Poezi

I merguari im…..

Postuar tek Poezi me March 2nd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

entela-queen-safetiEntela Safeti-Kasi , poete,perkthyese dhe prozatore qe ka hyre bindshem ne letersine e sotme,duke qene njekohesisht dhe nje nga figurat kryesore te saj.Rrallehere ndesh qe nje krijues te kete kaq rruge per te shpalosur dhuntite qe i ka dhuruar zoti,fale karakterit solid,ideve te qarta dhe perfeksionit njerezor poetja ka ditur te marre nga letersia ate qe ajo i ka dhuruar asaj.Fituese jo vetem cmimesh por dhe sfiduese me kohen ku jetojme ajo ka ditur te jete nje nga penat me me peshe ne letersine moderne te hapesires shqiptare,madje shumehere ka ditur te thyeje akujt e ndarjes dhe me letersine konteporane te kontinentit dhe globit. lexo me teper »

Sikur

Postuar tek Poezi me January 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

queen-safetiEntela Safeti-Kasi , poete,perkthyese dhe prozatore qe ka hyre bindshem ne letersine e sotme,duke qene njekohesisht dhe nje nga figurat kryesore te saj.Rrallehere ndesh qe nje krijues te kete kaq rruge per te shpalosur dhuntite qe i ka dhuruar zoti,fale karakterit solid,ideve te qarta dhe perfeksionit njerezor poetja ka ditur te marre nga letersia ate qe ajo i ka dhuruar asaj.Fituese jo vetem cmimesh por dhe sfiduese me kohen ku jetojme ajo ka ditur te jete nje nga penat me me peshe ne letersine moderne te hapesires shqiptare,madje shumehere ka ditur te thyeje akujt e ndarjes dhe me letersine konteporane te kontinentit dhe globit. lexo me teper »

Cfare Rilindje….!?

Postuar tek Poezi me December 25th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-veliajtNga : Shahin  KOLONJA

8 Dhjetori i vitit 1991 i zgjati jeten mekanizmave te diktatures dhe nuk u sherbeu shqiptareve dhe Shqiperise…….Kemi me se shumti nevoje per nje Dhjetor tjeter pa levat e Alise dhe servilet e diktatures,pa ishkomuniste te konvertuar ne anti dhe pa ishsigurimsa qe mbushin politiken,median dhe cdo fushe tjeter.Duhet nje Dhjetor ndryshe kur antikomunistet e vertete te jene lidere dhe jo spektatore,te jene promotore dhe jo indiferente,te jene aktive dhe jo pasive.Vetem keshtu do te fillojme te gjykojme,veprojme dhe artikulojme ndryshe. lexo me teper »

POETIT ISMAIL KADARE

Postuar tek Poezi me December 4th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

bilaliDihen tashme cilat ishin marredhniet midis B. Xhaferit dhe I. Kdarese…..I pari jeton jeten e pertejme mbushur me dhimbje,vuajtje e persekutim,i dyti jeton ende midis mitit  dhe realitetit aspak te pelqyeshem.Gjithsesi ne lduelin midis ketyre shkrimtareve nuk ka fituar as Kadare por diktatura qe prodhonte tragjedi per “armiqte” dhe “idhuj” per te degjueshmit e “te urtet”.Kjo poezi e Bilal Xhaferit mbetet si nje e vertete qe gjithsesi eshte vertetuar ne kohe …… lexo me teper »

Ndalni marrezine

Postuar tek Poezi me November 26th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-semureNga : Shahin  KOLONJA

Ne shqiptaret kemi mbetur te denuarit e perjetshem sepse besojme mashtruesin,kusarin,delenxhiun dhe te marrin…..Kthesa jone historike do te vije kur te besojme ata qe duhen besuar dhe te largojme ata qe duhen larguar…..Shqiptare nese sa me pare nuk ndalni cmendurine ,shpejt do te shijoni megatragjedine……

lexo me teper »

Pune spiunash….

Postuar tek Poezi me October 28th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Hajdute me imunitet,gjyqtare te padrejtesise,media himnizuese pushteti,OJQ imoralesh pa ngjyre dhe tere shpura e servileve te se keqes ka aerdhur koha te tregoheni pak njerez largohuni nga misioni juaj antishqiptar sepse koha nuk do te punoje me per ju…..Koha e maskarenjve e ka kaluar limitin njerezor tashme ka ardhur koha e shqiptareve ose ndyshe koha e zotit….Nga marrezia dhe kusaria nuk sheh hajer Shqiperia…. lexo me teper »

Akoma do shohim…..!?

Postuar tek Poezi me October 9th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-veliajtNga : Shahin  KOLONJA

Krimi perfundimisht ben ligjin,shteti ka rene…..Atehere cfare presin me shqiptaret….!?Mos valle duam qe te shohin fundin e tyre dhe pastaj te kujtohen per te reaguar.Neser eshte vone sepse ne cdo minute humbim lirine,te drejten dhe jetet…..Me marrezine ngjyrosur ne lejla,Shqiperia vecse tragjedi te tjera ka…..Akoma s’kemi pare gje sepse marrezia si duket paska nje plan tjeter per te shpartalluar perfundimisht shtetin,drejtesine dhe ekonomine……

lexo me teper »

E majta lejla

Postuar tek Poezi me September 14th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Kriminalizim,dehumanizim,demoralizim dhe antikapatizim i politikes ka sjelle vetem rrenim dhe kaos….Deri kur do te vazhdojme te mbahemi peng nga papergjegjshmeria,harbutokracia,kusarokracia dhe marrezia….!?Keshtu nuk mund te vazhdohet sepse cdo dite Shqiperia po masakrohet….. lexo me teper »

PSE MË VRATË MUSINENË

Postuar tek Poezi me September 14th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Musine_KokalariNga : Meti  FIDANI

Kushtuar Musine Kokalarit,politikanes largpamese dhe shkrimtares se pare shqiptare,me fame europiane ,te cilen rregjimi i kaluar,e denoi me 37 vite burg dhe internim,derisa vdiq e semure dhe e vetmuar ,e internuar ne nje barake, ne Rreshen. plot 31 vite me pare,me 14 Gusht 1983…. lexo me teper »

Qeleshja….

Postuar tek Poezi me September 5th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

QELESHJANga : Shahin  KOLONJA

Ne Shqiperi nuk ka qeverisje por bastisje,nuk ka opozite por depozite mbetjesh politike,nuk ka media por servilizim ndaj pushtetit nuk ka votues por numerues qe shiten e blihen lire,nuk ka dinjitet por amoralitet qe po mbyt te tashmen e te ardhmen e shqiptareve….Perpara kesaj menxyre kombetare heshtja eshte krim,servilizmi eshte tragjedi dhe indiferenca vetvrasje….Shpetimi yne ka qene dhe mbetet fisnikeria dhe nacionalizmi qe mos te jete primar vetem ne sport por edhe ne cdo segment te jetes sone…. lexo me teper »