Një komunist ndryshe…

Postuar tek Komente me 19/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Aleksandra-BogdaniNga : Aleksandra  BOGDANI

Ndërsa në ish Bllokun Lindor ka ende shumë komunistë të devotshëm, njerëz si Trifon Cañamares janë specie në zhdukje në anën tjetër të Europës. Ai jeton në një shtëpi modeste, të mbushur me medalje nga koha e luftës, në rrethinat e kryeqytetit spanjoll, Madrid. Si një komunist i devotshëm, në moshën 101-vjeçare ai flet për të kaluarën me një ngazëllim fëminor. Ai e përshkruan veten si një luftëtar pa kompromise për lirinë, dhe në kontekstin e vendit të tij, kjo është e vërtetë. lexo me teper »

Vendimet e jashtëligjshme të një qeverie në ikje

Postuar tek Komente me 19/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

VJOSANga : Vjosa  OSMANI SADRIU

Tashmë edhe Qeveria Thaçi është e vetëdijshme se i kanë ditët të numëruara dhe ëndrrat e tyre për ta udhëhequr qeverinë e ardhshme apo thjeshtë për të qenë pjesë e saj janë të kota. Në këto rrethana, njerëzit e kësaj qeverie po marrin vendimet e tyre të fundit të jashtëligjshme, duke shfrytëzuar tërë aparatin shtetëror për të rehatuar edhe ata pak militantë të PDK-së që kanë mbetur të papunë apo për të avancuar e graduar në pozita më të larta militantët e saj pa përfillur asnjë kriter. Ashtu siç e kanë dëshmuar edhe deri më tani, ministrat e kësaj qeverie nuk njohin konkurse e as kritere të parapara me ligj, kur para vetes kanë për të përmbushur detyrën e punësimit të atyre që të vetmen përvojë pune kanë pasur përkrahjen e këtyre ministrave gjatë fushatave zgjedhore. lexo me teper »

Logjike apo tritol?

Postuar tek Komente me 18/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

ida-nurceShkruan : Ida  NURCE

“ Eshte ulur cmimi I tritolit. Nuk ke blere akoma ndonje kallep?! “ Eshte kjo batuta me e degjuar koheve te fundit rrugeve te Shqiperise, si edhe mjaft e komentuar ne rrjetet sociale. Na eshte bere tritoli si buka qe hame. Degjohet gjithandej kjo fjale e shkurter, por qe permban nje fuqi shkaterruese. Kemi shpresuar ne ndertimin e Shqiperise, ne zbukurimin e saj, ne zhvillim e saj si nga ana ekonomike ashtu edhe nga ana shoqerore. Kemi shpresuar sepse na jane premtuar keto gjera. Na eshte premtuar qe do te jetojme ne nje vend europian. lexo me teper »

Demontimi i demokracisë

Postuar tek Komente me 18/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

komunizem_karikature_2_206680377Nga  Piro  GUREMANI

Fjala e parë që kemi dëgjuar kur nisi pluralizmi në Shqipëri, ishte se “Demokracia është sistemi më i mirë që ka parë njerëzimi” dhe për këtë iu referohej mendimit të shprehur nga një personalitet i madh që ka thënë: “Më gjeni një sistem tjetër më të mirë se demokracia që unë të bie dakort me ju”. E gjithë kjo mund të përkthehet me fjalët se domosdoshmëria e demokracisë është domosdoshmëri për shqiptarët, aq më tepër, që ata dolën nga një sistem diktatorial. Dhe që ta ngresh këtë sistem demokratik, të gjithë besojmë se të gjithë janë në një mendje, se ai duhet ndërtuar mbi vlera dhe jo në një vit e dy, në 10 apo 20 vjet. Praktika ka treguar se, demokracia kërkon më shumë se 100 vjet, kur ajo nis mbarë dhe të mbrujtur me vlera shpirtërore të konsoliduara. Ajo që prishi dhe shkatërroi Enver Hoxha dhe sistemi i tij diktatorial, ishte shkatërrimi i shpirtit të njeriut, sepse me këtë, ai donte të vriste demokracinë, për të cilën dhanë jetën dëshmorët e kombit, siç thuhej shpesh në kohën e luftës “Për Shqipërinë e lirë dhe demokratike”.  lexo me teper »

Në mungesë të shtetit kombëtar

Postuar tek Komente me 18/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

donik-sallovaNga : Donik  SALLOVA

Shfaqja e ekstremizmave fetarë këtyre kohëve në Kosovë nuk është gjë tjetër veçse pasojë e mungesës së “shtetit kombëtar”. Ndërtimi i shtetit të Kosovës mbi parimet e Ahtisaarit, përveç se po del të jetë shtet-ndërtim jofunksional, në thelb ai ka shkaktuar ndjesinë e mungesës së lidhjes identitare me njerëzit. Shqiptarët e Kosovës kishin synuar, rezistuar e luftuar që Kosovën ta bënin shtet shqiptar, në pamundësi të përkohshme për t’u bërë pjesë e shtetit amë Shqipërisë, ndërkaq Ahtisaari me mbështetjen e elitës së ish-komandantëve të UÇK-së themeluan një shtet i cili nuk e përfaqëson kombin as nacionalizmin shqiptar. lexo me teper »

