Lajmi Shqip » Komente - Pa Kosovë e Çamëri nuk ka Shqipëri

Komente

U hapën apo nuk u hapën negociatat

Postuar tek Komente me June 28th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Gjergj  EREBARA

Vendimi i Këshillit Europian në Luksemburg mbrëmjen e të martës ishte i dyfishtë. Në të thuhet:  1. “Këshilli është dakord që t’i përgjigjet pozitivisht progresit të bërë nga Shqipëria dhe të përcaktojë një rrugë drejt hapjes së bisedimeve në Qershor 2019”. 2. “Këshilli rikujton se vendimi për të hapur bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë do të jetë subjekt i plotësimit të procedurave parlamentare kombëtare dhe miratimit të tyre nga Këshilli Europian dhe menjëherë pas kësaj do të pasohet nga Konferenca e Parë Ndërqeveritare nga fundi i vitit 2019, në varësi të progresit të bërë”. lexo me teper »

HERVIN ÇULI, NGA KLLOUN I BERISHËS TEK SHËRBËTOR I RAMËS!

Postuar tek Komente me June 28th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Hervin Culi ( drejtori aktual i Teatrit Kombetar) do të angazhohej në Partine Demokratike diku nga viti 2003 si regjisor i fushatës elektorale për zgjedhjet lokale. Ishe një rekomandim I Edi Palokës, me të cilin kishte pasur njohje prej kohësh, dhe duke i shfrytëzuar këto njohje i ishte ngjitur keqas për t’u angazhuar me opozitën e asaj kohe. Personalisht kam pasur nja dy apo tre apo tre takime për shkak të punës. Nëpër korridoret e PD-së bëhej humor me figurën e tij. lexo me teper »

Kur bullin e bën vetë Veliaj

Postuar tek Komente me June 28th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Ergys  MERTIRI

Personalisht jam bërë objekt bulverizmi nga vetë Kryetari i Bashkisë në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, si dhe nga mediat kryesore në shërbim të propagandës së tij. Siç ndodh gjithmonë kur palët në debat nuk interesohen për të vërtetën, e për pasojë as për argumentet që thuhen, jam akuzuar si partiak që kërkoj të sulmoj çdo “punë të mirë” që po bën bashkia dhe qeveria në këtë vend. lexo me teper »

Tërheqja nga e keqja

Postuar tek Komente me June 28th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Astrit  LULUSHI

Qëndrimi i parë i vizitorit në Shqipëri shkakton përzierje ndjenjash, dhe nëse vendos të qëndrojë, atij i duhet të humbasë individualitetin. Më parë ishte një njeri i vetëm, tani është një “parti”.  Pyetjet që i bëhen janë: “A  je socialist apo demokrat, i majtë a i djathtë?” lexo me teper »

Miti i Edi Ramës si ‘njeri i ditur’ dhe e vërteta vulgare

Postuar tek Komente me June 25th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Shkruan : Fitim  ZEKTHI

Për vite me radhë, në Shqipëri ka patur një përpjekje të gjerë për të shfaqur Edi Ramën si një njeri të kulturuar, artist i përkorë me shtrirje shumë më të gjerë se sa piktura, të ditur etj.  Kjo përpjekje e gjatë, gati 30 vjeçare, ka krijuar thuajse një mit mbi Edi Ramën si njeri i ditur. Shumica e arsyeve lidhen me pushtetin. lexo me teper »

REFUGJATËT – SKENARË UDHËKRYQI E DESTABILIZIMI

Postuar tek Komente me June 25th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Enver  BYTYCI

Në vitin 2005 Bashkimi Europian hapi negociatat për pranimin e Turqisë në union. Pak ditë para marrjes së vendimit kryeministri i atëhershëm turk, Rexhep Taip Erdogan, udhëtoi në Paris, Berlin e Londër, me qëllim që të hapë rrugën e marrjes së këtij vendimi. Gjatë këtij udhëtimi ai nënshkroi marrëveshjet me qeverinë gjermane të kancelarit Schroeder dhe atë franceze të presidentit Shirak për blerje avionësh dhe armatimi të sofistikuar në vlerë prej miliarda eurosh. Kë kënaqur nga tregtia e majme me Ankaranë, Parisi dhe Berlini u angazhuan për hapjen e negociatave me Turqinë, edhe pse ajo ishte dhe mbetet një vend problematic në respektimin e standardeve demokratike. Blerja e vendimit bëri që sot Turqia të jetë më larg Europës sesa në vitin 2005! lexo me teper »

Individi apo Qeveria

Postuar tek Komente me June 7th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Indrit  VOKSHI

Në çdo vend ku pretendohet liri dhe demokraci, drejtësi, sukses dhe pasurim përmes punës, ka një luftë midis individit dhe qeverisë.Në Shqipëri qeveria po fiton pozicione, individi po humb pozicione. Qeveria po merr më shumë para dhe po bëhet më e pasur, individi po paguan dhe po humb më shumë para, ngaqë po ia merr qeveria. lexo me teper »

BESIMTARËT SI EDHE MOSBESIMTARËT NË ZOTIN !

Postuar tek Komente me June 7th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Mërgim  KORCA

Një nga temat e cila jo që ngjall diskutim vërtet të zjarrtë por nga ana tjetër edhe fakti se si nuk mund të ndahen si me prerje të artë se në mes mosbesimtarëve ka raste kur egziston edhe besimi në Zotin; në një kohë që edhe mes besimtarëve egzistojnë subjekte tek të cilët zenë vënd pozicionime thekshëm ateiste e prandaj ësht’e pamundur që të bëhen pohime absolute si për njerën edhe për palën tjetër ! lexo me teper »

Si e deformoi Sorosi filozofinë e Karl Popperit

Postuar tek Komente me June 7th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Brikena  BOGDO

Soros, konsiderohet ndjekësi i filozofit Karl Popper, i cili ishte për një shoqëri të hapur dhe shtete pa kufij. Por si po e implementon Soros këtë filozofi? Politikat për një shoqëri të hapur, shtete pa kufij, është neo-ideologji, apo tentative për kapje pushtetesh? lexo me teper »

Trafiku i drogës që po mbulohet me kartën e moralit Xhafaj!

Postuar tek Komente me May 26th, 2018 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga : Armand  MAHO

Vëllai më i vogël i ministrit të brendshëm shfaqej i besdisur në atë audiopërgjim. Me të drejtë, ai skish pse rrezikonte për ato pako “ barishte” të Albert Veliaj, ndërkohë që gomonia që do nisej kishte halle të tjera për të mbartur. Por për shkak të një borxhi ne rininë e hershme ishte I detyruar ti mbaronte punë shokut të tij ish skafist, tashmë “pemë pa kokrra” ama duke ja përsëritur shpesh qe kjo të ishte hera e fundit qe “ I binte më qafë’’. lexo me teper »