Poezi

C’RILINDJE

Postuar tek Poezi me March 13th, 2017 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Shahin  KOLONJA

Shqiperia nuk mund te behet duke nderruar kusaret,as duke nderruar rrenuesit e saj.Ajo behet vetem nese politika do te pastrohet nga spiunet,ishkomunistet dhe veglat e diktatures.Shqiperine e bejne idealistet dhe fisniket dhe jo materialistet dhe harbutet. lexo me teper »

IKE SHQIPERI !!!!

Postuar tek Poezi me September 26th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-dhe-ramaNga : Shahin  KOLONJA

Nga rilindja e qelbesirave kane fituar plehrat,hashashi dhe psikopatet……Anormaliteti quhet si normalitet,pasiguria per jeten aftesi e rendit,prosticucioni politik si demokraci dhe mafia si qeveri legjitime.Vazhdoni te votoni tragjedine dhe do te shihni ate qe nuk e keni pare akoma. lexo me teper »

DASHURI

Postuar tek Poezi me September 19th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

queen-safetiEntela Safeti-Kasi , poete,perkthyese dhe prozatore qe ka hyre bindshem ne letersine e sotme,duke qene njekohesisht dhe nje nga figurat kryesore te saj.Rrallehere ndesh qe nje krijues te kete kaq rruge per te shpalosur dhuntite qe i ka dhuruar zoti,fale karakterit solid,ideve te qarta dhe perfeksionit njerezor poetja ka ditur te marre nga letersia ate qe ajo i ka dhuruar asaj.Fituese jo vetem cmimesh por dhe sfiduese me kohen ku jetojme ajo ka ditur te jete nje nga penat me me peshe ne letersine moderne te hapesires shqiptare,madje shumehere ka ditur te thyeje akujt e ndarjes dhe me letersine konteporane te kontinentit dhe globit. lexo me teper »

Shukri dhe Rame

Postuar tek Poezi me September 16th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-dhe-ramaNga : Shahin  KOLONJA

Kemi zgjedhur historikisht negativet dhe kemi vuajtur jo prej tyre por nga indiferenca dhe mosangazhimi serioz per sfidat qe na shfaqte historia….Kesisoj kemi mbetur pas te gjitheve duke lenguar nen thundren e miteve te rreme ,te lidereve psikopate dhe nen peshen e fajeve qe mbeten gjate pa u ndeshkuar….. lexo me teper »

Gruaja e Bilalit

Postuar tek Poezi me July 18th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

rama-bilaliNga : Shahin  KOLONJA

Dekriminalizimin e bejne kriminelet,reformen ne drejtesi bijte e diktatures….. Atehere lind natyrshem pyetja do ndryshojme vertete apo po perpiqemi te mbulojme te keqijat tona me cdo kusht……….?!Mjere ku ishim,ku jemi dhe ku kerkojne te na cojne te papergjegjshmit….. lexo me teper »

Rilindje tragjedish

Postuar tek Poezi me July 7th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

drejtimi-duhurNga : Shahin  KOLONJA

Ne keta 75 vjet politika ka prodhuar skandale morale,shpirterore dhe familjare duke vrare pameshirshem shpresen per ndryshim radikal cilesor.Ka ardhur perfundimisht koha qe politike skandalesh te largohet njehere e mire nga toka shqiptare duke i lene vendin vlerave morale,shpirterore dhe kombetare.Pa u shkeputur nga antivlerat e ketyre 75 viteve,zorr se do te bejme perpara…… lexo me teper »

E dua Shqiperine….

Postuar tek Poezi me June 16th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

cana_ballistNga : Shahin  KOLONJA

Ne keta 75 vjet politika ka prodhuar skandale morale,shpirterore dhe familjare duke vrare pameshirshem shpresen per ndryshim radikal cilesor.Ka ardhur perfundimisht koha qe politike skandalesh te largohet njehere e mire nga toka shqiptare duke i lene vendin vlerave morale,shpirterore dhe kombetare.Pa u shkeputur nga antivlerat e ketyre 75 viteve,zorr se do te bejme perpara…… lexo me teper »

Imoralitet…..

Postuar tek Poezi me May 23rd, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

RAMA-META15Nga : Shahin  KOLONJA

Shqiptaret duhet te distancohen nga kjo “klase” politike sa me pare per te shpetuar sa me pare te ardhmen e tyre qe me keta bandite parashikohet me e zymte se kurre…..Shqiperia nuk shpeton kur i hiqet mandati Kokedhimes por kur ju hiqet mandati tere parlametit te sotem….. lexo me teper »

Shqiperia

Postuar tek Poezi me March 30th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

reformaNga : Shahin  KOLONJA

E majta ka deshmuar historikisht qe mbart vetem antivlera atehere perse ende shqiptaret shpresojne se ajo mund te rilinde dicka vertete dobiprurese.Ka ardhur koha qe bashkekombasit e mi te behen te pergjegjshem per te ndeshkuar antivlerat qe rilind e majta dhe te besuar vetem ne vlerat e fisnikerise…….Nga kusaret,te marret dhe zagaret vetem te mirat nuk vijne……

lexo me teper »

Daullet prej lëkure njerëzish

Postuar tek Poezi me March 10th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

entela-safeti-QEntela Safeti-Kasi , poete,perkthyese dhe prozatore qe ka hyre bindshem ne letersine e sotme,duke qene njekohesisht dhe nje nga figurat kryesore te saj.Rrallehere ndesh qe nje krijues te kete kaq rruge per te shpalosur dhuntite qe i ka dhuruar zoti,fale karakterit solid,ideve te qarta dhe perfeksionit njerezor poetja ka ditur te marre nga letersia ate qe ajo i ka dhuruar asaj.Fituese jo vetem cmimesh por dhe sfiduese me kohen ku jetojme ajo ka ditur te jete nje nga penat me me peshe ne letersine moderne te hapesires shqiptare,madje shumehere ka ditur te thyeje akujt e ndarjes dhe me letersine konteporane te kontinentit dhe globit. lexo me teper »