OLD FASHION

Postuar tek Komente me 17/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

edison-ypiNga : Edison  YPI

Shtëpi më të larta se tre kate ndalohen me ligj. Nuk lejohen terracat e betonit. Lejohen vetëm çati me tjegulla. Meqënëse në shtëpi njeriu nuk ngjitet e zbret si maçok por hyn e del si Zotni, përdorimi i ashensorëve ndalohet rreptësisht. Lavatriçja le të rrijë. Por e thjeshtë, pa gjithato mrroklla elektrike dhe elektronike. Frigoriferi, ky dimër i vogël i panevojshëm, tu lejohet si mjet autanazik atyre që me vullnetin e vet duan të vdesin. Kondicionerët e ajrit të shpallen “Armik i Shëndetit të Popullit”, ose edhe më zi, “Armik i Popullit”. Asgjësimi i kondicionerëve me çdo mjet dhe mënyrë të konsiderohet detyrë patriotike në të mirë të Kombit. Kush shkatërron sa më tepër kondicionerë, të dekorohet “Mjek Autodidakt”. Në oborr të shtëpisë ka një pus ku zbriten me litar për tu freskuar, jo zarzavatet, se ato gatuhen atypëraty, vetëm sharqinjtë dhe shishet e kosit. Në oborr ka dhe një kotec pulash dhe një kalibe qeni. Porta mbyllet natën me një lloz të ndryshkur. lexo me teper »

Krim e politikë, pa ndëshkim

Postuar tek Komente me 17/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

Celo_Hoxha1_560421635Nga : Çelo  HOXHA

Një shoqëri e zhytur në kaos (prej mungesës së moralit dhe ligjit) dhe e lënë e tillë për një periudhë të gjatë, në një segment të caktuar kohe fillon të stabilizohet: formon ligjësitë, rregullat dhe normat e saj morale, të cilat burojnë nga vullneti i kriminelëve. Dalja e kriminelëve në majat e pushtetit është një nga rregullat e shoqërive të zhytura në kaos, për aq kohë sa nuk shfaqet një autoritet i rreptë puritan për t’i vënë fre degjenerimit. Shqipëria e ka mbërritur tashmë këtë pikë – Parlamenti Shqiptar “është i mbushur me vrasës, kriminelë e përdhunues.” lexo me teper »

Shitja e Shkupit

Postuar tek Komente me 17/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

shkupi3Shkruan : Ergys  MËRTIRI

Brenda një muaji dy ngjarje i trazuan shqiptarët në dy prej zonave më të nxehta etnike në trojet tona. Në Mitrovicë, qytetarët u përballën me policinë e EULEX-it, duke protestuar për rivendosjen e barrierës serbe mbi urën e lumit Ibër, që ndan Mitrovicën në dy pjesë, ndërsa në Shkup protestat kaluan në përleshje me policinë maqedonase, ku si pasojë, pati dhunë dhe të lënduar. Politikanët shqiptarë në Tiranë, Prishtinë dhe Shkup u kanë bërë thirrje qytetarëve në të dyja rastet të ruajnë qetësinë, të tërhiqen nga sheshet dhe t’u lënë rrugë zgjidhjeve institucionale, por e vërteta është se ata janë në shesh pikërisht për shkak të dështimit të institucioneve për të zgjidhur problemet e tyre. lexo me teper »

Na vodhen, apo nuk na vodhen…

Postuar tek Komente me 10/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

para-shumiceeNga : Ida  NURCE

Na vodhen more!  Po c’na vodhen? Qetesine? Kemi qene ndonjehere ne popull i qete? Jo, gjithmone bejme zhurme. Edhe enet boshe bejne shume zhurme. Edhe femijet e vegjel po ashtu.Na vodhen dashurine? Po pse ka dashuri ne Shqiperi? Qofte e degjuar tani. Ketu te te shohin te mbytesh te japin nje dore, jo per te te ndihmuar jo, por per te te zhytur me thelle. Jemi perfeksioni i shprehjes “lufta me e ashper ndodh brenda te njejtes klase”.  lexo me teper »

Kartmonedha dhe Kartpeceta

Postuar tek Komente me 10/08/2014 nga Lajmi – Behu komentuesi i pare i temes

edison-ypiNga : Edison  YPI

Një bankier fshin djersën e qafës me 500 Euro. I hedh eurot në kosh. Nga koshi në Lanë, djersa dhe eurot e hajdutit, shkojnë në det. Eurot me djersë hajduti dhe kripë deti i gjen në një breg një fëmijë italian ose grek….Jo mo jo, nuk është “Përrallë me Euro”, është fakt i kryer me bankierë hajdutë, për të cilët karta 500 Euro nuk është kartmonedhë, pra diçka serioze, por diçka pa vlerë, kartpecetë. lexo me teper »