Sport

Triumfon Shqipëria, shpreson në kualifikim

Postuar tek Sport me June 19th, 2016 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

shqipni-2Kombëtarja shqiptare në futboll e ka regjistruar fitoren e parë historike në një Kampionat Evropian duke  e mposhtur Rumaninë me rezultat 1-0, në ndeshjen e fundit në kuadër të Grupit A. Pas një fillimi paksa më të mirë të kundërshtarit, skuadra kuqezi e mori kontrollin e lojës dhe filloi me rastet e njëpasnjëshme.

lexo me teper »

Pikë e artë, askush s’e mund këtë skuadër

Postuar tek Sport me September 4th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

kombetarja-danimarkeKombëtarja jonë, Shqipëria, ka arritur që të nxjerrë një barazim të artë pa gola në udhëtim te Danimarka, sfidë kjo e zhvilluar në Kopenhagen dhe e vlefshme për kualifkimin në Euro 2016.

lexo me teper »

Shqipëri e Madhe!

Postuar tek Sport me March 30th, 2015 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

tifo-1024x683Nga : Arbi  FORTUZI

Shqipëria është më pranë ëndrrës europiane. Kuqezinjtë kanë fituar me rezultatin 2-1 përballjen me Armeninë në “Elbasan Arena”, të vlefshme për eliminatoret e “Francë 2016”.  Mavraj është futbollisti që do e mbajë mend gjatë këtë ndeshje, pasi ishte ai që shënoi dy gola, një në portën tonë dhe një në portën kundërshtare. lexo me teper »

Nuk mbahen kuqezinjtë

Postuar tek Sport me October 11th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Ktiffoofoffoombëtarja e Shqipërisë ka dështuar të arkëtojë pikë të plota përballë Danimarkës në ndeshjen e dytë kualifikuese për Euro 2016. Në takimin e vlefshëm për Grupin I që u zhvillua në Elbasan Arena, kuqezinjtë patën epërsinë deri në dhjetë minutat e fundit të sfidës, mirëpo nuk u mbajtën deri në fund, ashtu që u desh të kënaqeshin me një pikë.

lexo me teper »

Shqipëria mposht Portugalinë me rezultatin 1-0

Postuar tek Sport me September 7th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

canajShqipëria e ka filluar në mënyrë magjike rrugëtimin për ‘Euro 2016’ duke e mposhtur Portugalinë në udhëtim me rezultat 1-0. Përkundër mungesës së Cristiano Ronaldos në formacion, skuadra vendase pati epitetin e favoritit dhe e diktoi ndeshjen në fraksionin e parë. Megjithatë, me raste kuqezinjtë e kishin posedimin dhe rrezikonin portën e Rui Patricios. lexo me teper »

Gjermania pushton botën

Postuar tek Sport me July 13th, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

gotzeGjermania është kampioni i ri i botës, pas triumfit prej 1-0 kundër Argjentinës në finalen e madhe që u zhvillua në Maracana të Rio de Janeiros. Ishte një fraksion i parë me një dominim të Die Mannschaft, ndërkohë që loja e Albicelestëve bazohej në kundërsulme. Mirëpo, përkundër iniciativës, gjermanët e kishin të vështirë të depërtonin në zonën e kundërshtarit dhe patën shumë pak raste shënimi. Përmendim një goditje të Schurrles që u mbrojt nga Romero dhe goditjen e shtyllës nga Howedes. lexo me teper »

Portugalia thuajse jashtë

Postuar tek Sport me June 23rd, 2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

usShtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë përmbysur epërsinë e Portugalisë nga pjesa e parë, mirëpo evropianët arritën të barazojnë (2-2) në fund të takimit të zhvilluar në Arena Amazonia në Manaus.Portugezët e filluan jashtëzakonisht mirë takimin duke bërë presion dhe shumë shpejt erdhën te goli i epërsisë. Geoff Cameron e pastroi keq topin duke  dërguar te këmbët e anësorit Nani, i cili realizoi nga afërsia (5’). lexo me teper »

Kukësi hyn në histori, kalon edhe turin e tretë të Europa League

Postuar tek Sport me August 10th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Kukesi-FK-300x168Ekipi i Kukësit ka hyrë në historinë e futbollit shqiptar, duke kaluar edhe fazën e tretë të Europa League.Ky është një sukses i paprecedent në historinë e futbollit shqiptar.Kukësi u mund 1-0 në Ukrainë nga Metalurg Donjeck, por arriti të kalojë turin falë rezultatit 2-0 në ndeshjen e parë në Tiranë.

lexo me teper »

Kukësi heroik, bën mrekullinë në Bosnje

Postuar tek Sport me July 26th, 2013 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

25kukesi-300x199Nga : Jorgis  MEMO

Historike, Kukësi bën mrekullinë në Bosnjë dhe kualifikohet në turin e tretë të Ligës së Europës.  Skuadra e rekordeve në kampionatin shqiptar arriti dje në mbrëmje një barazim pa gola në Sarajevë. Kaq i mjaftoi për të qenë në turin tjetër, pasi ndeshja e parë në “Qemal Stafa” kishte përfunduar me fitoren 3-2 të veriorëve. Të besuarit e trajnerit Armando Cungu bënë një paraqitje heroike në një stadium të tejmbushur. Portieri Argent Halili ishte heroi i ndeshjes, teksa në minutën e 68-të priti një penallti, e cila vendosi shumë për fatet e sfidës. lexo me teper »

Barcelona kampione. Lionel Messi, mbreti i Europës

Postuar tek Sport me May 29th, 2011 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare

Nga: Nertan  PRIFTI

Të gjithë gjynjëzohen përpara mbretërve të rinj të Evropës. Një mbi të gjithë. Ai është Lionel Messi, udhëheqësi i Barcelonës, e cila mundi 3-1 Manchester United në finale për të ngritur për herë të katërt në historinë e skuadrës spanjolle trofeun e Ligës së Kampioneve.Në “Wembley” formacioni i drejtuar nga Pep Guardiola ka dhuruar edhe një herë spektakël, duke çarmatosur anglezët e Ser Alex Ferguson të magjepsur ashtu si e gjithë bota e futbollit nga loja e Mesit, Ksavit, Iniestes dhe shokëve të tyre që ngjiten në majën e Evropës. lexo me teper »