë e minoritetit grek ne Dropull dhe Vurg . Nga burime te sigurta PS ka mësuar se PD do te dale ne Himarë me një kandidaturë qe nuk ka dale nga strukturat e PD por është propozim i drejtpërdrejt i Omonia-s dhe PBDNJ . lexo me teper »

Dashamir Shehi: Ky është vërtet parlamenti më injorant, por është parlamenti më i pasur!

Postuar tek Politike me April 27th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

20120528094644shehiBisedoi : Eva GJURA

Deputeti i opozitës Dashamir Shehi shprehet se opozita në këto zgjedhje lokale garon me kandidatë të mirë dhe pjesa më e madhe janë të rinj. Sipas tij kjo garë për PD është një provë për lidershipin e ri. Duke u ndalur tek zhvillimet politike deputeti Shehi shprehet se, nuk beson se do të behet tani dekriminalizimi i politikës, sipas tij kjo mund të ndodhe  pas dy vjetësh por ndërmarrja e kësaj nisme do të shërbeje për të frenuar  shumë persona me precedent penal, të cilët duan të hyjnë në politike.  Ai nënvizon faktin se ky është parlamenti me nivelim më të ulet që ka pasur Shqipëria ndonjëherë. Gjithashtu për ti dhënë fund kësaj amullie politike dhe korrupsionin institucional, ai propozon bërjen e një kushtetutë të re, ku të përcaktohen qartë rregullat e shteti ligjor. lexo me teper »

Një vëzhgim i shpejtë për ‘djathtistët’ që gjuajnë me të majtën

Postuar tek Politike me April 20th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

cim-pekaNga : Clirim PEKA

D.m.th nuk bejne kurre gol, vetem zhurme. Idrizi: Kush na jep 5 (pese) bashki shkojme me ta. 2 (dy) i dha Rama, iku me vrap. Njeren po ja marrin socialistet e Rrogozhines pa filluar gara. lexo me teper »